سیستم های کنترل تهویه مطبوع

تهویه مطبوع خانگی، صنعتی، بیمارستانی، ماشین و دیگر انواع، در تلاش برای ایجاد فاکتورهایی است که بتواند به بهترین شکل آسایش دمایی را در محیط فراهم کند و هوایی دلپذیر را به مصرف کنندگان عرضه کند. آنچه در تهویه مطبوع مد نظر است، مواردی از پیش تعیین شده است و انتظار می رود که همه سیستم های کنترل تهویه مطبوع بتوانند به درستی این پارامترها را اجرایی کنند. شاید در آغاز شکل گیری این مفهوم، تاسیسات تهویه مطبوع تنها دمای مناسب و مد نظر کاربر را تامین می کردند، اما امروزه و با پیشرفت فناوری، شاخص هایی به این مفهوم اضافه شده است که در این مطلب قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم. در تهویه مطبوع چه پارامترهایی را باید کنترل کرد؟ ادامه مطلب را دنبال کنید تا با شاخص های اصلی تهویه مطبوع آشنا شوید.

سیستم های کنترلی در تهویه مطبوع

شاخص های تهویه مطبوع استاندارد

طراحی سیستم های تهویه مطبوع باید به نحوی باشد که بتواند استانداردهای تعیین شده برای تامین آسایش کاربر را برآورده سازد. شاید این پرسش ایجاد شود که شاخص های تهویه مطبوع استاندارد کدامند؟ در پاسخ باید گفت که هدف از این کار، تهویه مطبوع در چه مکانی است؟ آیا شاخص های تعیین شده در اتاق عمل می تواند با شاخص های یک کارگاه صنعتی یکسان باشد؟ قطعا پاسخ به این پرسش منفی است و هر مکان ضوابط خاص خود را برای استفاده از هوا و تامین تهویه مناسب دارد. به همین دلیل تنوع گسترده ای در انواع دستگاه و سیستم های کنترل تهویه مطبوع به وجود آمده است. به عنوان مثال می توان به طیف گسترده ای از فیلترها اشاره کرد که در دستگاه های سرمایش و گرمایش به کار برده می شوند و بر اساس نوع ساخت، می توانند گرد و غبار و حتی انواع ویروس ها و ذرات مولد بیماری را مهار کنند.

بررسی شاخص های تهویه مطبوع استاندارد

پارامترهای موثر بر کارایی تهویه مطبوع

نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع، بر اساس پارامترهایی است که در نهایت بتواند هوایی مطبوع را وارد محیط کند. این پارامترها در 4 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند و انتظار می رود که همه انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی، بتوانند بر حسب نیاز کاربر، این فاکتورها را تامین نمایند. در ادامه به بررسی پارامترهای موثر بر کارایی تهویه مطبوع پرداخته شده است.

پارامترهای موثر در تهویه مطبوع

دما

دمای مناسب برای تهویه مطبوع در فصل های مختلف سال متفاوت است. هم چنین دمای آسایش از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است و به شرایط بدنی، نوع لباس پوشیدن و دیگر موارد این چنینی بستگی دارد. یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در تهویه مطبوع باید کنترل شود، دمای مناسب فصل و شرایط هر فرد است و تامین سرما و گرما را باید از اصلی ترین نقش های سیستم های تهویه مطبوع دانست.

کنترل دما در تهویه مطبوع

رطوبت

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع دیگر پارامتری است که باید مد نظر قرار گیرد. کنترل کردن به معنای رطوبت زنی، در صورت کم بودن آن و رطوبت زدایی در صورت زیاد بودن آن می باشد. دستگاه هایی نظیر هواساز به خوبی می توانند میزان رطوبت را در محیط کنترل کرده و آن را متناسب با شرایط آسایش کاربر تنظیم نمایند. باید اشاره کرد که این فاکتور از اهمیت گسترده ای برخوردار است، زیرا رطوبت می تواند سبب وارد شدن خسارات جبران ناپذیری شود و کنترل آن در تهویه مطبوع ارزش بالایی دارد. به عنوان مثال آثاری که در موزه ها نگه داری می شوند، چنان چه در معرض رطوبت بیش از اندازه قرار گیرند، مدت زمان طولانی دوام نمی آورند. تاثیر کنترل رطوبت در شهرهای کنار دریا نیز مطرح می شود و سیستم های تهویه مطبوعی که برای این مناطق استفاده می شود، باید مجهز به تاسیسات کنترل رطوبت باشد.

تنظیم رطوبت در تهویه مطبوع

گردش هوا

سرعت گردش هوا، یکی دیگر از موارد مهمی است که باید در تهویه مطبوع به آن پرداخته شود. سیستم توزیع هوا در دستگاه های تهویه مطبوع، به کمک فن هایی صورت می گیرد که با کند و یا تند شدن، می تواند میزان گردش هوا را کنترل کند. در برخی مواقع  کاربر نیاز به سرعت بالای گردش هوا دارد و همین سرعت بالا در مواردی می تواند آزار دهنده شود و باید کاهش پیدا کند. سیستم های کنترل تهویه مطبوع باید بتوانند به درستی گردش هوا را مدیریت کرده و آسایش کاربران را تامین نمایند.

کنترل گردش هوا در تهویه مطبوع

فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع

فیلتر تصفیه هوا در دستگاه های تهویه مطبوع به کار برده می شود تا بر حسب نیاز محیط، از میزان آلودگی و ذرات موجود در هوا بکاهد. این ذرات دارای ابعاد مختلف می باشند و گرد و غبار موجود در هوا که با چشم دیده می شود تا ریزترین ذرات میکروسکوپی، از جمله این موارد می باشند. برای حذف آنها نیاز به فیلترهای گوناگونی است که در دستگاه های تهویه مطبوع به کار برده می شود. به عنوان مثال فیلتر هوا در اتاق تمیز با فیلتر هوای خانگی متفاوت است و در نتیجه کیفیت هوای خروجی هم تفاوت خواهد داشت. از یک سیستم تهویه مطبوع انتظار می رود که این پارامتر را متناسب با نیاز کاربر کنترل کرده و کیفیت هوای مد نظر را ایجاد نماید. در بین دستگاه های تهویه مطبوع، هواساز هایژنیک با دارا بودن قوی ترین فیلترها، برای محیط های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلترها در انواع ساده و ارزان تر در دیگر دستگاه های تهویه مطبوع نظیر فن کویل وجود دارند و هوای مطلوبی را به محیط وارد می سازند.

تصفیه هوا در سیستم های سرمایش و گرمایش

اگر بخواهیم پارامترهای موثر در تهویه مطبوع را در یک نگاه، بررسی کنیم، به جدول زیر خواهیم رسید.

پارامترهای موثر در تهویه مطبوع جزئیات
دما تامین دمای آسایش در فصول مختلف سال
رطوبت رطوبت زنی و رطوبت زدایی در صورت لزوم
سرعت گردش هوا تنظیم سرعت وزش باد به منظور تامین آسایش کاربر
تصفیه هوا فیلتراسیون هوا به منظور از بین بردن ذرات معلق و میکروارگانیسم ها

نتیجه آنکه

نحوه عملکرد سیستم های تهویه مطبوع باید به نحوی باشد که بتواند 4 فاکتور اصلی دما، رطوبت، سرعت گردش و تصفیه هوا را به خوبی کنترل کند. تنوع بالای دستگاه های تهویه مطبوع و بهره گیری از دانش نوین در آنها، شرایطی را فراهم آورده است که این پارامتر ها به خوبی تحت کنترل بوده و آسایش کاربران را در سخت ترین شرایط محیطی تامین سازد. اینک که پاسخ این پرسش که در تهویه مطبوع چه پارامترهایی را باید کنترل کرد؟ را دریافت کرده اید، می توانید با توجه به نوع نیاز خود، بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی را برگزینید. در این مسیر کارشناسان بازرگانی تاپ تهویه می توانند مشاوره های رایگان محصول را به شما عرضه کنند و برای خرید دستگاه های تهویه مطبوع، متناسب با نوع نیاز شما، راهنمایی تان کنند.

سوالات متداول

شاخص های تهویه مطبوع استاندارد کدامند؟

کنترل دما برای تامین سرمایش و گرمایش، کنترل رطوبت، تنظیم سرعت گردش هوا به کمک فن ها و فیلتر کردن آن به منظور حذف ذرات معلق و بیماری زا، از مهم ترین شاخص های تهویه مطبوع استاندارد می باشد.

راه های کنترل رطوبت در تهویه مطبوع چیست؟

استفاده از دستگاه های تهویه مطبوعی که بتوانند در صورت نیاز، رطوبت زنی و رطوبت زدایی را انجام دهند، راهی برای تنظیم این فاکتور در تهویه مطبوع است.

پارامترهای تهویه مطبوع کدامند؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-252 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. فردین غلامی 2022-08-25 - 22:48 - پاسخ

    فشار هوا در تهویه مطبوع کنترل نمیشود؟

    • تاپ تهویه 2022-08-27 - 08:09 - پاسخ

      کنترل فشار هوا از فاکتورهای اصلی در تهویه مطبوع نیست. اما در شرایط خاص می توان از دستگاه های خاصی برای کنترل آن استفاده کرد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.