آخرین مقالات

محصولات پرفروش

چیلر مدولار یا ماژولار

چیلر دستگاهی برای خنک کردن آب است و از این آب برای مصارف سرمایشی در حوزه تهویه مطبوع و یا کاهش دمای دستگاه های صنعتی استفاده می شود. چیلر مدولار یکی از انواع این دستگاه است که در ساختار آن تفاوت هایی با چیلرهای معمولی ایجاد شده است. نام چیلر مدولار یا ماژولار در حوزه تهویه مطبوع به دلیل مزیت هایی که این دستگاه دارد، بسیار به گوش می خورد. اصلی ترین تفاوت چیلر مدولار (modular) با دیگر انواع این دستگاه، در تعداد کمپرسورهای به کار رفته در آن است. نوع طراحی این چیلر و به کار بردن تعداد بیش تری مدار تبرید در دستگاه، سبب شده تا مزیت هایی در چیلرهای ماژولار ایجاد شود که در دیگر انواع شاهد آن نیستیم. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم که چیلر مدولار چیست؟ و چه تفاوت هایی بین این دستگاه و دیگر انواع چیلر وجود دارد؟

چیلر مدولار یا ماژولار چیست؟

ویژگی های چیلر ماژولار

چیلرهای مدولار به دستگاه هایی گفته می شود که در آن به جای استفاده از یک کمپرسور، از تعداد بیش تری در کنار یکدیگر استفاده می شود که هر یک مدار مبرد مخصوص به خود را دارا می باشند. در واقع این دستگاه، ساختار شبکه گونه ای دارد که در آن تعدادی کمپرسور به صورت مستقل مشغول به کار هستند. هر کمپرسور در چیلرهای مدولار دارای یک ساختار لوله کشی مبرد است که بدون وابستگی به دیگر مدارها، مشغول به کار می باشد. به این ترتیب به جای استفاده از یک کمپرسور، از تعداد بیش تری بهره گرفته می شود که تنها در صورت نیاز روشن شده و کار خواهند کرد. این در حالی است که در چیلرهای معمولی که تنها یک کمپرسور دارند، این بخش از دستگاه باید به صورت دائمی مشغول به کار باشد. در بررسی ویژگی های چیلر ماژولار باید به انواع این دستگاه از نظر کندانسور که می تواند شامل چیلر تراکمی آب خنک و هواخنک باشد، اشاره کرد. هم چنین نوع کمپرسورهای به کار رفته در چیلرهای ماژولار در دسته بندی زیر قرار می گیرد:

 • چیلر مدولار با کمپرسور اسکرال
 • چیلر مدولار با کمپرسور اسکرو
 • چیلر مدولار با کمپرسور پیستونی
 • چیلر مدولار با کمپرسور سانتریفیوژ

هر یک از این انواع کمپرسورها، در طرز کار، ساختار و میزان بازدهی با یکدیگر تفاوت هایی دارند که بررسی کامل آنها را می توانید در مطلب انواع کمپرسور چیلر انجام دهید. اما چیلرهای مدولار چه مزیت هایی دارد و این ساختار متفاوت چه نفعی برای کاربران خواهد داشت؟

ویژگی های چیلر مدولار

مقایسه چیلر مدولار با معمولی

تفاوت چیلر معمولی با چیلر مدولار چیست؟ با توجه به مواردی که عنوان شد، می توان به تفاوت های این دو دستگاه پی برد. اگر در دستگاه چیلر از یک کمپرسور به همراه یک مدار استفاده شود، چیلر معمولی است و اگر از چند کمپرسور به همراه چند مدار بهره گرفته شود، چیلر از نوع مدولار یا ماژولار خواهد بود. در صورتی که کمپرسور چیلر معمولی از نوع اینورتر نباشد، به صورت دائمی با تمام توان خود کار خواهد کرد و این مساله در هزینه های مصرف انرژی و استهلاک دستگاه تاثیر خواهد داشت. این ویژگی که در ساخت چیلر مدولار به کار رفته، سبب تفاوت های گسترده ای می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مقایسه چیلرهای مدولار و معمولی

مزایای چیلرهای مدولار

ساختار متفاوتی که چیلرهای ماژولار دارند، سبب ایجاد مزیت هایی شده که در چیلرهای معمولی به ویژه آن دسته که دارای کمپرسورهای اینورتر نمی باشند، به چشم نمی خورد. این چیلرها تنها در طراحی و تعداد کمپرسورها با یکدیگر متفاوتند و سایر بخش های اصلی نطیر کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور، تابلو برق و … در این دستگاه ها نیز وجود دارد و مشابه با چیلرهای معمولی است. در ادامه مهم ترین مزیت های چیلر مدولار را بررسی خواهیم کرد.

کاهش مصرف انرژی

میزان انرژی مصرفی در چیلرهای مدولار به دلیل عدم نیاز به استفاده از برخی کمپرسورها در زمان های خاص، پایین تر از چیلرهای معمولی خواهد بود. به عنوان مثال در یک پروژه که به چیلر با ظرفیت 100 تن تبرید نیاز است، می توان از 4 چیلر با ظرفیت 25 تن تبرید استفاده کرد و برای آنها از مدارهای مبرد جداگانه استفاده کرد. به این ترتیب به جای یک چیلر 100 تن، 4 دستگاه داریم که به صورت پله ای و بر اساس نیاز کاربر، شروع به کار می کنند. در حالت عادی، چیلر 100 تن بدون در نظر گرفتن میزان سرمایشی که در واحدها مورد نیاز است، آغاز به کار می کند و هر گاه میزان نیاز به سرمایش کاهش پیدا کند، در کارکرد کمپرسور تغییری ایجاد نمی شود. این مساله هزینه های بالای مصرف انرژی را برای کاربران به همراه دارد. اما در چیلر ماژولار، به صورت پله ای و بر اساس نیاز کاربران، دستگاه مشغول به کار می شوند و در زمان هایی که نیاز به سرمایش کم است، برخی از کمپرسورها خاموش باقی خواهند ماند. هر زمان نیاز به سرمایش افزایش پیدا کرد، کمپرسورهای بیش تری وارد عمل شده و به این ترتیب تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

تعمیر چیلر بدون خاموشی

چیلرهای تراکمی در صورت خرابی و نیاز به تعمیر، به صورت موقت از دسترسی کاربران خارج شده و امکان فعالیت نخواهند داشت. اما در چیلرهای مدولار چنین شرایطی رخ نمی دهد و به دلیل مستقل بودن کارکرد هر یک از کمپرسورها، در صورت خرابی یا نیاز به تعمیرات یکی از مدارها، می توان از مدار جایگزین برای تولید آب سرد استفاده کرد. تعمیر چیلر بدون خاموش شدن آن، یکی از مهم ترین مزایای چیلرهای مدولار است و در پروژه هایی که نیاز به کارکرد دائمی دستگاه وجود دارد و خاموش شدن آن می تواند خسارات زیادی را ایجاد کند، به کارفرمایان توصیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

افزایش عمر چیلر

کاهش استهلاک کمپرسورها یکی دیگر از مزیت های چیلرهای مدولار است. با توجه به اینکه کارکرد دائمی کمپرسور می تواند زمینه ساز مستهلک شدن آن شود، در چیلرهای ماژولار امکان استراحت کردن کمپرسور و کار کردن آنها به صورت نوبتی وجود دارد. می توان با استفاده از کنترل گر های هوشمند، از کمپرسورها به صورت مرحله ای استفاده کرد و از مستهلک شدن و کارکرد دائمی یکی از آنها جلوگیری به عمل آورد. این ویژگی چیلر مدولار باعث شده تا عمر دستگاه بالا رفته و بتوان برای مدت زمان طولانی تری بدون نیاز به تعمیر از آن استفاده کرد.

صدای کم چیلر مادولار

کمپرسور چیلر یکی از مهم ترین بخش هایی است که تولید صدا می کند و میزان این صدا به نوع کمپرسور و کارکرد آن بستگی دارد. چیلرها در بیش تر مدت زمان استفاده خود از توان کمتر از 50 درصدی استفاده می کنند و اصطلاحا به این شرایط کم باری گفته می شود. زمانی که از چیلرهای مدولار استفاده می شود، در مدت زمان زیادی نیمی از کمپرسورها خاموش هستند و میزان صدای تولید شده توسط دستگاه کاهش پیدا می کند. اگرچه اغلب چیلرها در پشت بام یا موتورخانه نصب می شوند و صدای تولید شده توسط آنها باعث آزار نخواهد بود، اما در بررسی مزایای چیلرهای ماژولار باید به این موضوع اشاره کرد.

امکان افزایش ظرفیت چیلر

ظرفیت چیلر مدولار قابل افزایش است و این مساله در پروژه هایی که نیاز به ارتقا ظرفیت خنک کنندگی وجود دارد، بسیار کاربردی خواهد بود. در برخی پروژه ها در طول زمان نیازهای سرمایشی تغییر کرده و استفاده از چیلرهای ماژولار که می توان با اضافه کردن مدار و کمپرسور به آنها، ظرفیت دستگاه را افزایش داد، بسیار راهگشا خواهد بود.

افزایش ظرفیت چیلر مدولار

در این جدول می توانید مهم ترین ویژگی های چیلر مدولار را مشاهده کنید.

ویژگی های چیلر مدولار جزئیات
صرفه جویی در هزینه ها به دلیل عدم نیاز به کارکرد دائمی همه کمپرسورها و استفاده مرحله ای از آنها، تا حد زیادی در مصرف انرژی دستگاه صرفه جویی خواهد شد.
امکان تعمیر چیلر بدون خاموش شدن آن در صورت خرابی یکی از کمپرسورها، دیگر مدارهای دستگاه مشغول به کار خواهند بود و بدون خاموش شدن و ایجاد وقفه در کار چیلر، می توان تعمیر و سرویس های آن را انجام داد.
عمر بالای چیلر استفاده مرحله ای و نوبتی از کمپرسورها از استهلاک آنها جلوگیری کرده و سبب افزایش عمر دستگاه می شود.
تولید صدای کم کمپرسورهای چیلر مدولار در صورت لزوم شروع به کار کرده و در زمان هایی که خاموش می باشند، صدایی نیز تولید نخواهند کرد.
امکان افزایش ظرفیت دستگاه

با اضافه کردن کمپرسور و مدار مبرد به این دستگاه، می توان به ظرفیت آن افزود و این ویژگی در پروژه هایی که نیاز به افزایش ظرفیت در آینده وجود  داشته باشد، بسیار کاربردی است.

قیمت چیلر مدولار

خرید چیلر مدولار به دلیل مزیت هایی که دارد، در بسیاری از پروژه های کوچک و بزرگ به انجام می رسد. قیمت چیلر ماژولار را باید با بررسی تخصصی ویژگی های فنی دستگاه و نیز شرکت تولید کننده آن به انجام رساند. مهم ترین فاکتوری که در تعیین قیمت چیلر موثر است، نوع کمپرسور و برند آن است. ظرفیت دستگاه نیز مستقیما در قیمت چیلر مدولار تاثیر خواهد داشت و هر چه ظرفیت چیلر بیش تر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. در یک بررسی کلی باید به فاکتورهای زیر در تعیین قیمت چیلر مدولار اشاره کرد:

 • نوع کمپرسور
 • ظرفیت دستگاه
 • شرکت تولید کننده و کیفیت قطعات آن
 • خدمات پس از فروش
 • نوع کندانسور (هواخنک یا آب خنک)
 • نوع مبدل حرارتی اواپراتور

قیمت چیلر مدولار مدیا

شرکت مدیا بزرگ ترین تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در دنیاست و در حوزه تولید دستگاه های سرمایشی و گرمایشی بسیار موفق عمل کرده است. قیمت چیلر مدولار مدیا با توجه به نوع کمپرسور و ظرفیت آن تعیین می شود. کیفیت قطعات به کار رفته در چیلرهای مدیا و از جمله نوع ماژولار آن، بسیار بالا بوده و می توان با اطمینان از دوام بالا و استانداردهای حرفه ای به کار رفته در آن، برای همه انواع پروژه ها از چیلر مدولار این برند استفاده کرد. استعلام قیمت چیلر مدولار مدیا باید از طریق واردکنندگان معتبر محصولات این برند انجام شود. در کشور گروه صنعت تاپ تهویه به عنوان وارد کننده چیلر مدیا فعالیت می کند و می توان قیمت دقیق دستگاه های تهویه مطبوع این برند را از این شرکت جویا شد. گارانتی معتبر و امکان خرید نقد و اقساطی چیلر مدولار مدیا از امکاناتی است که در این مرکز برای کاربران فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیش تر حوزه این دستگاه و استعلام قیمت چیلر مدولار مدیا می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. 02188252897

در این ویدیو می توانید نمونه ای از چیلر مدولار را مشاهده کنید.

چیلر مدولار هواخنک تاپ تهویه

گروه صنعت تاپ تهویه در راستای تولید چیلر و دیگر دستگاه های سرمایشی گام برداشته است و کلیه محصولات خود را زیرنظر شرکت HTW اسپانیا تولید و به بازار عرضه می کند. چیلر مدولار هوا خنک تاپ تهویه از ظرفیت 10 تا 45 تن تبرید قابل عرضه بوده  و دارای کمپرسور اسکرال می باشد. کندانسور چیلر مدولار تاپ تهویه، هواخنک است و از اواپراتور های Shell & Tube  در آن بهره گرفته شده است. این دستگاه قابل اتصال به سیستم هوشمند ساختمان (BMS) می باشد و از قطعات با کیفیت و تکنولوژی های هوشمند در ساخت آن استفاده شده است. استانداردهای اروپایی شرکت اچ تی دبیلو در این دستگاه اعمال شده است و از این نظر این دستگاه با محصولات خارجی قابل رقابت می باشد. چیلر مدولار تاپ تهویه قابلیت اضافه کردن ظرفیت در آینده را نیز خواهد داشت و می توان از این دستگاه در انواع پروژه های کوچک و بزرگ بهره گرفت. تاپ تهویه این چیلر را با خدمات پس از فروش و در کوتاه ترین زمان به صورت نقد و قسطی به دست مصرف کننده می رساند.

چیلر مدولار اسکرال تاپ تهویه

نتیجه آنکه

چیلر مدولار یا ماژولار یکی از انواع دستگاه های مولد سرماست که به جای یک کمپرسور و یک مدار مبرد دارای چند کمپرسور و مدار می باشد. دلیل این طراحی خاص، امکان استفاده مرحله ای از کمپرسور ها با افزایش نیاز کاربران می باشد و از سویی این دستگاه ها تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند و به دلیل کارکردن نوبتی کمپرسورها، از مستهلک شدن آن ها جلوگیری می شود. چیلر مدولار این امکان را به کاربر می دهد که در طول زمان به ظرفیت دستگاه اضافه کرده و در صورت بروز خرابی در یکی از کمپرسورها، کارکرد دستگاه با مدار و کمپرسور جایگزین ادامه پیدا کند. با مطالعه این مطلب می توانید به پاسخ این پرسش دست یابید که چیلر مدولار چیست؟ و چه مزایایی دارد؟ مشاوره تخصصی در حوزه خرید چیلر و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع را می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش شرکت تاپ تهویه دریافت نمایید.

سوالات متداول

قیمت چیلر مدولار مدیا چقدر است؟

قیمت این چیلر با توجه به ظرفیت و نوع کمپرسور و کندانسور آن تعیین می شود. برای استعلام قیمت دقیق می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

تفاوت چیلر مدولار با چیلر ماژولار چیست؟

چیلر مدولار همان چیلر ماژولار است و تفاوت آن با چیلرهای معمولی در استفاده از چند کمپرسور و مدار جداگانه برای کارکرد مستقل هر یک دانست.

مزیت چیلر مادولار چیست؟

این چیلرها به دلیل استفاده از چند کمپرسور و امکان کارکرد مرحله ای آنها، در مصرف هزینه های برق صرفه جویی کرده و عمر چیلر را افزایش خواهد داد. از سویی امکان افزایش ظرفیت در این دستگاه ها وجود دارد و تعمیر هر کمپرسور در صورت خرابی، بدون خاموش شدن دستگاه و ایجاد وقفه در کار چیلر انجام خواهد شد.نآ«

چیلر مدولار چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-132 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. ابویان 2022-12-18 - 09:24 - پاسخ

  چیلر مدولار تاپ تهویه قیمتش چنده؟

  • تاپ تهویه 2022-12-18 - 09:38 - پاسخ

   برای استعلام قیمت لطفا با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.