چیلر صنعتی زیر صفر

چیلر دستگاهی برای خنک کردن آب است و از این آب برای مصارف سرمایشی در تهویه مطبوع و صنعت استفاده می شود. نیازهای تهویه مطبوع به کمک دستگاه چیلر بالای صفر درجه تامین می شود و این چیلرها آب را نهایتا تا دمای 6 درجه سانتی گراد خنک می کنند. اما در برخی مواقع که نیاز به آب با دمای 5 درجه سانتی گراد و کمتر باشد، باید از چیلر زیر صفر استفاده کرد. این نیاز غالبا در صنعت به وجود می آید و چیلرهای زیر صفر از نوع صنعتی و 4 فصل می باشند. اما ساختار چیلر زیر صفر چیست؟ و طرز کار آن چگونه است؟ کاربردهای اصلی این دستگاه کجاست و چه فاکتورهایی را باید در زمان انتخاب این دستگاه در نظر داشت؟ در این مطلب به بررسی چیلر صنعتی زیر صفر پرداخته و انواع و کاربردهای آن را بررسی می کنیم.

چیلر صنعتی زیر صفر

ساختار چیلر صنعتی زیر صفر

اجزای اصلی چیلر صنعتی زیر صفر مشابه با چیلرهای معمولی است و کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور، مبرد، تابلو برق و بخش کنترلی در این دستگاه نیز وجود دارد. اما در ساختار چیلر صنعتی در کنار استفاده از آب به منظور گردش در مدار، از ترکیب آب و ضد یخ استفاده می شود. دلیل استفاده از ضد یخ، جلوگیری از یخ زدگی آب در دمای پایین و فصول سرد سال است. غالبا در این دستگاه ها از اتیلن گلیکول به منظور جلوگیری از یخ زدن آب در اواپراتور و مبدل های حرارتی دستگاه استفاده می شود. پروپیلن گلیکول نیز در برخی مواقع در چیلرهای صنعتی زیر صفر به کار برده می شود که به دلیل خلوص پایین تر، استفاده کمتری دارد. به طور کلی می توان ادعا کرد که اصلی ترین تفاوت چیلرهای زیر صفر با دیگر مدل ها، اضافه شدن ضد یخ به ساختار دستگاه است که مانع از یخ زدگی آب می شود.

بررسی ساختار چیلر زیر صفر

ضد یخ برای چیلر

سیستم چیلر گلیکول، نوعی از چیلرهای صنعتی هستند که با استفاده از ضد یخ می توانند آب را در دمای 5 درجه سانتی گراد تا 80- درجه سانتی گراد خنک کنند. ضد یخ به کار برده شده در این دستگاه ها، می تواند دمای انجماد آب را کاهش داده و مانع از یخ زدن آن در لوله های اواپراتور شود. به این ترتیب می توان انتظار داشت که آب با کاهش یافتن دما، بتواند مبرد به کار برده در چیلر را تا دمای بسیار پایین خنک کرده و برای مصارف صنعتی و خنک سازی دستگاه ها آماده سازد. به عنوان مثال چیلر دستگاه تزریق پلاستیک با استفاده از همین شیوه، خط تولید و دستگاه ها را خنک کرده و ادامه فرآیند تولید را ممکن می سازد.

ترکیب ضد یخ برای چیلر با توجه به غلظت اتیلن و نیازی که به کاهش دما وجود دارد، تعیین می شود. اما باید اشاره کرد که هر چه غلظت ضد یخ چیلر بیش تر باشد، در تبادل حرارت بین مبرد و آب در اواپراتور اختلال ایجاد می شود. به همین دلیل نمی توان بیش از اندازه از ضد یخ برای چیلر استفاده کرد و این میزان باید با توجه به شرایط و نیاز تعیین شود. زیرا کند شدن تبادل حرارت، سبب افت ظرفیت چیلر شده و فرآیند خنک سازی با راندمان خوبی به انجام نخواهد رسید.

ضد یخ برای چیلر زیر صفر

انواع چیلر زیر صفر

چیلرهای زیر صفر را می توان با توجه به نوع کمپرسوری که در آنها به کار برده می شود، تقسیم بندی نمود. انواع چیلر زیر صفر را می توان دارای مدل های اسکرال، اسکرو، پیستونی و سانتریفیوژ عنوان کرد که در نوع فشرده سازی مبرد با یکدیگر متفاوت عمل می کنند. اطلاعات بسیار کاملی در این مورد را می توانید در مطلب انواع کمپرسور چیلر مطالعه کنید.

کمپرسور چیلر زیر صفر

در این بخش انواع چیلر زیر صفر را از منظر کمپرسورهای مختلفی که می توان در آنها استفاده کرد، بررسی می کنیم. انتخاب چیلر زیر صفر مناسب و کمپرسور آن باید با در نظر گرفتن شرایط استفاده، اقلیم و میزان بودجه تعیین شود و در این مسیر کارشناسان شرکت تاپ تهویه مشاوره های رایگان محصول را به شما عرضه می کنند.

چیلر زیر صفر سانتریفیوژ از مدل هایی است که با بهره گیری از نیروی گریز از مرکز مبرد را فشرده می کند و به دلیل کاهش پیدا کردن سطح تماس فیزیکی بخش های مختلف دستگاه، استهلاک کمتری به نسبت دیگر مدل ها دارد. ابعاد و اندازه این کمپرسور کوچک تر بوده و صدای کمی تولید می کند. کمپرسور سانتریفیوژ چیلر زیر صفر نیاز به تعمیرات کمی دارد و عمر طولانی خواهد داشت.

چیلر زیر صفر اسکرال از دیگر مدل های این دستگاه است که در ظرفیت های پایین مورد استفاده قرار می گیرد و ساختار ساده ای دارد. تعمیرات این کمپرسور برای تکنسین ها ساده بوده و به دلیل پرکاربرد بودن، کلیه قطعات تعمیری و تعویضی آن به سادگی مهیا خواهد شد. از این کمپرسور در مصارف صنعتی با ظرفیت های پایین تر و مینی چیلرهای زیر صفر بهره گرفته می شود.

چیلر اسکرو زیر صفر دارای ظرفیت های بالاتری به نسبت اسکرال است و به شکل مارپیچ طراحی می شود. این دستگاه صدای کمی حین کار ایجاد می کند و ابعاد آن کوچک می باشد. این نوع از کمپرسور به دلیل مزیت هایی که دارد، در چیلرهای با ظرفیت بالا استفاده زیادی خواهد داشت.

کمپرسورهای رفت و برگشتی را نیز می توان در چیلرهای زیر صفر به کار برد و دلیل قیمت ارزان و قابلیت تحمل فشار کاری بالا، گزینه ای مناسب برای این منظور است. اما کمپرسورهای پیستونی ابعاد بزرگی داشته و صدای زیادی حین کار تولید می کنند. از سویی به دلیل تماس بالای بخش های مختلف آن، استهلاک زیادی دارند و نیاز به تعمیرهای مکرر پیدا می کنند.

ویژگی های چیلر صنعتی زیر صفر

چیلرهای صنعتی زیر صفر تفاوت هایی با انواع معمولی دارند که آنها را برای کارکرد دائمی در همه فصول و تامین آب با دمای بسیار پایین آماده می کند. استفاده از ضد یخ در این دستگاه، اولین وجه تمایزی چیلرهای تهویه مطبوع با نوع زیر صفر است. اما ویژگی های چیلر صنعتی زیر صفر در بخش های دیگر نیز متفاوت است و در ادامه به برخی از مهم ترین آنها اشاره شده است.

 • بهره گیری از کمپرسورهای مخصوص که بتوانند برای کارکرد دائمی و تامین آب با دمای پایین راندمان خوبی داشته باشند.
 • ظرفیت های در نظر گرفته شده برای شیر انبساط این چیلرهای صنعتی باید بیش تر از چیلرهای تهویه مطبوع باشد.
 • تعبیه و طراحی کردن پمپ و مخازن نگه داری آب با در نظر گرفتن میزان ضد یخ اضافه شده به مدار
 • استفاده از مایع شکن یا آکومولاتور در چیلرهای زیر صفر به منظور تبدیل شدن همه ماده مبرد از مایع به گاز و سپس ورود آن به کمپرسور. (به دلیل تبادل حرارت پایینی در اواپراتور دستگاه صورت می گیرد، ممکن است همه مایع مبرد به گاز تبدیل نشود و با ورود به کمپرسور به آن آسیب وارد کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی که ناشی از دمای بسیار پایین است، از آکومولاتور در چیلر صنعتی استفاده می شود.)
 • تعبیه کردن مدار ضد یخ دستگاه به منظور جلوگیری از انجماد آب در مبدل های حرارتی و هر یک از بخش های دیگر

جلوگیری از یخ زدگی اواپراتور در چیلر زیرصفر

کاربردهای چیلر زیر صفر

موارد استفاده چیلرهای زیر صفر بسیار زیاد است و در صنعت به منظور کاهش دما و خنک سازی بهره های فراوانی از این دستگاه ها برده می شود. کاربرد چیلر زیر صفر را می توان در صنایع زیر دانست.

 • چیلر صنایع غذایی به منظور خنک کردن دستگاه های تولید لبنیات، نوشیدنی، شیرینی و …
 • صنعت نساجی
 • برخی از آزمایشگاه ها به منظور خنک سازی دستگاه و نگه داری نمونه ها
 • چیلرهایی که در سالن های اسکیت روی یخ به کار برده می شوند.
 • چیلرهایی که در سردخانه ها به کار برده می شود.
 • استفاده در صنایع پتروشیمی و پالایش نفت
 • و هر کاربری دیگری که برای خنک کاری به آب زیر 5 درجه سانتی گراد نیاز داشته باشد.

کاربرد چیلرهای زیر صفر چیست؟

ساخت چیلر زیر صفر

کاربرد چیلر زیر صفر بسیار حساس است و باید توسط شرکت های معتبر و با استانداردهای دقیق و سخت گیرانه ساخته شود. ساخت چیلر زیر صفر با کمپرسورهای حرفه ای، ضوابط دقیق در ساخت و گارانتی معتبر در کشور ما توسط شرکت تاپ تهویه انجام می رسد. خط تولید این مرکز تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا است و از به روزترین فناوری ها در تولیدات خود استفاده می کند. کلیه چیلرهای زیر صفر این مرکز دارای خدمات پس از فروش بوده و به صورت نقد و اقساطی به فروش می رسد. سازندگان چیلرهای زیر صفر در این مرکز، شرایط استفاده شما را بررسی کرده و با در نظر گرفتن دمای مورد نیاز خنک سازی، مناسب ترین کمپرسور را انتخاب کرده و دستگاه را تولید می کنند. از مهم ترین مزیت های این مرکز، می توان به آماده سازی فوری چیلر صنعتی زیر صفر و تحویل سریع آن اشاره کرد.

ساخت چیلر زیر صفر صنعتی

فروش چیلر زیر صفر

کاربردهای چیلر زیر صفر سبب شده تا در بخش های عمده ای نیاز به تهیه آن وجود داشته باشد. فروش چیلر زیر صفر توسط مراکز متعددی انجام می شود، اما همگی آنها از کیفیت مناسب بهره نبرده و یا فاقد گارانتی می باشند. خریداران چنین دستگاه حساسی باید با در نظر گرفتن شرایط محیط استفاده خود، شرایط آب و هوایی و میزان بودجه ای که دارند، بهترین و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. تعیین ظرفیت چیلر زیر صفر با دیگر انواع چیلرها متفاوت است و این کار توسط نرم افزارهای طراحی دستگاه و متخصصان حرفه ای به انجام می رسد. پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز به خرید چیلر زیر صفر، با بخش فروش و پشتیبانی شرکت تاپ تهویه تماس گرفته و مشاوره های رایگان محصول دریافت کنید. 02188252897

قیمت چیلر زیر صفر

قیمت چیلرهای صنعتی با توجه به فاکتورهای متعددی تعریف می شود که مهم ترین آنها عبارت است از:

 • نوع کمپرسور چیلر زیر صفر
 • ظرفیت دستگاه
 • شرکت تولید کننده و کیفیت قطعات به کار برده
 • میزان خنک کنندگی دستگاه و حداقل دمای آن
 • بهره مندی دستگاه از گارانتی و مدت زمان آن
 • نوع ضد یخ به کار برده شده در چیلر
 • نوع کندانسور (چیلر هواخنک یا آب خنک)

با در نظر گرفتن همه این فاکتورها، قیمت نهایی چیلر مشخص خواهد شد. در کشور ما گروه صنعت تاپ تهویه یکی از وارد کنندگان دستگاه های چیلر مدیا و کریر آمریکاست و کلیه این دستگاه ها را با خدمات پس از فروش به دست مصرف کننده می رساند. از سویی این شرکت از تولید کنندگان دستگاه های تهویه مطبوع و نیز چیلرهای صنعتی است و کلیه دستگاه های خود را با گارانتی و در زمان بسیار کوتاه به دست مصرف کننده می رساند. مزیت خرید چیلر زیرصفر از این شرکت، امکان پرداخت وجه به صورت قسطی است که فشار کمتری را به شما وارد می کند. برای کسب اطلاع از قیمت چیلر زیر صفر و دریافت مشاوره های تخصصی محصول، با بخش فروش این مرکز در تماس باشید.

نتیجه آنکه

چیلر زیر صفر، نوع خاصی از چیلر است که برای خنک کردن آب در دمای 5 درجه سانتی گراد و کمتر طراحی می شود. این چیلر برای خنک کردن دستگاه های صنعتی، خطوط تولید، سردخانه ها و … به کار برده می شود و با بهره گیری از ضد یخ در مدار خود، مانع از یخ زدگی اواپراتور و دیگر مبدل ها خواهد شد. انواع کمپرسورهای به کار برده در چیلرهای صنعتی، سبب شده تا تنوعی از مدل های چیلر زیرصفر وجود داشته باشد و به این شیوه کاربران با در نظر گرفتن نیاز خود از سرمایش صنعتی، گزینه مناسب را انتخاب کنند. در این مطلب به بررسی این پرسش پرداختیم که مهم ترین الزامات ساخت چیلر زیر صفر چیست؟ و چه نکاتی را باید در زمان خرید دستگاه رعایت کرد. با در نظر گرفتن موارد نام برده و نیز دریافت مشاوره های تخصصی، می توانید مناسب ترین دستگاه چیلر را برای خود خریداری کنید.

سوالات متداول

چیلر زیر صفر چیست؟

دستگاهی که به منظور خنک سازی آب دمای 5 درجه تا 80- درجه سانتی گراد به کار برده می شود، چیلر زیر صفر نام دارد.

قیمت چیلر زیر صفر چقدر است؟

قیمت این دستگاه با توجه به برند تولید کننده، ظرفیت، نوع کمپرسور و کندانسور و بهره مندی از خدمات پس از فروش تعیین می شود. برای استعلام قیمت چیلر صنعتی زیر صفر می توانید با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

کاربردهای چیلر زیر صفر کجاست؟

صنایع و کارخانه های مختلف که به خنک سازی در دمای پایین نیاز دارند، از مصرف کنندگان اصلی چیلرهای زیر صفر هستند.

چیلر زیر صفر چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-269 دیدگاه
9 دیدگاه
 1. سیاوش اسدی 2022-12-06 - 12:24 - پاسخ

  مطلب بسیار عالی بود.تحویل دستگاه چیلر زیرصفر چقدر طول میکشه؟

  • تاپ تهویه 2022-12-06 - 14:46 - پاسخ

   سپاس از شما. لطفا با بخش فروش شرکت تماس بگیرید و اطلاعات دقیق در زمینه تحویل کالا را جویا شوید. 02188252897

 2. فرمانیان 2022-12-09 - 08:37 - پاسخ

  دستگاه چیلر زیر صفر شما خدمات پش از فروش داره؟

  • تاپ تهویه 2022-12-10 - 07:44 - پاسخ

   سلام. بله چیلر و کلیه دستگاه های شرکت تاپ تهویه دارای خدمات پس از فروش می باشند.

 3. طاهر فرضی 2022-12-12 - 12:33 - پاسخ

  خرید چیلر زیر صفر برای کارگاه پلاستیک چقدر درمیاد؟

  • تاپ تهویه 2022-12-12 - 16:28 - پاسخ

   سلام. قیمت دستگاه به ظرفیت، نوع و شرکت تولید کننده بستگی دارد. برای استعلام قیمت دقیق، با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

 4. فرهاد صوفی 2022-12-16 - 15:42 - پاسخ

  چطور میتونبم چیلر زیرصفر رو سفارش بدم؟

  • تاپ تهویه 2022-12-18 - 09:37 - پاسخ

   برای سفارش چیلر زیر صفر با بخش فروش شرکت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

  • تاپ تهویه 2022-12-18 - 09:37 - پاسخ

   برای سفارش چیلر زیر صفر با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.