چیلر جذبی چیست و چگونه کار می کند؟

چیلرها در سیستم تهویه مطبوع جایگاه ویژه ای دارند و در انواع مختلف با فناوری های گوناگون عرضه می شوند. یکی از انواع این دستگاه ها، چیلر جذبی است که از روش خاص و متفاوتی برای تهویه استفاده می کند. این چیلر ها در نقطه مقابل چیلرهای تراکمی قرار می گیرند و تفاوت های زیادی در نحوه کار و راندمان آنها با یکدیگر وجود دارد. چیلر جذبی اجزا مختلفی دارد که هر یک وظیفه خاصی را به عهده دارند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چیلر جذبی چیست؟ چگونه کار می کند و تهیه آن برای چه کسانی به صرفه است.

چیلر جذبی چیست و چگونه کار می کند؟

چیلر جذبی به زبان ساده

چیلر جذبی که با نام  Absorption chiller  نیز شناخته می شود، نوعی از سیستم های تهویه مطبوع است که با استفاده از انرژی گرمایی در جهت خنک کردن محیط اقدام می کند. برخلاف چیلرهای تراکمی که از انرژی برق برای این منظور استفاده می کنند، نوع جذبی از سوخت حرارتی بهره گرفته و این مساله وجه تمایز آن با دیگر چیلرهاست. اما این تفاوت چه مزایا و معایبی دارد؟

طبیعتا استفاده از سوخت حرارتی و به صورت عمده گاز برای خنک کردن، سبب کاهش راندمان این دستگاه می شود، اما در برخی پروژه ها به دلیل وسعت و یا گرانی برق، ترجیح به استفاده از سوخت حرارتی توسط کارفرمایان دیده می شود. در این بین شرایط هر فرد و یا سازمان است که تعیین می کند، چه دستگاه چیلری می تواند با صرف هزینه کمتر، بازدهی بیش تری داشته باشد. می توانید برای کسب اطلاعات بیش تر از کارشناسان تاپ تهویه راهنمایی بخواهید.

طرز کار چیلر جذبی چگونه است؟

اجزای چیلر جذبی

این دستگاه از اجزایی تشکیل شده است که در همکاری با یکدیگر فرآیند تهویه را به شکلی کامل به انجام می رسانند. برای آنکه بیش تر با مفهوم چیلر جذبی آشنا شویم، به بررسی اجزای آن می پردازیم. اجزای چیلر جذبی را می توان  در 4 دسته زیر طبقه بندی نمود.

اواپراتور

این قطعه وظیفه مهمی در سرد کردن آبی را دارد که در نهایت برای امور سرمایشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در اواپراتور حالت خلا وجود دارد و همین مساله سبب می شود که آب مقطری که وارد این قسمت می شود، به سرعت تبخیر شده و گرمای مورد نیاز خود برای تبخیر را از مایعی بگیرد که در نهایت برای امور سرمایشی ساختمان استفاده می شود. به این شیوه آبی که در لوله ها جریان پیدا می کند، خنک خواهد شد.

اواپراتور چیلر جذبی

ابزوربر

یکی دیگر از قطعات مهم چیلر جذبی، ابزوربر است. این قطعه در نزدیکی اواپراتور قرار دارد و وظیفه اصلی آن نگه داری شرایط خلا در اواپراتور است. برای این منظور در ابزوربر از ماده ای با نام لیتیوم بروماید استفاده می شود و این ماده در چیلر جذبی، بخار آب را به خود جذب کرده و شرایط خلا را پایدار نگاه می دارد. لیتیوم بروماید در ابزوربر پس از جذب رطوبت به بخش دیگری با نام ژنراتور پمپ می شود که در قسمت بعد به بررسی این قسمت می پردازیم.

بررسی ابزوربر چیلر جذبی

ژنراتور

در چیلرهای جذبی، ژنراتور وظیفه دارد بخار آب لیتیوم بروماید را جداسازی کند تا این ماده مجدد قابل استفاده گردد. بعد از جداسازی، لیتیوم بروماید مجدد به ابزوربر باز می گردد تا نقش آفرینی خود را در مرحله قبل برای حفظ خلا به انجام برساند. بخار آب جداسازی شده نیز در این مرحله به قسمتی به نام کندانسور می رود تا با تبدیل شدن به آب مقطر، این چرخه را مجدد تکرار کند. حضور ژنراتور تفاوتی است که بین دستگاه های چیلر جذبی و تراکمی وجود دارد. در واقع با به کار گیری ژنراتور از حرارت برای ایجاد اختلاف فشار و راه اندازی چیلر جذبی استفاده می شود. همین اختلاف فشار در چیلرهای تراکمی توسط کمپرسور ایجاد می شود که با الکتریسیته کار می کند.

کندانسور

همان طور که در قسمت پیشین اشاره شد، بخار آبی که در قسمت قبل جداسازی شده بود، در این بخش به آب مقطر تبدیل می شود تا این سیکل تکرار پذیر گردد. لوله ای در چیلر جذبی تعبیه شده است که آب جمع آوری شده در کندانسور را به اواپراتور منتقل می کند. برای بهبود عملکرد دستگاه، یک لوله آب از برج خنک کننده به کار گرفته شده است تا دما را در کندانسور و ابزوربر کاهش دهد و راندمان چیلر جذبی را ارتقا دهد.

مروری بر کندانسور چیلر جذبی

مزایا و معایب چیلرهای جذبی

در بررسی مزایا و معایب، باید چیلرهای جذبی را با انواع تراکمی مقایسه نمود. هر چند که این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و به طور مثال می توان چیلر جذبی بخار تک اثره، چیلر جذبی آب گرم تک اثره و … را نام برد، اما در مقام مقایسه غالبا این سیستم ها را با چیلرهای تراکمی می سنجند. در یک بررسی کلی می توان به جدول زیر اشاره کرد.

چیلر جذبی چیلر تراکمی
مصرف کم برق به منظور استفاده از پمپ مصرف برق بالاتر
هزینه تهیه و راه اندازی بالاتر هزینه نصب و راه اندازی کمتر
سر و صدای کمتر سرو صدای بیش تر
نیاز به فضای استقرار بالاتر اشغال فضای کمتر
ضریب عملکرد (COP) در حدود یک ضریب عملکرد (COP) در حدود سه

اما آیا این مزایای چیلر های تراکمی گواهی بر نامناسب بودن چیلر جذبی است؟ قطعا نمی توان به طور کلی بر چنین ادعایی صحه گذاشت. به دلیل آنکه اگر در مکانی به منبع حرارتی مناسب و ارزان دسترسی وجود داشته باشد، قطعا خرید چیلر جذبی می تواند بسیار راهگشا و مناسب تر باشد. به عنوان مثال چیلر جذبی بخار دو اثره می تواند گزینه ای ایده آل برای نصب در ادارات، بیمارستان ها و … باشد.

مزایا و معایب چیلر جذبی

خرید چیلر جذبی

در بازار کار گسترده سیستم های تهویه مطبوع، شاید کار برای انتخاب و خرید چیلر جذبی کمی سخت به نظر برسد.

  • کدام محصول از کیفیت بالایی بهره می برد؟
  • آیا نصب کامل دستگاه صورت می گیرد؟
  • قیمت خرید چیلر جذبی چقدر است؟
  • آیا چیلر جذبی برای ساختمان مد نظر شما مناسب است؟
  • در بین انواع چیلرهای جذبی، نظیر چیلر جذبی بخار تک اثره، دو اثره و یا آب گرم، کدام یک برای شما کاربردی تر خواهد بود؟

پرسش هایی از این دست ممکن است ذهن خریدار را درگیر سازد و کاملا طبیعی است. پیشنهاد ما به شما خرید چیلر جذبی از سایت تاپ تهویه است. این مرکز با سابقه طولانی در زمینه عرضه انواع سیستم های تهویه مطبوع و همکاری با برندهای روز دنیا توانسته بهترین چیلرهای جذبی را روانه بازار کرده و رضایت مصرف کنندگان را به همراه داشته باشد. کافی است سری به سایت تاپ تهویه زده و با کارشناسان حرفه ای این مرکز ارتباط برقرار کنید.

سخن نهایی آنکه چیلر جذبی

می تواند با به کار گیری حداقلی از انرژی برق و استفاده از سوخت های حرارتی به عنوان منبع اصلی خنک کنندگی، نتیجه ای مطلوب را به شما ارائه کند. بخش های مختلف چیلر جذبی در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و کارکرد هر یک نیز عنوان شد. با بررسی مزیت و معایب چیلرهای جذبی در مقایسه با انواع تراکمی و نیز به کارگیری نظر کارشناسان، می توان تصمیم مناسبی در جهت خرید چیلر جذبی و یا نوع دیگر آن گرفت. در این مسیر کارشناسان تاپ تهویه در کنار شما هستند و برای تصمیم گیری درست یاری گرتان خواهند بود.

سوالات متداول

کار چیلر جذبی چیست؟

این دستگاه وسیله ای برای سرمایش در انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و … است که به کمک دستگاه هایی نظیر فن کویل می تواند هوایی خنک را وارد محیط مورد نظر کند.

مبرد چیلر جذبی چیست؟

این دستگاه ها غالبا از مبرد آب استفاده می کنند و همین مساله سبب شده تا اثرات سوء زیست محیطی به همراه نداشته باشند.

مزایا و معایب چیلر جذبی چیست؟

این چیلرها مصرف برق بسیار ناچیزی دارند و در مقایسه با چیلرهای تراکمی، هزینه کمتری برای مصرف کننده خواهند داشت. هم چنین سروصدای کار دستگاه بسیار کم خواهد بود. اما از سویی هزینه خرید و راه اندازی و میزان فضای مورد نیاز برای نصب آنها بیش تر است.

چیلر جذبی و نحوه کار آن
توسط تاریخ انتشار : 2022-06-08بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.