آخرین مقالات

محصولات پرفروش

لوله درین فن کویل

فن کویل دستگاهی است که در داخل فضای ساختمان نصب شده و هوای گرم یا سرد را به محیط مورد نظر وارد می سازد. این دستگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده که مهم ترین آنها عبارتند از فن، مبدل حرارتی، لوله درین، سینی تخلیه و موتور. با ورود آب سرد یا گرم به لوله های کویل دستگاه، هوا بر روی آنها به گردش درآمده و دمای آن تغییر می کند. سپس با رسیدن به دمای دلخواه کاربر، به محیط وارد می شود. فن کویل بدون لوله درین، عملکرد درستی نخواهد داشت و لازم است تا در هر نوع فن کویلی، از این لوله استفاده شود. اما لوله درین فن کویل چیست؟ نقش این بخش از دستگاه در تهویه مطبوع چه می باشد؟ در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم و وظیفه لوله تخلیه یا درین را بررسی خواهیم کرد.

لوله درین در فن کویل

کاربرد لوله درین در فن کویل

لوله مخصوص درین در فن کویل نقش جمع آوری کننده آبی را عهده دار است که در اثر فرآیند کندانس، تولید می شود. زمانی که آب سرد توسط دستگاه چیلر به کویل ها یا همان مبدل حرارتی فن کویل وارد می شود، هوای در حال گردش در فن کویل، به آن برخورد کرده و به دلیل سرمای لوله ها، خنک شده و رطوبت خود را از دست می دهد. این رطوبت به شکل آب بر روی کویل قرار گرفته و نیاز به جمع آوری دارد. سینی تخلیه در فن کویل، بخشی است که وظیفه جمع آوری این آب را به عهده دارد و در بخش زیرین دستگاه نصب می شود.

بررسی اجزای دستگاه فن کویل

آبی که در سینی جمع شده است، به کمک یک پمپ و لوله درین، از دستگاه خارج می شود. به عبارتی زمانی که میزان آب جمع شده در سینی درین، به حد مشخصی رسید، پمپ به کار افتاده و آب موجود در سینی را از مجرای لوله درین خارج می کند. کاربرد لوله درین در فن کویل، بسیار حیاتی است و همه دستگاه ها، از جمله فن کویل زمینی، دیواری، سقفی توکار، کاستی و … باید دارای لوله درین با ویژگی های مخصوص به خود باشند. زیرا بدون لوله و سینی تخلیه، تهویه مطبوع سرمایشی مناسبی را تجربه نخواهید کرد.

کاربرد لوله درین در فن کویل چیست؟

ویژگی های لوله درین فن کویل چیست؟

لوله تخلیه یا درین در فن کویل باید از ویژگی های خاصی بهره ببرد تا بتوان از کارکرد درست و طولانی مدت آن اطمینان حاصل کرد. از جمله مهم ترین ویژگی های لوله درین فن کویل باید به موارد زیر اشاره کرد.

  • لوله درین دستگاه باید متناسب با ظرفیت هوادهی فن کویل و نوع آن انتخاب و نصب شود.
  • لوله های رفت و برگشتی دستگاه در انتخاب مناسب ترین سایز لوله درین موثر می باشند.
  • جنس لوله های درین غالبا از نوع پی وی سی است.
  • لوله درین فن کویل بسیار حساس است و باید به طور منظم بازبینی شود و سرویس های دوره ای آن انجام گیرد.

سایزینگ لوله درین فن کویل

سایز لوله درین فن کویل با توجه به فاکتورهای مشخصی تعیین می شود و مساله ای بسیار مهم و حیاتی در این دستگاه است. سایزینگ لوله درین فن کویل در درجه اول به میزان آب کندانس شده توسط دستگاه مربوط می شود. قطر این لوله باید به قدری باشد که بتواند به خوبی آب میعان شده را از سینی تخلیه به بیرون دستگاه منتقل کند و منجر به کارکرد درست دستگاه شود. میزان رطوبتی که در محیط وجود دارد، بر میزان تولید شبنم و پر شدن سینی تخلیه تاثیرگذار است و می تواند در تعیین سایز لوله درین فن کویل موثر باشد. محاسبه سایز لوله درین فن کویل با در نظر گرفتن میزان ظرفیت دستگاه نیز تعیین می شود و همگی این فاکتورها در کنار هم سایزینگ لوله درین فن کویل را مشخص می کنند.

شیب لوله درین فن کویل

لوله مخصوص درین باید با شیب مناسبی به دستگاه متصل شود تا بتواند به راحتی آب جمع آوری شده را خارج کند. این شیب بسیار ملایم و در حدود 0.5 تا 1 درصد به سمت چاه است و سبب تسهیل در خروج آب خواهد شد. در برخی موارد که در ابتدای نصب و راه اندازی دستگاه، شیب لوله درین فن کویل به درستی اعمال نمی شود و یا در اثر اتفاقاتی نظیر ضربه، میزان این شیب دچار تغییر می شود، مشکلات جدی در دفع آب جمع آوری شده در سینی تخلیه ایجاد می شود. به همین دلیل باید توجه ویژه ای به نصب و نگه داری از دستگاه نمود تا چنین مشکلاتی بروز نکند. چنان چه شیب لوله درین فن کویل سقفی توکار و کاستی، به درستی اعمال شود، نیازی به نصب پمپ برای تخلیه آب سینی وجود ندارد و این آب اضافی به سادگی در مسیر خروج جریان پیدا می کند.

شیب مناسب لوله درین فن کویل

مزایای نصب لوله درین فن کویل

لوله تخلیه در دستگاه فن کویل، مزیت های زیادی را ایجاد می کند که سبب بهبود کیفیت هوا خواهد شد و در بالا بردن عمر مفید فن کویل نیز موثر است. از مهم ترین مزیت های نصب لوله درین فن کویل و خارج کردن به موقع آب اضافی از آن، باید به موارد زیر اشاره کرد.

جلوگیری از ایجاد خوردگی

تخلیه آب جمع آوری شده سبب می شود تا خوردگی و آسیب به سینی درین کاهش پیدا کند. تجمع آب در یک مکان می تواند سبب خورده شدن سینی دستگاه شود و اگرچه این سینی ها غالبا از جنس ورق گالوانیزه هستند، اما ماندگاری آب به دلیل ترکیبات خورنده ای که در آن وجود دارد، برای سینی درین مناسب نیست.

جلوگیری از خوردگی سینی تخلیه فن کویل

بهبود کیفیت هوا

در صورتی که آب اضافی دستگاه به موقع تخلیه شود، کیفیت هوای خروجی بهبود پیدا خواهد کرد. زیرا رطوبت اضافی در دستگاه وجود ندارد و کلیه قسمت ها می توانند در شرایط بهتری تهویه مطبوع را به انجام برسانند.

جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا

تجمع آب راکد در یک مکان، بستر مناسبی را برای رشد انواع میکروارگانیسم ها ایجاد می کند. این مساله نه تنها سبب انتشار بوی ناخوشایند می شود، بلکه زمینه انتشار انواع بیماری ها را فراهم می کند. با تخلیه کردن به موقع سینی دستگاه و نصب لوله درین، آب اضافی در زمان مناسب خارج شده و رشد عوامل بیماری زا اتفاق نخواهد افتاد.

بوی ناخوشایند دستگاه فن کویل

در این جدول به سادگی می توان دید که مزیت لوله درین فن کویل چیست؟

مزیت لوله درین جزئیات
جلوگیری از خوردگی با تخلیه به موقع از خوردگی و زنگ زدگی سینی تخلیه به دلیل تجمع آب پیش گیری به عمل می آید.
ارتقا کیفیت هوای خروجی از دستگاه با تخلیه به موقع هوا از سینی تخلیه، کیفیت هوای خروجی از دستگاه بهبود پیدا کرده و عاری از رطوبت اضافی خواهد بود.
جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا راکد ماندن آب در یک محیط سبب رشد عوامل بیماری زا در آن خواهد شد و بوی نامطبوعی ایجاد خواهد کرد. با خروج به موقع آب از سینی تخلیه، این مشکلات حل خواهند شد.

گرفتگی لوله درین

لوله تخلیه فن کویل به دلایل مختلفی ممکن است دچار گرفتگی شود و در این صورت امکان تخلیه صحیح آب از بین خواهد رفت. از مهم ترین دلایل گرفتگی لوله درین، باید به سختی آب اشاره کرد که به مرور زمان و با عبور آب از این بخش، سبب مسدود شدن یا گرفتگی لوله می شود. هم چنین تجمع آلودگی و گرد و غبار می تواند منجر به گرفتگی لوله درین شود. این مسائل را می توان با سرویس ها منظم و به موقع دستگاه سرمایشی تا حد زیادی برطرف کرد. باید اشاره کرد که در صورت برطرف نکردن این مشکل، ضمن وارد شدن آسیب به دستگاه، امکان چکه کردن آب از فن کویل وجود خواهد داشت.

عوارض گرفتگی لوله درین

نتیجه آنکه

لوله درین فن کویل بخشی از این دستگاه تهویه مطبوع است که در همه مدل های آن اعم از فن کویل زمینی، سقفی توکار، دیواری، کاستی و … وجود دارد. این لوله ها وظیفه خارج کردن آبی را دارند که در زمان عبور هوا از روی کویل های سرد ایجاد می شود. به این شیوه عمل رطوبت گیری از هوا صورت گرفته و با جمع آوری آب میعان شده از روی کویل و خروج آن از دستگاه، به بهبود کیفیت هوا و بالا بردن طول عمر مفید فن کویل کمک کرده ایم. ماندگاری این آب در سینی تخلیه، نه تنها در افت کیفیت هوای خروجی از آن تاثیر دارد، بلکه به سینی درین آسیب وارد کرده و سبب خوردگی یا زنگ زدگی آن می شود. به هنگام خرید فن کویل توجه داشته باشید که دستگاه دارای لوله تخلیه باشد و از نصب صحیح آن در شیب مناسب و با سایز درست، اطمینان حاصل کنید. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این حوزه و دریافت مشاوره رایگان، می توانید با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.

سوالات متداول

لوله درین فن کویل چیست؟

بخشی از دستگاه فن کویل است که وظیفه تخلیه آبی که در سینی درین آن جمع آوری شده است، را دارد.

سایزینگ لوله درین فن کویل چگونه تعیین می شود؟

سایز لوله درین فن کویل با توجه به ظرفیت هوادهی آن، میزان آب کندانس شده و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

شیب لوله درین فن کویل چقدر است؟

برای خروج ساده تر آب از لوله های تخلیه فن کویل، لازم است تا این لوله ها در شیب 0.5 تا 1 درصدی نسبت به چاه نصب شوند.

لوله درین فن کویل چیست
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-01بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.