آخرین مقالات

محصولات پرفروش

داکت اسپلیت اینورتر دار

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی، یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که استفاده گسترده ای در انواع کاربری ها دارد. این سیستم، دارای ساختار مشابه با اسپلیت یا کولرگازی است، با این تفاوت که به دلیل ظرفیت بالاتر، به جای سیستم لوله کشی، از کانال استفاده شده است تا بتوان قدرت سرمایش و گرمایش دستگاه و پرتاب باد آن را افزایش داد. داکت اسپلیت اینورتر دار یکی از انواع این سیستم است که با بهره گیری از فناوری های نوین، توانسته میزان مصرف انرژی را کاهش داده و از وارد شدن فشار اضافی به کمپرسور آن جلوگیری کند. اما داکت اسپلیت اینورتر چیست؟ و چه تفاوت هایی با انواع معمولی دارد؟ در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم و مزایا و معایب سیستم استفاده از کمپرسورهای اینورتر یا دور متغیر را مطرح خواهیم کرد. اطلاعات دقیق و کامل در مورد این دستگاه و شیوه کار آن را می توانید در صفحه داکت اسپلیت مشاهده کنید.

داکت اسپلیت اینورتر دار

اجزای داکت اسپلیت اینورتر

ساختار داکت اسپلیت اینورتر ایرانی یا خارجی مشابه با انواع معمولی است و کلیه بخش های اصلی این دو دستگاه یکسان می باشد. به عبارتی کمپرسور و کندانسور به عنوان یونیت بیرونی این دستگاه و فن و اواپراتور به عنوان بخش اصلی در یونیت داخلی به کار برده شده اند. مبرد از طریق لوله کشی های مسی که بین این دو بخش کشیده شده است، در سیستم گردش کرده و سرمایش و گرمایش را ایجاد خواهد کرد. یونیت داخلی در هر دو حالت، از طریق کانال کشی های انجام شده، هوا را به واحدها می رساند.

کمپرسور اینورتر داکت اسپلیت، باید با فناوری دور متغیر سازگار باشد. هم چنین نوع مبرد به کار رفته در این دستگاه ها، دوستدار محیط زیست و غالبا R410 می باشد. این در حالی است که در انواع معمولی اغلب از مبرد R22 استفاده می شود که سازگاری کمتری با محیط زیست دارد. حسگرهای مخصوص، کنترلر کمپرسور و فن های مخصوص از دیگر تفاوت در اجزای داکت اسپلیت اینورتر هستند.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینورتر

عملکرد داکت اسپلیت اینورتر به دلیل تفاوتی که در نوع کمپرسور آن وجود دارد، با انواع معمولی تفاوت دارد. در این دستگاه، کمپرسور، متناسب با نیاز کاربر به سرمایش یا گرمایش کار می کند و هر زمان که شرایط مطلوب دمایی ایجاد شد، از شدت کار کمپرسور کاسته می شود. اصلی ترین دلیل برای این کار، کاهش بار وارده به کمپرسور و نیز صرفه جویی در هزینه های برق مصرفی است. این در حالی است که در داکت اسپلیت های عادی، کمپرسور تنها به دو شکل صفر و یک کار می کند. به این معنا که در زمان های نیاز، کمپرسور با حداکثر توان خود مشغول به کار است و در دیگر اوقات به طور خودکار، خاموش می شود. روشن و خاموش شدن های مکرر این قطعه از داکت اسپلیت، سبب افزایش مصرف برق دستگاه و مستهلک شدن آن خواهد شد. نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینورتر به این شکل است که حسگرهایی که در ساختمان، نیاز به برودت یا حرارت را به کمپرسور منتقل می کنند و بخش کنترلی آن، کمپرسور را متناسب با نیاز به حرکت در می آورد. در صورت نیاز کمپرسور با فشار کاری بالا و در دیگر اوقات با دور پایین کار می کند. به این ترتیب دور موتور به طور پیوسته کاهش و افزایش پیدا کرده تا آسایش دمایی کاربران تامین شود.

تفاوت داکت اسپلیت اینورتر با معمولی

اجزای داکت اسپلیت اینورتر و معمولی کاملا مشابه با یکدیگر بوده و قسمت هایی نظیر کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور در هر دو دستگاه وجود دارد. تفاوت اصلی در مدار الکتریکی است که سبب تمایز در کارکرد دستگاه خواهد شد. در این بخش به تفاوت داکت اسپلیت معمولی و اینورتر پرداخته شده است.

مقایسه داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

مصرف انرژی

میزان مصرف انرژی در داکت اسپلیت اینورتر دار، کمتر از انواع معمولی است. به دلیل آنکه در مدل های معمولی، دستگاه به طور پیوسته در حال روشن و خاموش شدن است و هر بار روشن شدن دستگاه، به صرف انرژی زیادی نیاز دارد. همین مساله سبب افزایش هزینه های برق مصرفی داکت اسپلیت معمولی خواهد شد. اما در داکت اسپلیت اینورتر، چنین مساله ای بروز نمی کند و تنها دورکاری کمپرسور کم و زیاد می شود. به همین دلیل هزینه های مصرف انرژی آن پایین تر خواهد بود. میزان دقیق مصرف انرژی دستگاه در کاتالوگ داکت اسپلیت اینورتر مشخص شده است.

طول عمر داکت اسپلیت معمولی و اینورتر

طول عمر داکت اسپلیت اینورتر نسبت به معمولی بیش تر است. به دلیل آنکه سیستم اینورتر، مانع از خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه می شود و شرایطی را فراهم خواهد کرد که داکت اسپلیت برای مدت کمتری در دور کاری بالا، فعالیت کند. به همین دلیل انواع دستگاه های مجهز به کمپرسور دور متغیر دیرتر فرسوده شده و عمر طولانی تری خواهند داشت.

میزان صدای دستگاه

صدای داکت اسپلیت اینورتر و معمولی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و شاید بتوان ادعا کرد که در مدل های اینورتر، به دلیل کاهش تعداد دفعات روشن و خاموش شدن، صدای کمتری در زمان شروع به کار کمپرسور به گوش می رسد. آنچه در میزان صدای داکت اسپلیت تاثیرگذار است، نوع فن و الکتروموتور، تمیز بودن فیلترها، استحکام بدنه و اتصال درست بخش های مختلف دستگاه است.

عملکرد داکت اسپلیت معمولی و اینورتر

سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت اینورتر با ضریب عملکرد بالاتری به نسبت انواع معمولی به انجام می رسد. به دلیل آنکه موتور اینورتر خاموش و روشن نشده و به طور تدریجی نیازهای دمایی را تامین خواهد کرد. به عبارتی هر زمان که نیاز باشد، کمپرسور با حداکثر توان کار کرده و به جای خاموش شدن یکباره، به طور تدریجی از توان کار خود کاسته و تا نیاز مجدد به کارکرد، با دور پایین کار خواهد کرد. به همین دلیل سرعت بالاتری در تامین دمای آسایش کاربران خواهد داشت.

قیمت داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

داکت اسپلیت اینورتر قیمت بالاتری به نسبت مدل های معمولی دارد و دلیل آن را نیز باید تکنولوژی های پیشرفته تری دانست که در این دستگاه به کار رفته است. اما همین فناوری نوین، سبب کاهش هزینه های مصرفی دستگاه خواهد شد که در طول زمان، برای مصرف کننده به صرفه تر می باشد. باید اشاره  کرد که قیمت دستگاه ها با توجه به برند تولید کننده، ظرفیت، کیفیت قطعات و دیگر موارد تخصصی تعیین می شود و بالا بودن قیمت داکت اسپلیت اینورتر به نسبت معمولی، در شرایط یکسان از نظر دیگر موارد می باشد.

قیمت داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

 مزایا و معایب داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

داکت اسپلیت اینورتر به دلیل ساختار خاصی که در نحوه کارکرد کمپرسور آن وجود دارد، دارای مزایا و معایبی است که در این بخش به آنها پرداخته شده است.

مزایای داکت اسپلیت اینورتر

 • کاهش هزینه های برق مصرفی دستگاه به دلیل استفاده از کمپرسورهای دور متغیر و بدون نیاز به خاموش و روشن شدن مداوم
 • طول عمر بالاتر دستگاه و مستهلک شدن دیرتر آن به نسبت انواع معمولی
 • گرمایش و سرمایش با ضریب عملکرد بالاتر
 • میزان تولید صدای کمتر
 • ثابت نگاه داشتن دمای محیط به دلیل کم و زیاد شدن دور موتور به طور پیوسته

داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر

معایب داکت اسپلیت اینورتر

در این بخش به معایب داکت اسپلیت اینورتر به نسبت معمولی اشاره کرده ایم تا مصرف کنندگان با کسب اطلاعات کافی در این حوزه، نسبت به خرید داکت اسپلیت اقدام کنند.

 • داکت اسپلیت اینورتر قیمت بالاتری به نسبت مدل های معمولی دارد و علت این مساله را باید به دلیل به کار گیری فناوری های پیشرفته در کمپرسور و مدار الکتریکی آن دانست. اگرچه این مساله در زمان خرید، برای کاربران خوشایند نیست، اما با در نظر گرفتن صرفه جویی های صورت گرفته در مصرف دستگاه در طول زمان استفاده، توجیه پذیر خواهد بود.
 • هزینه های تعمیر و سرویس بالاتر را نیز باید از دیگر معایب داکت اسپلیت اینورتر عنوان کرد. قطعات الکترونیکی به کار رفته در این دستگاه در صورت خرابی، با قیمت بالاتری قابل تهیه می باشد و همین مساله هزینه های تعمیر داکت اسپلیت اینورتر را بالاتر از انواع معمولی کرده است.

قیمت تعمیر داکت اسپلیت اینورتر

تبدیل داکت اسپلیت معمولی به اینورتر

تبدیل کمپرسور معمولی به اینورتر، مساله ای است که به دلیل کاهش هزینه های برق مصرفی دستگاه، در ذهن بسیاری از استفاده کنندگان ایجاد شده است. در پاسخ به این پرسش که آیا می توان داکت اسپلیت معمولی را به اینورتر تبدیل کرد؟ باید گفت که اینورتر یک قطعه مجزا نیست که در دستگاه نصب شده و سبب کاهش هزینه های مصرفی آن شود. داکت اسپلیت اینورتر به فناوری خاصی مجهز است که از ترکیب تعدادی قطعه ایجاد خواهد شد. شیرهای الکترونیکی، کمپرسور اینورتر، درایور اینورتر، فن و دیگر بخش های دستگاه در کنار یکدیگر، داکت اسپلیت اینورتر را شکل می دهند و برای تبدیل داکت اسپلیت معمولی به اینورتر، باید کلیه این بخش ها را تغییر داد. بدیهی است که خرید یک دستگاه مجهز به این فناوری، هزینه و انرژی کمتری از شما خواهد گرفت. زیرا نمی توان به کارکرد دقیق و اصولی داکت اسپلیتی که به این شیوه به فناوری اینورتر مجهز شده، اطمینان کرد و احتمال بروز مشکلات هزینه بر در آینده وجود خواهد داشت.

در این ویدیو می توانید با مزیت های سیستم اینورتر در تهویه مطبوع آشنا شوید.

نتیجه آنکه

داکت اسپلیت اینورتر، نوع خاصی از این دستگاه است که با بهره گیری از فناوری های نوین، می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند. به دلیل استفاده از کمپرسورهای دور متغیر و اجزای خاص در این دستگاه، خاموش و روشن شدن دائمی موتور در آن اتفاق نمی افتد و هزینه های ناشی از آغاز به کار کمپرسور که در انواع عادی، بسیار بالاست، در این مدل ها وجود نخواهد داشت. داکت اسپلیت اینورتر به همراه مزایا و معایب آن در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و اینک می توان با دانش کافی در حوزه این دستگاه، نسبت به خرید داکت اسپلیت مناسب اقدام کرد. در این مسیر مشاوران گروه صنعت تاپ تهویه، به طور رایگان مشاوره های تخصصی محصول را عرضه کرده و برای انتخاب مناسب ترین گزینه در بین انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی یاری تان خواهند کرد.

سوالات متداول

داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

این دستگاه نوعی از داکت اسپلیت است که با بهره گیری از فناوری دور متغیر در کمپرسور، تا حد زیادی مصرف انرژی را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی می کند.

قیمت داکت اسپلیت اینورتر چقدر است؟

قیمت این دستگاه با توجه به کیفیت آن، برند تولید کننده، ظرفیت و نوع کمپرسور و دیگر موارد تخصصی تعیین می شود. برای استعلام قیمت دقیق داکت اسپلیت اینورتر و معمولی با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید.02188252897

تفاوت داکت اسپلیت اینورتر با معمولی در چیست؟

تفاوت داکت اسپلیت معمولی و اینورتر در میزان مصرف انرژی، طول عمر دستگاه، میزان صدای تولید شده، قیمت خرید و بازدهی آن است.

داکت اسپلیت اینورتر ایرانی مناسب است؟

دستگاه داکت اسپلیت چنان چه دارای کمپرسور حرفه ای و قطعات مکانیکی و الکترونیکی با کیفیتی بوده و از نظر ظرفیت برای ساختمان شما مناسب باشد، گزینه خوبی خواهد بود و لازم است تا از بهره مندی دستگاه از خدمات پس از فروش نیز اطمینان حاصل کنید.

داکت اسپلیت اینورتر
توسط تاریخ انتشار : 2023-01-032 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. سلطانی 2023-01-04 - 06:53 - پاسخ

  خرید داکت اسپلیت اینورتر رو توصیه می کنید؟

  • تاپ تهویه 2023-01-04 - 08:08 - پاسخ

   خرید داکت اسپلیت معمولی یا اینورتر، باید با توجه به شرایط ساختمان و نیازهای شما انجام شود. مزایا و معایب این دستگاه در این مطلب به طور کامل بیان شد و اگر نیاز به اطلاعات بیش تر در این حوزه دارید، می توانید از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.