معرفی چیلر صنعتی

چیلر به عنوان دستگاه خنک کننده آب، کاربردهای زیادی دارد که نه تنها در حوزه تهویه مطبوع انواع کاربری ها، بلکه در صنعت هم کاربرد دارد. چیلر صنعتی نامی است که به دستگاه های مورد استفاده در صنایع به منظور کاهش دمای دستگاه ها، فرآیندها و محصولات گفته می شود. ساخت چیلرهای صنعتی سبب شده تا فرآیند تولید انواع محصولات به کمک دستگاه هایی که در اثر کارکرد دچار افزایش دما می شوند، با سرعت بیش تری انجام شود و از وارد شدن آسیب به دستگاه و محصولات در اثر حرارت بالا پیش گیری به عمل آید. در این مطلب به بررسی این پرسش می پردازیم که چیلر صنعتی چیست؟ و چه کاربردی هایی در صنایع دارد؟ بزرگ ترین مصرف کنندگان این دستگاه ها کدامند و اجزا و شیوه کارکرد این چیلر ها به چه شکلی است؟

معرفی و ساختار چیلرهای صنعتی

انواع چیلر صنعتی

چیلرهای صنعتی غالبا از نوع تراکمی می باشند که در دو مدل چیلر هواخنک و آب خنک تولید می شوند. انواع چیلر صنعتی تراکمی در شیوه خنک سازی کندانسور دستگاه با یکدیگر تفاوت دارد که در مدل های هواخنک، جریان هوا و فن های خنک کننده این وظیفه را به عهده دارند و در مدل های آب خنک، برج خنک کننده و جریان آب این کار را انجام می دهد.

انواع چیلر صنعتی در مدل کمپرسور نیز با یکدیگر تفاوت دارند و می توان آنها در 5 دسته زیر تقسیم بندی نمود.

 • چیلر صنعتی با کمپرسور اسکرال
 • چیلر صنعتی با کمپرسور اسکرو
 • چیلر صنعتی با کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی
 • چیلر صنعتی با کمپرسور سانتریفیوژ
 • چیلر صنعتی با کمپرسور سانتیریفیوژ توربوکور

ساختار هر یک از این کمپرسورها با یکدیگر متفاوت است که سبب شده تا در مواردی نظیر تعمیرپذیری، میزان استهلاک، راندمان، میزان صدای تولید شده، طول عمر، ابعاد و قیمت با یکدیگر تفاوت داشته باشند. در مطلب انواع کمپرسور چیلر می توانید با این تفاوت ها به طور کامل آشنا شوید.

باید اشاره کرد که چیلرها دارای نوعی به نام جذبی هم می باشند که به دلیل هزینه های بالای خرید، استهلاک بالا، ابعاد بزرگ و نگه داری و تعمیرات با هزینه های بالا، در حوزه صنعتی مورد استقبال واقع نشده است.

بررسی انواع چیلر صنعتی

اجزای چیلر صنعتی

اجزای چیلرهای صنعتی مشابه با چیلرهای تهویه مطبوع است و از نظر ساختاری تفاوتی بین این دو دستگاه مشاهده نمی شود. در هر دو نوع، کمپرسور به عنوان اصلی ترین بخش دستگاه و آغازگر سیکل تبرید تراکمی، حضور دارد که می تواند انواع مختلفی داشته باشد. کندانسور هواخنک یا آب خنک، شیر انبساط و اواپراتور دیگر اجزای چیلر صنعتی هستند و در کنار یکدیگر سیکل تبرید تراکمی را کامل می کنند. بخش های کنترلی دستگاه، تابلو برق و مبرد را نیز باید به بخش های این دستگاه ها اضافه کرد. مبرد با چرخش دائمی در سیکل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور، آب مورد نیاز برای سرمایش دستگاه ها و فرآیند را خنک می کند.

تابلو برق در چیلرهای صنعتی

نحوه کار چیلر صنعتی

طرز کار چیلر صنعتی مشابه با چیلرهای تهویه مطبوع است، با این تفاوت که ممکن است سیالی که در نهایت دچار کاهش دما می شود، آب یا ضد یخ (اتیلن گلیکول) باشد. این در حالی است که در دستگاه های تهویه مطبوع، مبرد در نهایت به منظور خنک سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد. مبرد با ورود به کمپرسور چیلر صنعتی، فشرده شده و دما و فشار آن افزایش پیدا می کند و در مرحله بعد، با ورود به مبدل حرارتی کندانسور، دمای آن کاهش پیدا کرده و به ترکیبی از بخار و مایع تبدیل می شود. شیر انبساط بخش دیگری است که مبرد به آن وارد شده و دچار افت فشار می شود. اینک مبرد خنک شده در حالت مایع به اواپراتور که آن هم مبدل حرارتی است، وارد خواهد شد. در این مرحله مبرد خنک، گرمای آب یا اتیلن گلیکول را گرفته و آن را برای خنک سازی صنعتی آماده می کند. مبرد در این مرحله دچار افزایش دما شده و به بخار تبدیل می گردد و با ورود به کمپرسور این سیکل را مجدد تکرار می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه می توانید به مطلب نحوه کار چیلر صنعتی مراجعه کنید.

کاربرد چیلر در صنعت

چیلر تراکمی صنعتی کاربردهای زیادی در صنعت دارد و مشاغل و کسب و کارهای زیادی برای خنک سازی دستگاه ها، محیط کار و تولیدات خود به چیلرهای صنعتی نیاز دارند. به خنک سازی دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی Process cooling گفته می شود و چیلرها اصلی ترین دستگاه ها به منظور این فرآیند می باشند. در این قسمت به معرفی کاربرد چیلر در صنعت و مهم ترین کارگاه هایی که از چیلر یا مینی چیلر صنعتی برای خنک کاری استفاده می کنند، پرداخته شده است.

 • صنعت تولید پلاستیک یکی از مهم ترین موارد استفاده از این دستگاه است. چیلر تزریق پلاستیک به منظور کاهش دمای دستگاه های تولید کننده پلاستیک که از حرارت بالا برای شکل دادن به محصول استفاده می کنند، بهره گرفته می شود. در صورتی که این حرارت دفع نشود، ضمن وارد شدن آسیب های جدی به دستگاه، فرم محصولات پلاستیکی از بین رفته و تولیدات فاقد کیفیت خواهند بود.

چیلر صنعتی برای تولید پلاستیک

 • دستگاه برش لیزر از دیگر مواردی است که در بررسی کاربردهای چیلر صنعتی باید به آن اشاره کرد. بدون چیلر، این دستگاه حداکثر یک دقیقه کار کرده و بعد از آن دچار ترک در بخش تیوب می شود. چیلر دستگاه برش لیزر به منظور خنک نگاه داشتن تیوب و تنظیم دمای آب به منظور کارکرد بهینه این دستگاه به کار برده می شود.
 • چیلر در صنایع پتروشیمی هم کاربردهای زیادی دارد و صنعت نفت و پتروشیمی از اصلی ترین استفاده کنندگان چیلرهای صنعتی می باشند. پالایش و فرآوری فرآورده های نفتی سبب تولید گرما به واسطه دستگاه ها می شود و این گرما باید به نحوی دفع شده تا ادامه فرآیند ممکن شود. کاربرد چیلر صنعتی را باید در این بخش دانست که می تواند با تامین آب سرد، خنک سازی دستگاه و فرآیندها را تامین نماید.
 • چیلر صنعتی در کارخانه های تولید مواد غذایی هم کاربردهای زیادی دارد. نقش چیلر در صنایع غذایی، کاهش دمای دستگاه های خط تولید، خنک نگاه داشتن محصولات و محیط می باشد. کارخانه های صنایع غذایی با بهره گیری از چیلرهای صنعتی می توانند سرعت تولیدات خود را افزایش داده، کیفیت آنها را حفظ کنند و سلامت  دستگاه و محصولات را تضمین نمایند.
 • در صنعت تولید دارو هم از چیلر صنعتی استفاده می شود تا کاهش دمای دستگاه ها و حذف گرما صورت گیرد. داروسازی ترکیبی از فرآیندهای شیمیایی است که به کمک دستگاه های خاصی صورت می گیرد. در این فرآیند، نیاز به آب سرد برای تولید برخی داروها و یا خنک سازی دستگاه ها و محصولات وجود دارد و این نیاز به واسطه چیلر صنعتی تامین می شود.

چیلر صنعتی در کارخانه های تولید دارو

چیلر صنعتی زیر صفر

چیلر زیر صفر به نوعی از دستگاه های چیلر گفته می شود که برای خنک سازی صنعتی باید دمای سیال را به زیر صفر کاهش دهند. برخی از دستگاه های صنعتی برای کارکرد درست و دقیق به خنک شدن با دمای زیر صفر نیاز دارند و این نیاز به واسطه چیلرها تامین می شود. به چیلرهایی که این نیاز را تامین می کنند، چیلر صنعتی زیر صفر گفته می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه به مطلب چیلر زیر صفر مراجعه کنید.

در این جدول می توانید با مهم ترین موارد کاربرد چیلر صنعتی آشنا شوید.

کاربرد چیلر صنعتی جزئیات
دستگاه های تزریق پلاستیک کاهش دمای دستگاه و محصولات پلاستیکی تولید شده
دستگاه برش لیزر خنک سازی تیوب به منظور عدم شکستگی و خرابی دستگاه
صنایع پتروشیمی کاهش دمای دستگاه های پالایش کننده نفت و فرآورده های آن
داروسازی کاهش دمای داروها در مرحله تولید و دستگاه های تولید کننده
صنایع غذایی کاهش دمای خط تولید صنایع غذایی و به ویژه لبنیات و نیز کاهش دمای محصولات به منظور حفظ سلامت آنها
چیلر صنعتی زیر صفر تامین سیال خنک با دمای زیر صفر برای خنک سازی دستگاه ها و فرآیندها

ساخت چیلر صنعتی

ساخت چیلرهای صنعتی مشابه با تولید دستگاه های تهویه مطبوع است، با این تفاوت که باید الزامات خاصی که در این دستگاه ها وجود دارد، رعایت شود تا کارکرد مطمئن تری را از چیلرهای صنعتی شاهد باشیم. چیلرهای صنعتی به صورت 4 فصل در حال کار هستند و برخلاف انواع تهویه مطبوع که تنها در روزهای گرم سال فعالیت می کنند، در روزهای سرد نیز، آب خنک تولید می کنند. به همین دلیل در ساخت آنها باید استانداردهای خاصی در نظر گرفته شود که در این قسمت به آنها اشاره می شود.

 • جلوگیری از یخ زدگی اواپراتور در روزهای سرد سال
 • استفاده از گرم کن کمپرسور در چیلرهای صنعتی به منظور تنظیم دمای روغن در این بخش
 • درزگیری و مقاوم سازی تابلو برق دستگاه در برابر نفوذ آب
 • استفاده از ضد یخ در سیکل دستگاه به مقدار بیش تری نسبت به انواع تهویه مطبوع
 • در ساخت چیلر صنعتی باید کندانسور به گونه طراحی و جانمایی شود که آب به فین های آن نفوذ نکرده و مشکلی در کارکرد این بخش ایجاد نشود.

نحوه ساخت چیلر صنعتی مساله ای بسیار تخصصی و حساس است که باید با در نظر گرفتن الزامات محیط استفاده و شرایط خاص هر کاربری صورت گیرد. در ایران گروه صنعت تاپ تهویه یکی از مراکزی است که این کار را به حرفه ای ترین شکل و با در نظر گرفتن کلیه استانداردها زیر نظر شرکت HTW اسپانیا به انجام می رساند. این مرکز در کنار ساخت چیلر صنعتی با بهره گیری از قطعات بسیار با کیفیت، کلیه دستگاه های خود را با خدمات پس از فروش عرضه کرده و امکان خرید قسطی را نیز به کاربران خود خواهد داد. از سویی تاپ تهویه وارد کننده چیلر صنعتی از برندهایی چون کریر آمریکا و مدیا چین است و در صورت تمایل به خرید چیلر خارجی در زمانی بسیار کوتاه و با گارانتی، می توانید با بخش فروش این شرکت در تماس باشید. 02188252897

ساخت چیلر صنعتی در تاپ تهویه

نحوه انتخاب چیلر صنعتی

خرید چیلر صنعتی باید با در نظر گرفتن فاکتورهای خاصی صورت گیرد تا بتوان بیش ترین بازدهی را از این دستگاه دریافت کرد. با توجه به اینکه محیط های صنعتی به دستگاه های خنک کننده مخصوص به خود با ظرفیت های متفاوت و لزوم کارکرد 4 فصل نیاز دارند، لازم است تا با بررسی شرایط خاص هر محیط، مناسب ترین گزینه برای کاربران انتخاب شود. کیفیت قطعات به کار برده شده در دستگاه نظیر کمپرسور، خدمات پس از فروش، میزان ظرفیت دستگاه، قیمت و زمان تحویل آن از مهم ترین مواردی است که باید در زمان انتخاب چیلر صنعتی به آن توجه شود. در مطلب فاکتور ها و نحوه ی انتخاب یک چیلر صنعتی مناسب چگونه است؟ به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته شده است.

قیمت چیلرهای صنعتی

قیمت چیلر با توجه به تنوعی که این دستگاه در نوع کمپرسور، کندانسور، ظرفیت و دیگر مشخصات فنی دارد، متغیر است. هم چنین داخلی یا خارجی بودن برند چیلر هم در تعیین قیمت آن تاثیرگذار است. قیمت چیلرهای صنعتی در شرکت تاپ تهویه به دو دلیل ارزان تر از دیگر مراکز است:

 • این مرکز وارد کننده دستگاه های چیلر از برندهای کریر آمریکا و مدیا چین است و به دلیل حذف واسطه ها و عرضه مستقیم، ارزان ترین قیمت این برندها را در ایران دارا می باشد.
 • تاپ تهویه تولید کننده چیلرهای صنعتی است و انواع چیلر با ظرفیت های دلخواه شما را زیر نظر شرکت HTW اسپانیا و با استانداردهای سخت گیرانه این مرکز تولید می کند. کاربران چیلر را به طور مستقیم از کارخانه دریافت می کنند و به همین دلیل ارزان ترین قیمت را پرداخت خواهند کرد.

چیلر صنعتی با توجه به ظرفیت های متفاوت و نیازهای صنعتی خاصی که تامین می کنند، دارای قیمت های گوناگونی می باشند. هم چنین برند تولید کننده هم در قیمت دستگاه تاثیرگذار است. برای استعلام قیمت دقیق دستگاه، بررسی شرایط خرید چیلر صنعتی به صورت نقد و قسطی می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

قیمت چیلر صنعتی دست دوم

چیلر صنعتی دست دوم گزینه ای است که برخی از صاحبان صنایع و مشاغل به دلیل قیمت پایین تر، به دنبال آن هستند. این دستگاه ها اگرچه قیمت ارزان تری به نسبت چیلرهای نو دارند، اما تهیه آنها معایبی دارد که خریداران باید از مطلع باشند. به عنوان اولین نکته باید اشاره کرد که جابجایی چیلر و نصب مجدد آن در مکانی دیگر، امکان استفاده از خدمات پس از فروش را سلب خواهد کرد و هرگونه خرابی در بخش های مختلف آن، هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

با خرید چیلر صنعتی دست دوم، نمی توان از سلامت اجزای آن اطمینان داشت و ممکن است با بروز نقصان در کارکرد، خسارت های زیادی به خط تولید و دستگاه ها وارد شود. به همین دلیل توصیه می شود که به دلیل ارزان تر بودن قیمت چیلر صنعتی دست دوم، اقدام به خرید چنین محصولی نکرده و با خرید چیلرهای نو، اطمینان خاطر از کارکرد آن داشته باشید.

با علم به قیمت های بالای دستگاه چیلر، گروه صنعت تاپ تهویه امکان خرید قسطی چیلر صنعتی را برای شما فراهم کرده و می توانید با شرایط پرداخت ساده تر، اقدام به خرید چیلر یا مینی چیلر صنعتی کنید. کلیه دستگاه های این مرکز توسط همین شرکت نصب و راه اندازی شده و دارای گارانتی معتبر می باشد.

نتیجه آنکه

چیلر صنعتی نوعی از دستگاه های خنک کننده آب است که به جای تهویه مطبوع، در کارخانه ها و خطوط تولید به کار برده می شود. این چیلرها غالبا از نوع تراکمی بوده و در نوع کمپرسور و کندانسور و نیز ظرفیت و برند با یکدیگر تفاوت دارند. بخش عمده ای از دستگاه های صنعتی حین کار، گرمای اضافی تولید می کند که نیاز به دفع شدن دارد. از بین بردن این گرما و خنک کاری دستگاه ها به کمک چیلر صنعتی به انجام می رسد. این دستگاه با کارکرد 4 فصل و با تامین آب سرد در همه شرایط آب و هوایی، می تواند ضمن خنک سازی دستگاه ها و خطوط تولید، محصولات را نیز در سطح کیفی مناسب نگه دارد و گرمای اضافی را از آنها دور کند. قیمت چیلر صنعتی با توجه به فاکتورهای تخصصی نظیر کیفیت، ظرفیت کمپرسور دستگاه و نوع کندانسور تعیین می شود. بهره مندی چیلر از گارانتی و خدمات پس از فروش می تواند خیال شما را بابت کیفیت و کارایی مناسب دستگاه آسوده سازد. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد انواع چیلرهای صنعتی و نحوه خرید آنها می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه به عنوان تولید کننده و وارد کننده این دستگاه ها در تماس باشید.

سوالات متداول

بهترین چیلر صنعتی چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین چیلر صنعتی باید بتواند خنک سازی را در هر شرایط دمایی در 4 فصل تامین کند و با قابلیت اطمینان بالا، دمای دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی را کاهش دهد.

قیمت چیلر صنعتی چقدر است؟

قیمت این دستگاه با توجه به کیفیت چیلر، برند تولید کننده، نوع کمپرسور و کندانسور و ظرفیت آن تعیین می شود. برای استعلام قیمت دقیق و خرید قسطی دستگاه می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

کاربرد چیلر در صنعت چیست؟

چیلر در انواع صنایع که در اثر کارکرد، گرمای اضافی تولید می کنند، نظیر تزریق پلاستیک، پتروشیمی، داروسازی، دستگاه هایی با نیاز خنک سازی زیر صفر، برش لیزر و … کاربرد دارد.

چیلر صنعتی چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-222 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. افشین مطیعی 2022-11-24 - 15:18 - پاسخ

  چیلر صنعتی برای کارگاه چاپ دارید؟ برند مدیا میخواستم

  • تاپ تهویه 2022-11-26 - 08:09 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. بله موجود داریم. برای دریافت مشاوره تخصصی و ثبت سفارش با بخش فروش شرکت تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.