چیلر سانتریفیوژ توربوکور چیست؟

چیلر توربوکر (Turbocor) که با نام چیلر سانتریفیوژ توربوکور نیز شناخته می شود، نوعی از چیلرهای تراکمی است که در ساختار کمپرسور آن تفاوت هایی با دیگر انواع چیلرها وجود دارد. سانتریفیوژ به معنای گریز از مرکز، نحوه ای است که کمپرسور این دستگاه حرکت کرده و مبرد را فشرده می سازد. این چیلرها به راندمان بالا، عمر طولانی و سروصدای بسیار کم شهرت دارند و نسل جدیدی از کمپرسورها هستند که روانه بازار شده اند. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چیلر سانتریفیوژ توربوکر چیست و چه ویژگی هایی دارد که سبب مزیت های نام برده گشته است؟

 

اجزای چیلر توربوکر

چیلر توربوکور مانند دیگر انواع چیلرهای تراکمی از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است. تنها تفاوتی که در این دستگاه با دیگر انواع دستگاه های سرمایشی وجود دارد، نوع کمپرسور آن است که از فناوری خاصی برای حرکت استفاده می کند. چیلر سانتریفیوژ یا گریز از مرکز، می تواند با حرکت رفت و برگشتی خود، مبرد را فشرده سازد. اضافه شدن ویژگی توربوکور به این چیلرها، به معنای استفاده از نیروی مغناطیسی در یاتاقان ها یا همان بلبرینگ های دستگاه است. بلبرینگ های این دستگاه بدون نیاز به تماس فیزیکی و روغن کاری، فعالیت کرده و این حرکت به دلیل بهره گیری از بلبرینگ های مغناطیسی است. شاید این دستگاه چیلر سانتریفیوژ بدون روغن نیز خوانده شود که در ادامه بیش تر به بررسی این موضوع پرداخته می شود.

اجزای چیلر توربوکور

کمپرسورهای Turbocor چگونه کار می کنند؟

طرز کار چیلر سانتریفیوژ توربوکور، تنها در بخش کمپرسور با دیگر چیلرها متفاوت است. کمپرسورهای توربوکر دارای اجزای اصلی زیر هستند که هر یک نقشی را در این دستگاه به عهده دارند.

بخش مکش مبرد، بخش خروج مبرد، بلبرینگ های مغناطیسی، سیستم اینورتور کمپرسور، برد استارت نرم، ایمپلر اول و دوم و موتور از مهم ترین بخش های این کمپرسور هستند. در چیلرهایی با کمپرسورهای معمولی از روغن به منظور روان کردن کارکرد دستگاه استفاده می شود، زیرا تماس فیزیکی بین بخش های مختلف آن وجود دارد. اما در چیلرهای توربوکور، به دلیل حذف تماس مکانیکی و ایجاد حرکت مغناطیسی، نیاز به استفاده از روغن به همراه مبرد وجود نداشته و حذف روغن مزایای زیادی را برای این دستگاه ها به همراه خواهد داشت. در چیلرهایی که از روغن به همراه مبرد برای روان کاری استفاده می شود، همواره مقداری از روغن به همراه مبرد از چرخه خارج می شود و تمامی بخش هایی که مبرد از آن عبور می کند، به روغن آغشته خواهند شد. اگرچه با استفاده از جداسازهای روغن، این مقدار به شدت کم می شود، اما هرگز نمی توان این مقدار را صفر کرد. با استفاده از چیلر سانتریفیوژ توربوکر، حذف روغن به طور کامل اتفاق افتاده و راندمان و عملکرد دستگاه را بهبود بخشیده است.

پروانه کمپرسور توربوکور به هنگام کار کردن، در یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد که مانع از تماس پیدا کردن آن با بلبرینگ یا همان یاتاقان می شود. در بلبرینگ های این دستگاه، حس گر هایی قرار داده شده اند که وضعیت شفت دستگاه را کنترل کرده و مانع از تماس فیزیکی این دو بخش با یکدیگر خواهد شد.
در این ویدیو می توانید با ساختار کمپرسور توربوکور آشنا شوید.

انواع چیلرهای Turbocor کدامند؟

چیلرهای سانتریفیوژ از دسته دستگاه های سرمایشی هستند که می توانند به ویژگی توربوکور مجهز شوند. در پاسخ به این سوال که انواع چیلرهای توربوکور کدامند؟ باید گفت که این دستگاه را می توان در چیلر آب خنک و هواخنک مورد استفاده قرار داد. اما با توجه به اینکه کمپرسورهای سانتریفیوژ در زمان هایی که نیاز به خنک کنندگی در حجم و ظرفیت بالا باشد، مورد استفاده قرار می گیرند، غالبا در دستگاه های آب خنک به کار برده می شوند. زیرا این دستگاه ها نسبت به چیلر تراکمی هواخنک، راندمان بالاتری داشته و برای پروژه های با مقیاس کلان استفاده می شوند. به همین دلیل چیلرهای سانتریفیوژ توربوکور، غالبا از نوع آب خنک می باشند.

 

مزایای چیلر توربوکر

ویژگی چیلر توربوکور، عدم نیاز به روغن کاری و نبود تماس فیزیکی بین یاتاقان و شفت می باشد. این ویژگی مزیت هایی را به همراه آورده است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

راندمان بالا

حذف روغن در کمپرسورهای توربوکور سبب شده تا راندمان دستگاه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. در دیگر کمپرسورها، اگرچه میزان روغن باقی مانده در سیکل تبرید، ناچیز است، اما وجود تنها 4 درصد روغن در این سیکل می تواند راندمان چیلر را تا 10 درصد کاهش دهد. حذف یاتاقان های مکانیکی هم در بالا بردن راندمان چیلر توربوکور موثر می باشد.

اتلاف انرژی کم

میدان مغناطیسی که در این قطعه ایجاد می شود، مانع از گرم شدن بیش از اندازه آن در مقایسه با تماس فیزیکی در دیگر کمپرسورها می شود. به دنبال این موضوع می توان انتظار داشت که اتلاف انرژی در این دستگاه کاهش پیدا کرده و راندمان آن افزایش داشته باشد.

اتلاف انرژی کم در چیلر توربوکور

وزن کمتر کمپرسور توبوکور

چیلر سانتریفیوژ توربوکور به دلیل حذف روغن کاری و قطعات مورد نیاز برای این کار، وزن سبک تری دارد و فضای کمتری به نسبت دیگر دستگاه های کمپرسور اشغال می کند. می توان ادعا کرد که در ظرفیت های یکسان، وزن کمپرسورهای چیلر توربوکور تا حدود 20 درصد کمتر از دیگر کمپرسور ها نظیر اسکرو یا پیستونی است.

استارت نرم

چیلرهای توربوکور به میزان آمپر بسیار کمتری از دیگر کمپرسورها در هنگام شروع کار نیاز دارند. این عدد غالبا بین 2 تا 5 آمپر است که در دیگر کمپرسورها به 600 آمپر نیز می رسد. به همین دلیل شروع به کار کمپرسورهای مغناطیسی، بسیار روان تر بوده و بدون وارد کردن فشار اضافی به دستگاه در هر بار روشن شدن، به انجام می رسد.

طول عمر بالا

حذف تماس فیزیکی در این کمپرسورها سبب بالا رفتن عمر مفید قطعات اصلی آن و در نتیجه کمپرسور توبوکور می شود. هم چنین هزینه های تعمیر و نگه داری این کمپرسورها به نسبت دیگر انواع، پایین تر خواهد بود.

استفاده از موتورهای اینورتر

موتورهای دور متغیر یا اینورتر، از قطعاتی هستند که مبرد را بر اساس نیاز، به دستگاه وارد می سازند و از وارد شدن فشار اضافی به کمپرسور ممانعت می کنند. این مساله سبب می شود که راندمان دستگاه بالاتر رفته و هزینه های مصرف انرژی آن کاهش پیدا کند.

کارکرد بی صدا

چیلر سانتریفیوژ توبوکور به دلیل حذف تماس های فیزیکی، می تواند با سروصدای بسیار کم و حتی بدون لرزش فعالیت کند و از این نظر برای مصرف کنندگانی که به صدای دستگاه حساس بوده و یا به دنبال خرید چیلر بسیار با کیفیت هستند، مناسب است.

در این جدول می توانید مزیت های چیلر سانتریفیوژ توربوکور را مشاهده کنید.

مزایای چیلر سانتریفیوژ توربوکور جزئیات
راندمان بالا عدم استفاده از روغن در این کمپرسورها سبب بالا رفتن راندمان دستگاه شده است.
اتلاف انرژی کم اتلاف انرژی در این کمپرسورها به دلیل گرم نشدن بیش از اندازه دستگاه، به حداقل رسیده است.
وزن کم حذف روغن کاری و قطعات وابسته به آن، سبب کاهش وزن 20 درصدی این کمپرسورها شده است.
کارکرد بی صدا حذف تماس فیزیکی به بی صدا و لرزش بودن کارکرد این کمپرسور منجر شده است. هم چنین نیاز به تعمیر و سرویس آن را نیز کاهش داده است.
عمر بالا اصطکاک کم این کمپرسورها  سبب بالا رفتن عمر مفید آنها خواهد شد.
موتور اینورتر استفاده از موتورهای اینورتر سبب شده تا مبرد متناسب با نیاز به دستگاه وارد شود و هزینه برق مصرف کمپرسور کاهش پیدا کند.

معایب چیلر توربوکور

چیلر توربوکور در کنار مزیت های زیادی که دارد، دارای ویژگی هایی است که شاید برای برخی خریداران خوشایند نباشد. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته ایم.

قیمت بالا

با توجه به فناوری های نوینی که در ساخت چیلرهای توربوکور به کار رفته است، بدیهی است که قیمت تمام شده آن به نسبت دیگر انواع کمپرسورها بالاتر خواهد بود. قیمت چیلر سانتریفیوژ توربوکور، از دیگر چیلرها در ظرفیت های مشابه گران تر است، اما هزینه های مصرف انرژی نیز در آن پایین تر بوده و به این واسطه می توان قیمت بالای آن را توجیه نمود.

تخصصی بودن چیلر توربوکور

کمپرسور توربوکور به نسبت دیگر انواع کمپرسورها نظیر اسکرال یا پیستونی، جدیدتر بوده و برای همه تعمیرکاران و تکنسین ها آشنا نیست. به همین دلیل در صورت نیاز به سرویس و تعمیرات، مراکز خاصی هستند که می توانند این خدمات را ارائه کنند. معایب چیلر توبوکور در جدول زیر به نمایش درآمده است.

معایب چیلر توربوکور  جزئیات
قیمت بالا قیمت چیلر سانتریفیوژ توربوکور به نسبت دیگر انواع چیلرها به دلیل بهره گیری از فناوری های نوین، بالاتر است.
تخصصی بودن این تکنولوژی جدید، هنوز برای بسیاری از تکنسین ها نوین است و نحوه سرویس و تعمیرات این کمپرسورها از عهده همه تعمیرکاران برنمی آید.

کاربرد چیلر توربوکور

چیلر توربوکور برای چیست؟ در چه مکان هایی بهتر است از این دستگاه استفاده کنیم و برای چه مکان هایی استفاده از چیلر توربوکور، مناسب نمی باشد؟ غالبا از چیلر سانتریفیوژ در پروژه های بزرگ مقیاس و برای تامین سرمایش در حجم بالا استفاده می شود. زیرا این دستگاه راندمان بالایی دارد و می تواند بدون وارد شدن فشار اضافی به آن، سرمایش در حجم زیاد را تامین سازد. امروزه در بسیاری از برج ها، مراکز تجاری بزرگ، هتل ها، مراکز صنعتی و دیگر اماکن بزرگ مقیاس در کشورهای آمریکایی و اروپایی از این دست چیلرها استفاده می شود. دلیل کاربرد چیلر توربوکور به شکل گسترده در دنیا، ظرفیت های بالای سرمایشی، راندمان مناسب تر به نسبت دیگر چیلرها، اشغال فضای کمتر و نیز اثرات زیست محیطی کمتر آنهاست. هم چنین موتور اینورتر این دستگاه ها، سبب کاهش هزینه های مصرف انرژی شده و برای کاربران به صرفه می باشد.

قیمت چیلر سانتریفیوژ توربوکور

قیمت چیلر بستگی بسیار زیادی به ظرفیت آن، ویژگی های خاص به کار برده شده در آن، شرکت تولید کننده، نوع کمپرسور و برخی مشخصات دیگر دستگاه دارد. چیلر توربوکور به دلیل بهره مندی از قابلیت های نام برده، از مزیتی بهره می برد که قطعا در قیمت آن تاثیر خواهد داشت. به عبارتی قیمت چیلر توربوکور به نسبت دیگر انواع چیلرهای تراکمی آب خنک سانتریفیوژ در ظرفیت های برابر بالاتر خواهد بود. باید اشاره کرد که حذف روغن از این کمپرسورها، راندمان آنها را بالاتر برده و استفاده از فناوری اینورتر، سبب کاهش هزینه های مصرفی چیلر توربوکور شده است. خریداران باید در کنار در نظر گرفتن قیمت این دستگاه، به مزیت های این چیلرها هم توجه کرده و سپس اقدام به انتخاب نمایند. در این بین شرکت تاپ تهویه امکان خرید قسطی چیلر سانتریفیوژ توربوکور را نیز به شما می دهد و می توانید دستگاه مد نظر خود از برندهای خوش نام را به صورت قسطی و در زمانی کوتاه در محل خود دریافت نمایید. شرکت تاپ تهویه امکان خرید چیلر توربوکور مدیا و کریر را با بهترین شرایط برای شما فراهم کرده است.

قیمت چیلر توربوکور

نتیجه آنکه

چیلر توربوکور از دسته چیلرهای با کمپرسور سانتریفیوژ است که دارای سیستم مغناطیسی برای گردش شفت و پروانه می باشد و هیچ تماس فیزیکی بین این قسمت ها و یاتاقان های دستگاه اتفاق نمی افتد. همین مساله سبب شده تا نیاز به روغن کاری برای روان کردن کارکرد دستگاه وجود نداشته باشد و با حذف روغن می توان انتظار بالا رفتن راندمان دستگاه را داشت. چیلر سانتریفیوژ بدون روغن، عمر بالاتری داشته و هزینه های مصرف انرژی در آن پایین تر است. از سویی با حذف قطعات لازم برای روغن کاری، ابعاد دستگاه کوچک تر شده و فضای کمتری را اشغال خواهد کرد. کاربرد چیلر سانتریفیوژ توربوکور در محیط هایی که در ظرفیت بالا به خنک کاری نیاز است، بیش تر به چشم می خورد و می توان آن را بهترین انتخاب برای چنین مکان هایی دانست. برای خرید قسطی چیلر توربوکور می توانید به سایت تاپ تهویه مراجعه کرده و بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های این حوزه را در زمانی کوتاه تهیه کنید.

سوالات متداول

چیلر سانتریفیوژ توربوکور چیست؟

نوع خاصی از کمپرسورهای سانتریفیوژ که با حذف روغن و ایجاد میدان مغناطیسی، حرکت شفت را ممکن می سازند، توربوکور می نامند.

مزیت کمپرسور چیلر توربوکور چیست؟

حذف روغن از کمپرسور سبب بالا رفتن راندمان دستگاه شده و عمر آن را افزایش می دهد. هزینه مصرف انرژی در این دستگاه پایین تر بوده و به دلیل کوچک شدن ابعاد، فضای اشغال شده توسط آن کمتر خواهد شد.

قیمت چیلر سانتریفیوژ توربوکور چقدر است؟

به دلیل بهره گیری از فناوری های نوین در ساخت این کمپرسور و استفاده از موتور اینورتر، قیمت چیلر توربوکور، به نسبت دیگر چیلرها که این ویژگی ها را ندارند، بالاتر بوده و البته مصرف انرژی پایین تر و مزیت های نام برده، این قیمت بالا را توجیه می کند.

چیلر سانتریفیوژ توربوکور چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-20بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.