آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم خنک کننده اتاق سرور

سیستم تهویه اتاق سرور، یکی از نیازهای اصلی هر سازمانی است که دارای دیتا سنتر بوده و برای حفظ اطلاعات و جلوگیری از وارد شدن آسیب به تجهیزات گران قیمت به کار برده شده، باید از سیستمی کارآمد برای این منظور بهره گرفته شود. تهویه و کولینگ اتاق سرور با هدف کاهش دمای دستگاه های به کار رفته در این مراکز صورت می گیرد. زیرا تجهیزات دیتا سنترها، گرمای زیادی تولید خواهد کرد و باید به شیوه ای مطمئن و کارآمد، نسبت به کاهش دمای این دستگاه ها اقدام شود. سرمایش دیتا سنتر تنها هدف از تهویه دیتا این مراکز نیست و تنظیم رطوبت و از بین بردن گرد و غبار و فیلتر کردن هوا نیز باید در دستور کار سیستم خنک کننده اتاق سرور قرار گیرد. در این مطلب به بررسی موضوع تهویه اتاق سرور پرداخته شده تا ضمن آشنایی با الزامات و اهمیت این کار، با فاکتورهایی که در این فرآیند باید بررسی شوند، آشنا شوید. معرفی بهترین دستگاه های تهویه مطبوع اتاق سرور نیز در انتهای این مطلب انجام خواهد شد.

سیستم خنک کننده اتاق سرور

اهمیت تهویه و کولینگ اتاق سرور

لزوم تهویه اتاق سرور به دلیل گرمای بیش از اندازه ای است که دستگاه های موجود در این مراکز تولید می کنند. هر چه تعداد رک های قرار گرفته در یک دیتا سنتر بیش تر باشد، میزان گرمای بیش تری هم تولید خواهد شد. به همین دلیل در تعیین دستگاه های مورد نیاز، باید به ظرفیت خنک کنندگی مد نظر برای حفظ سلامت تجهیزات توجه شود. شاید در نگاه اول تنها ضرورت استفاده از سیستم سرمایش دیتا سنتر،  کاهش دمای محیط و تجهیزات شبکه باشد، اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که بر اهمیت تهویه و کولینگ اتاق سرور می افزایند. در ادامه به بررسی مهم ترین موارد که در تهویه اتاق سرور باید مد نظر قرار گیرند، پرداخته شده است.

اهمیت تهویه در اتاق سرور

کاهش دمای اتاق سرور

اتاق های سرور دارای تجهیزاتی هستند که دائما در حال تولید گرما بوده و الکتریسته را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند. گرمای تولید شده توسط این دستگاه ها باید به نحوی به محیط بیرون منتقل شوند تا از وارد شدن آسیب به این قطعات پیش گیری به عمل آید. در صورتی که دمای این دستگاه ها دفع نشود، ممکن است تجهیزات دچار آسیب و از کار افتادگی شود که سبب از بین رفتن اطلاعات سازمان ها می شود. از سویی احتمال آتش سوزی نیز در این شرایط به وجود می آید که خسارات سنگینی را به بار خواهد آورد. کاهش دمای اتاق سرور را می توان مهم ترین دلیلی دانست که از تجهیزات و دستگاه های سرمایشی برای این مکان ها استفاده می شود. اما دلایل دیگری در کنار سرمایش دیتا سنتر وجود دارد که در ادامه معرفی شده اند.

کاهش دمای اتاق سرور

فیلتر هوای اتاق سرور

تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور از چند جهت قابل بررسی است. ذرات گرد و غبار و آلاینده هایی که وارد اتاق سرور می شود، بر روی راندمان این دستگاه ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت، زیرا مانند یک لایه عایق بر روی دستگاه ها عمل کرده و مانع از انتقال گرما از آنها به محیط پیرامونی می شود. به این ترتیب دمای تجهیزات شبکه و سیستم های دیتا سنتر، بیش از حد انتظار بالا رفته و برای کاهش آن، فن های تجهیزات سرور و دستگاه های سرمایشی باید بیش از حالت عادی فعالیت کنند که این مساله ضمن افزایش هزینه های مصرف انرژی، می تواند عواقب خطرناکی را برای سیستم های شبکه داشته باشد. باید در نظر داشت که گرد و غبار به سادگی می تواند سبب خراب شدن بردهای دستگاه های دیتا سنتر شده و هزینه های سنگینی را برای سازمان ها به همراه داشته باشند.

فیلتر هوای اتاق سرور

کنترل رطوبت در دیتا سنتر

رطوبت عامل دیگری است که در اتاق های سرور باید تحت کنترل باشد. افزایش یا کاهش این شاخص می تواند عواقب جدی برای دستگاه های الکترونیکی به همراه داشته باشد. چنان چه میزان رطوبت در اتاق های سرور از حد مشخصی پایین تر باشد، سبب ایجاد الکتریسته ساکن، جرقه و حتی آتش سوزی خواهد شد و احتمال سوختگی در دستگاه ها و بردهای تجهیزات به شدت افزایش پیدا می کند. از سویی اگر میزان رطوبت از حد مشخصی بیش تر شود، زنگ زدگی و خوردگی در دستگاه های موجود در دیتا سنتر اتفاق می افتد و طول عمر مفید آنها کاهش خواهد داشت. بالا بودن رطوبت می تواند مشکلاتی را در کارکرد بخش الکترونیکی دستگاه ها ایجاد کند و با تقطیر شدن آن بر روی بخش های مهم و حیاتی تجهیزات، آسیب های جدی و حتی خطرناک را به وجود آورد. به همین دلیل لازم است که میزان رطوبت نسبی در اتاق سرور هرگز از 20 درصد کمتر و از 80 درصد بیش تر نشود.

استاندارد تهویه مطبوع اتاق سرور

دما و رطوبت استاندارد برای آنکه تجهیزات سرور بتوانند به درستی کار کرده و دچار آسیب نشوند، محدوده مشخصی دارد که توسط ASHRAE تعیین شده است. طبق استاندارد تهویه مطبوع دیتا سنتر، دمای مناسب برای کارکرد بهینه تجهیزات در این مکان ها، بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد است. در برخی از اتاق های سرور، میزان دمای استاندارد با توجه به شرایط خاص تجهیزات، توسط تولید کنندگان تعیین می شود که در این صورت باید دستگاه های تهویه مطبوع بتوانند نیاز سرمایشی مشخص شده را به خوبی تامین کنند. از سویی توصیه می شود که در روزهای گرم سال این دما در حدود 25 درجه سانتی گراد نگه داشته شود. سرمایش دیتا سنتر را می توان یکی از مهم ترین موارد در چنین کاربری هایی دانست. دیگر استانداردهای تهویه مطبوع دیتا سنتر به شرح زیر است.

میزان رطوبت تعیین شده توسط استاندارد ASHRAE برای دیتا سنترها بین 45 تا 55 درصد است و همان طور که اشاره شد، این عدد نباید از 20 درصد پایین تر آمده و یا از 80 درصد تجاوز کند. شاخص رطوبت نیز ممکن است توسط سازنده دستگاه ها، عدد مشخصی داشته باشد که باید توسط تجهیزات تهویه قابل اجرا شدن باشد.

تجهیزات تهویه مطبوع اتاق سرور باید بتواند ذرات گرد و غبار را به خوبی فیلتر کرده و مانع از تجمع آنها بر روی دستگاه ها شود. به این شیوه ضمن بالا رفتن راندمان فن های تجهیزات الکترونیکی، از وارد شدن فشار بیش از اندازه به آنها جلوگیری به عمل می آید.

معرفی سیستم سرمایش اتاق سرور

تهویه و کولینگ اتاق سرور به واسطه دستگاه های مختلفی به انجام می رسد که با توجه به نوع مکان و ظرفیت مورد نیاز تهویه تعیین می شود. به طور کلی دو نوع سیستم سرمایش اتاق سرور وجود دارد که عبارتند از:

  • سیستم های انبساط مستقیم
  • سیستم های آبی

در نوع اول، مبرد به طور مستقیم در دستگاه های تهویه مطبوع  در گردش بوده و با عبور از مسیر مبدل های حرارتی، دمای هوا را کاهش می دهد. سیستم های آبی، مدل هایی هستند که در آنها، آب در مجرای یونیت های داخلی دستگاه تهویه مطبوع گردش کرده و به این شیوه خنک سازی محیط را به انجام می رساند. سیستم تهویه مطبوع اتاق سرور از هر نوعی که باشد، باید بتواند به خوبی از پس کاهش دما، تنظیم رطوبت در بازه مد نظر و فیلتراسیون هوا برآید. در ادامه به معرفی شاخص ترین دستگاه های تهویه مطبوع دیتا سنتر پرداخته ایم.

معرفی سیستم تهویه و کولینگ اتاق سرور

چیلر و هواساز در اتاق سرور

سیستم تهویه دیتا سنتر می تواند ترکیبی از چیلر یا مینی چیلر به همراه هواساز باشد. طرز کار این سیستم به این شکل است که ابتدا آب در دستگاه چیلر خنک شده و دمای آن کاهش پیدا می کند. در ادامه آب خنک شده وارد کویل های هواساز شده و با به گردش درآمدن هوا توسط فن های این دستگاه، دمای آن کاهش پیدا می کند. هواساز به فیلترهایی مجهز است که می تواند به خوبی انواع ذرات درشت و ریز را به خود جذب کرده  و فیلتراسیونی که باید در اتاق سرور وجود داشته باشد را پیاده سازی می کند. از سویی این دستگاه می تواند به کمک تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی، این شاخص را به خوبی در بازه استاندارد نگه داشته و کلیه اهداف تهویه مطبوع دیتا سنتر را اجرایی کند.

 

روف تاپ پکیج برای دیتا سنتر

سرمایش اتاق سرور را می توان به کمک دستگاه روف تاپ پکیج نیز اجرایی کرد. این دستگاه که ترکیبی از چیلر هواخنک و هواساز در یک واحد یکپارچه است، می تواند تهویه مطبوع مورد نیاز در اتاق های سرور را تامین کرده و با بهره گیری از دمای مناسب، فیلتراسیون هوا و کنترل رطوبت، شرایط را برای کارکرد مطمئن و ایمن  دستگاه های الکترونیکی فراهم آورد. پکیج پشت بامی فضای کمی را اشغال می کند و به دلیل ساختار یکپارچه و منسجمی که دارد، می تواند برای محیط های کوچک، انتخاب مناسبی باشد.

اسپلیت برای اتاق سرور

کولر گازی یا اسپلیت دستگاهی است که دارای یک یونیت بیرونی و یک یونیت داخلی می باشد. این دستگاه در زمره انواع سیستم های انبساط مستقیم جای می گیرد و مبرد به طور مستقیم وارد کویل های یونیت داخلی آن می شود. این دستگاه می تواند دمای هوا را کاهش  دهد، از میزان رطوبت موجود در آن بکاهد و فیلتر کردن را در سطح ابتدایی به انجام برساند. اما با توجه به اینکه به ازای هر یونیت داخلی به یک یونیت بیرونی مجزا نیاز است، در دیتا سنترهای بزرگ نمی توان به خوبی از آن استفاده کرد و ضمن هزینه بسیار بالای تهیه تعداد زیادی دستگاه، مشکلاتی هم در زمینه مکان نصب آنها ایجاد می شود. از مشکلات دیگری که استفاده از اسپلیت برای دیتا سنترها به همراه دارد، عدم توانایی در تنطیم دقیق میزان رطوبت است. به این معنا که این دستگاه ها تنها قادر به کاهش رطوبت هستند و تسلطی بر تعیین میزان دقیق و یا در صورت لزوم رطوبت زنی به هوا را نخواهند داشت. این مساله می تواند در شهرهایی که آب و هوای خشکی دارند، مشکلات جدی ایجاد کند. مهم ترین معایب سیستم اسپلیت برای دیتا سنترها عبارت است از:

  • عدم تنظیم رطوبت
  • عدم امکان فیلتراسیون مناسب هوا
  • کم بودن قدرت پرتاب باد دستگاه و خنک نشدن یکدست فضا و دستگاه ها
  • هزینه های برق مصرفی بالا
  • احتمال فرسوده شدن یونیت ها در اثر کارکرد مداوم

استفاده از کولرگازی برای تهویه اتاق سرور کوچک گزینه ای اقتصادی و به صرفه است و در صورتی که از نظر تامین رطوبت و فیلتراسیون هوا، ممنوعیتی توسط سازندگان دستگاه ایجاد نشده است، می توانید این گزینه را انتخاب کنید. اما به طور کلی اسپلیت برای تهویه اتاق سرور، نامناسب ترین گزینه می باشد.

قیمت کولینگ اتاق سرور

قیمت کولینگ مرکز داده با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود که در ادامه به آن پرداخته می شود. با توجه به اهمیت و ضرورتی که استفاده از تجهیزات سرمایش در دیتا سنترها وجود دارد، لازم است تا از بهترین دستگاه های خنک کننده برای این مراکز استفاده شود. مهم ترین فاکتورهای تعیین قیمت کولینگ اتاق سرور موارد زیر می باشند:

ظرفیت دستگاه: ظرفیت دستگاه و میزان خنک کنندگی که می تواند ارائه کند، فاکتور مهمی است که در تعیین قیمت سیستم سرمایش دیتا سنتر موثر است. به این معنا که هر چه تعداد رک های به کار رفته در مکان بیش تر باشد، به دستگاه هایی با ظرفیت بالاتر برای خنک کنندگی نیاز داریم و به همان نسبت، هزینه خرید تجهیزات تهویه اتاق سرور افزایش پیدا می کند.

شرکت تولید کننده: شرکت های تولید کننده دستگاه های تهویه، با توجه به کیفیتی که در ساخت قطعات و تجهیزات خود به کار می برند، قیمت های مختلفی را برای آنها تعیین می کنند. نام های تجاری معتبر که در طول زمان کیفیت دستگاه هایشان به مصرف کنندگان ثابت شده است، قیمت های بیش تری به نسبت دیگر انواع تجهیزات خواهند داشت.  در این بین می توان به برندهای خوش نامی چون کریر آمریکا اشاره کرد که از پیشگامان تهویه مطبوع در دنیاست و محصولات مختلف آن نظیر چیلر کریر در ایران توسط گروه صنعت تاپ تهویه وارد می شود.

نوع دستگاه: سیستم سرمایش اتاق سرور، محدود به یک دستگاه مشخص نیست و کاربران می توانند با توجه به نیاز خود و میزان بودجه ای که در اختیار دارند، دستگاه های مختلفی را تهیه کنند. هر دستگاه با توجه به قابلیت هایی که دارد، قیمت متفاوتی داشته و نیاز به بررسی تخصصی برای تعیین قیمت دقیق آن وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از دستگاه چیلر و هواساز به نسبت کولرگازی، قیمت بیش تری خواهد داشت، اما کیفیت تهویه اتاق سرور به طور محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد.

با توجه به متفاوت بودن نیاز هر کاربری، لازم است تا اطلاعات کافی از مساحت اتاق، میزان تجهیزات، شرایط اقلیمی و … در اختیار متخصصان این حوزه قرار گیرد و سپس بهترین گزینه انتخاب و قیمت گذاری شود. اگر به دنبال استعلام قیمت کولینگ اتاق سرور هستید، می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس بوده و مشاوره رایگان محصولی دریافت کنید.

قیمت تهویه دیتا سنتر

نتیجه آنکه

تهویه اتاق سرور به دلیل گران بودن تجهیزاتی که در آن قرار گرفته است و نیز اهمیت حفظ داده ها توسط آنها، باید به طور دقیق و اصولی انجام شود. در این مطلب الزامات اصلی برای تهویه و کولینگ اتاق سرور مطرح شد که عبارت است از: کاهش دما، تنظیم رطوبت نسبی و فیلتر کردن هوا به منظور زدودن گرد و غبار. این نیازها را می توان به واسطه دستگاه های مختلفی تامین کرد که کارآمد ترین آنها ترکیبی از چیلر و هواساز است. این سیستم می تواند به خوبی دمای بالای اتاق های سرور را کاهش داده و کلیه فاکتورهایی که برای این فضاها لازم است را تامین کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه و نیز دریافت مشاوره های رایگان محصولی می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

در این ویدیو می توانید نمونه ای از تهویه و کولینگ اتاق سرور را مشاهده کنید.

سوالات متداول

اهمیت تهویه و کولینگ اتاق سرور چیست؟

دمای بالای این دستگاه ها می تواند سبب وارد شدن آسیب به تجهیزات شود و ضمن از بین رفتن اطلاعات سازمان ها، منجر به آتش سوزی نیز خواهد شد. به همین دلیل ضروری است تا با دستگاه های حرفه ای، نسبت به تهویه این مکان ها اقدام شود.

قیمت کولینگ اتاق سرور چقدر است؟

قیمت این تجهیزات با توجه به نوع دستگاه هایی که انتخاب می شوند، ظرفیت آنها، برند تولید کننده و کیفیت قطعات متغیر است. برای استعلام قیمت و خرید قسطی دستگاه های تهویه اتاق سرور می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

تاثیر گرد و غبار بر روی عملکرد سرور چیست؟

گرد و غبار در سیستم های دیتا سنتر می تواند مانند عایق حرارتی برای دستگاه ها عمل کرده و مانع از تبادل حرارتی و خارج شدن گرما از دستگاه ها شود. این مساله در راندمان دستگاه تاثیر سو خواهد داشت.

تهویه اتاق سرور
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-10بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.