آخرین مقالات

محصولات پرفروش

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

کویل آبگرم داکت اسپلیت یکی از اجزای این دستگاه تهویه مطبوع است که به منظور استفاده گرمایشی از آن، طراحی و تعبیه می شود. داکت اسپلیت به دلیل سادگی ساختار و مستقل بودن سیستم آن، یکی از محبوب ترین انواع دستگاه های مورد استفاده در انواع کاربری ها، به ویژه ساختمان های مسکونی و اداری است. از داکت اسپلیت می توان به شکل گرمایشی و سرمایشی بهره گرفت، هرچند استفاده سرمایشی از این دستگاه، بیش تر به گوش خورده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی کاربرد گرمایشی این دستگاه بپردازیم و کویل گرمایشی داکت اسپلیت که یکی از بخش های مهم آن است، را مورد بحث قرار دهیم. برای رسیدن به پاسخ این پرسش که کویل آبگرم داکت اسپلیت چیست؟ چه انواعی دارد و شیوه های مختلف استفاده از آن کدام است؟ ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

بررسی کویل گرمایشی داکت اسپلیت

مشخصات فنی کویل گرمایشی داکت اسپلیت

کویل گرمایشی داکت اسپلیت، آرایشی از لوله های مارپیچ مسی است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و در یونیت داخلی دستگاه نصب می شود. استفاده از مس در ساختار این کویل ها، شرایطی را ایجاد می کند که انتقال حرارت به خوبی توسط آنها به انجام برسد. زمانی که آب گرم درون این کویل ها جاری می شود، فن های موجود در یونیت داخلی داکت اسپلیت، هوا را از روی آنها به گردش در می آورند. در ادامه انتقال حرارت بین کویل و هوا صورت می گیرد و هوای گرم آماده ورود به محیط می شود. به این ترتیب، نیازی به کارکرد کمپرسور داکت اسپلیت برای گرمایش نیست و با مصرف حداقلی برق، می توان گرمایش محیط را تامین نمود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده کویل ابگرم داکت اسپلیت، عبارتند از لوله های مسی، فین های آلومینیومی و کلکتورهای ورودی و خروجی. این کویل های مسی توسط فین هایی از جنس آلومینیوم پوشیده شده اند. فین های مورد استفاده می توانند دارای سه نوع متفاوت آل فین، بلوفین و گلد فین باشند. تفاوت این سه نوع در میزان مقاومت به خوردگی و رسوب است، گلدفین ها دارای بیش ترین مقاومت می باشند و آل فین معمولی ترین نوع این انتقال دهنده های حرارت است. در ادامه به بررسی ابعاد کویل آبگرم داکت اسپلیت و فاکتورهایی که در انتخاب و تعیین ضخامت آن موثرند، می پردازیم.

مشخصات کویل آبگرم داکت اسپلیت

ابعاد کویل آبگرم داکت اسپلیت

ابعاد کویل گرمایشی داکت اسپلیت، با توجه به ظرفیت دستگاه تعیین می شود. به همین دلیل در ابتدا باید میزان نیاز به گرمایش در واحدها تعیین شود، سپس فاکتورهای تخصصی دیگری نظیر دبی آب، دمای آن و … ارزیابی خواهند شد. در انتها می توان ابعاد کویل آبگرم داکت اسپلیت را تعیین نمود. به طور استاندارد، کویل ابگرم داکت اسپلیت را از جنس مس و به شکل لوله های مارپیچ طراحی می کنند. ابعاد استاندارد کویل آبگرم این دستگاه غالبا بین 3.8 تا 5.8 اینچ است و این اندازه ها با توجه به نیاز کاربر و شرایط استفاده از آن به طور دقیق تعیین می شود. این کویل ها را می توان به صورت دو، سه یا چهار ردیفه، متناسب با هدف استفاده از داکت اسپلیت جانمایی نمود. بر روی کویل های تعبیه شده در این دستگاه، فین هایی از جنس مس یا آلومینیوم قرار داده می شود تا میزان انتقال حرارت را افزایش داده و راندمان دستگاه را بهبود ببخشند.

ابعاد کویل آبگرم داکت اسپلیت

گرمایش داکت اسپلیت با پکیج

گرمایش داکت اسپلیت از طریق پکیج دیواری، یکی از روش های مرسوم و بدون نیاز به موتورخانه است که در بسیاری از کاربری ها شاهد استفاده از آن هستیم. در این شیوه، برای تامین آب گرم کویل های گرمایشی، از پکیج استفاده می شود و با نصب آن در فضای داخلی ساختمان ها، می توان از گرمایش این دستگاه استفاده کرد. گرمایش داکت اسپلیت با پکیج به این شکل است که آب گرم تولید شده، وارد کویل های ابگرم دستگاه می شود و با به گردش درآمدن هوا از روی این مبدل حرارتی، دمای آن افزایش پیدا کرده و با رسیدن به شرایط درخواستی کاربر، وارد محیط می شود.

گرمایش داکت اسپلیت از طریق موتورخانه

کویل ابگرم داکت اسپلیت می تواند، آب گرم خود را از طریق موتورخانه تامین کند. به این ترتیب که در موتورخانه آب گرم مورد نیاز دستگاه تامین می شود و از طریق پمپ هایی به کویل های آب گرم داکت اسپلیت وارد می شود. مطابق حالت قبل، با عبور هوا از روی این کویل های گرم، هوا افزایش دما پیدا کرده و از طریق ساختار کانال کشی به محیط وارد می شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه، می توانید به مطلب گرمایش داکت اسپلیت مراجعه کنید.

نصب کویل آبگرم داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت امری تخصصی است که باید توسط افراد ماهر و آموزش دیده این صنعت انجام شود. با توجه به وجود بخش های مختلف در این دستگاه و ارتباط آنها با یکدیگر برای ایجاد هماهنگی در سرمایش و گرمایش، لازم است تا نصب کلیه قسمت ها و از جمله کویل آبگرم با دقت بالا و توسط متخصصان صورت گیرد. آنچه در نصب کویل آبگرم داکت اسپلیت بسیار حائز اهمیت است، استفاده از شیر هواگیری خودکار است تا بتوان به این شیوه، هوای موجود در کویل ها را تخلیه نمود و راندمان دستگاه را ارتقا داد.

مزایای کویل آب گرم داکت اسپلیت

مزایای استفاده از کویل آبگرم در داکت اسپلیت را باید در کاهش هزینه های مصرف انرژی دانست. به دلیل اینکه هزینه استفاده از گاز شهری به نسبت برق در ایران بسیار کم تر است، استفاده از کویل آبگرم در داکت اسپلیت، بسیار منطقی و توجیه پذیر است. داکت اسپلیت با کویل آبگرم فابریک غالبا در کارخانه ها تولید نمی شود و این قطعه به صورت جداگانه خریداری می شود. اما می توان در زمان ساخت داکت اسپلیت، سفارش تهیه و نصب کویل آبگرم را به تولید کننده داد. مهم ترین مزیت های استفاده از کویل آبگرم در داکت اسپلیت عبارت است از:

  • کاهش مصرف انرژی
  • کاهش فشار وارده به کمپرسور دستگاه و استراحت آن در فصل سرما
  • راندمان بالاتر دستگاه به نسبت رادیاتور

مزایای کویل آبگرم داکت اسپلیت

قیمت کویل آبگرم داکت اسپلیت

قیمت خرید کویل آب گرم داکت اسپلیت، با توجه به کیفیت قطعه و ظرفیت آن تعیین می شود. هرچه ظرفیت دستگاه افزایش پیدا کند، نیاز به کویل های با حجم بالاتر خواهد بود که در قیمت آن تاثیر خواهد داشت. از طرفی شرکت های تولید کننده کویل آبگرم، از کیفیت های متفاوتی بهره می برند و هرچه این کیفیت بالاتر باشد، قیمت کویل بیش تر خواهد شد. گارانتی دار بودن کویل، دیگر فاکتوری است که در قیمت آن تاثیر داشته و نشان از کیفیت بالای قطعه خواهد داشت. نوع فین های به کار برده شده در دستگاه و تعداد ردیف های کویل را نیز باید در تعیین قیمت آن موثر دانست.

اگرچه مجهز بودن دستگاه به کویل آبگرم، سبب افزایش قیمت داکت اسپلیت خواهد شد، اما به دلیل صرفه جویی هایی که در مصرف انرژی در حالت گرمایش ایجاد خواهد کرد، خرید آن بسیار گزینه منطقی و توجیه پذیری است.

نتیجه آنکه

کویل آبگرم داکت اسپلیت، نوعی مبدل حرارتی است که می تواند آب گرم تولید شده توسط پکیج یا رادیاتور را وارد خود کرده و در جهت تولید هوای گرم از آن استفاده کند. فن موجود در یونیت داخلی داکت اسپلیت، هوا را از روی کویل های گرم به گردش در می آورد و سبب افزایش دمای آن می شود. کویل ابگرم داکت اسپلیت، جایگزین استفاده از کمپرسور دستگاه در فصل سرماست و به همین دلیل به طور چشم گیری در هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی خواهد کرد. برای تامین آب گرم این کویل ها می توان از پکیج یا موتورخانه استفاده کرد و به این ترتیب، با پرداخت هزینه ای بسیار ناچیز، از گرمایش این سیستم در فصول سرد سال بهره جست. در این مطلب به این پرسش که کویل آبگرم داکت اسپلیت چیست؟ پاسخ داده شد و مزیت های استفاده از آن نیز مطرح شد. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد داکت اسپلیت، خرید دستگاه و استعلام قیمت، می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

سوالات متداول

ابعاد کویل آبگرم داکت اسپلیت چیست؟

ابعاد این کویل متناسب با ظرفیت دستگاه، دبی آب، دمای آب ورودی و خروجی تعیین می شود و از 3.8 تا 5.8 اینچ متغیر می باشد.

قیمت کویل آبگرم داکت اسپلیت چقدر است؟

قیمت کویل دستگاه با توجه به کیفیت قطعه، شرکت تولید کننده، ظرفیت کویل ها و بهره مندی از خدمات پس از فروش تعیین می شود.

کویل آبگرم داکت اسپلیت
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-25بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.