آخرین مقالات

محصولات پرفروش

روف تاپ پکیج چیست و بیشترین کاربرد آن کجاست؟

دستگاه روف تاپ پکیج یا پکیج پشت بامی، از دستگاه های مستقل در تهویه مطبوع است که به شکل ترکیبی از هواساز و چیلر می باشد. این دو دستگاه به شکلی یکپارچه فعالیت می کنند و همین مساله سبب شده تا به نسبت استفاده از چیلر و هواساز به شکل جداگانه، راندمان Rooftop packaged بالاتر باشد. هم چنین هزینه های تهیه دستگاه ها به طور جداگانه بیش تر خواهد بود و قیمت تهیه آن، باعث شده تا استفاده از روف تاپ پکیج صرفه اقتصادی نیز داشته باشد. اما این دستگاه چه اجزایی دارد و در چه کاربری هایی بیش ترین استفاده از آن صورت خواهد گرفت؟ در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم که بیشترین کاربرد روفتاپ پکیج ها کجاست؟ و دلیل این استفاده چیست؟

بررسی کاربردهای روف تاپ پکیج

قسمت‌های اصلی روفتاپ پکیج

اجزای تشکیل دهنده روفتاپ پکیج برای بررسی دقیق تر کاربرد آن، در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد. ترکیبی از چیلر و هواساز به شکل یکپارچه، ساختار یونیت پشت بامی یا روفتاپ پکیج را شکل می دهد. این دستگاه غالبا از چیلر هواخنک استفاده می کند که به برج خنک کننده نیاز نداشته باشد و همه اجزای چیلر هوایی در آن وجود خواهد داشت. بخش هواساز آن وظیفه فیلتر کردن هوا و انتقال آن به واحد مورد نظر را دارد. به عبارتی می توان قسمت های اصلی پکیج روف تاپ را شامل موارد زیر دانست.

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • الکتروموتور و فن
 • کویل
 • فیلترها
 • بدنه

روفتاپ پکیج دستگاهی است که می تواند به شکل گرمایشی و سرمایشی فعالیت کند و از طریق کانال کشی هوای مطلوب را به محیط مورد نظر وارد می سازد. اما عملکرد این دستگاه چگونه است؟

بررسی اجزای روف تاپ پکیج

عملکرد روف تاپ پکیج

محل قرارگیری دستگاه روفتاپ در فضایی آزاد است و غالبا در پشت بام نصب می شود. این دستگاه ها دارای سه دریچه هوا می باشند که برای ورود هوای تازه، ورود هوای برگشتی از بنا و ورود هوای مطبوع تعبیه شده اند. عملکرد روفتاپ پکیج در حالت سرمایش به کمک دستگاه چیلر و در حالت گرمایش به کمک بویلر انجام می شود. این دو قسمت تامین آب سرد و گرم برای تغییر دمای مبرد را به عهده دارند. ترکیب شدن دو دستگاه چیلر و هواساز، شرایطی را ایجاد کرده است که راندمان آن به نسبت زمانی که از این دو دستگاه به شکل جداگانه استفاده می شود، بیش تر بوده و برای مصرف کننده به صرفه تر باشد. تهویه مطبوع ایجاد شده در نهایت از طریق کانال کشی به واحد ها می رسد و سرمایش و گرمایش مطبوع به همراه فیلتراسیون هوا و تنظیم رطوبت، وارد محیط می شود. این عملکرد که شامل کانال کشی، امکان استفاده از هوای تازه و فیلتر کردن هوا است، روف تاپ پکیج را برای اماکن خاصی مناسب تر ساخته است. در ادامه شما را با کاربردهای روف تاپ پکیج آشنا می کنیم.

ساختار روفتاپ پکیج

در این جدول می توانید نقش این دستگاه در تهویه مطبوع را مشاهده کنید.

عملکردهای روفتاپ پکیج جزئیات
تنظیم دما سرمایش به کمک دستگاه چیلر و گرمایش به کمک بویلر
تنظیم رطوبت تنظیم رطوبت هوا به کمک هواساز
فیلتراسیون

فیلتر کردن هوا به کمک فیلترهای موجود در هواساز

کاربردهای روف تاپ پکیج

کاربری های روفتاپ در اماکن گوناگون می باشد و علت را باید در ساختار این سیستم تهویه مطبوع جست و جو کرد. دستگاه های تهویه مطبوع را می توان به دو دسته کانالی و بدون کانال تقسیم بندی نمود. پکیج پشت بامی در دسته دستگاه های کانالی قرار می گیرد و بهترین مکان استفاده از این دستگاه ها، اماکنی است که امکان کانال کشی در آنها وجود دارد. با توجه به اینکه سیستم یکپارچه کانال کشی، امکان کنترل دمای هر واحد به صورت جداگانه را سلب می کند، کاربردهای روف تاپ پکیج به فضاهای یکپارچه و بزرگ اختصاص می یابد. از این دسته فضاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سالن های ورزشی

سالن های ورزشی سرپوشیده نیاز به هوای تازه به همراه فیلتراسیون برای بهبود کیفیت آن دارند.

کاربرد پکیج روفتاپ در سالن ورزشی

 • سوله ها و انبارها

انبارها و سوله های یکپارچه که غالبا محل نگهداری محصولات، دستگاه و تجهیزات هستند، نیاز به تهویه مطبوع براساس وسایلی که در آن وجود دارد، خواهند داشت. روفتاپ پکیج به خوبی می تواند گرمایش و سرمایش مورد نیاز را تامین سازد.

 • سالن های پذیرایی و تالارهای عروسی

تالارها و سالن های پذیرایی که محل تجمع افراد زیادی هستند، به تهویه مطبوع برای تامین سرما، گرما، تنظیم رطوبت، کنترل سرعت گردش هوا و فیلتر شدن آن نیاز دارند. دستگاه های پکیج پشت بامی برای این منظور گزینه ای ایده آل می باشند.

کاربرد روف تاپ پکیج در تالارها

 • سالن های اجتماعات، همایش، سینما، تئاتر

کلیه سالن های اجتماعات به علت تجمع افراد به سیستم تهویه مطبوع قدرتمندی نیاز دارند که بتواند ضمن تنظیم دما و رطوبت، فیلتر کردن هوا را نیز به خوبی به انجام برساند. با توجه به ساختار یکپارچه این فضاها، روفتاپ پکیج ها گزینه های مناسب واقتصادی برای آن خواهند بود.

 • کارگاه ها و اماکن صنعتی

مراکز صنعتی و کارگاه ها، به عنوان مکان هایی برای حضور نیروی انسانی، تجهیزات و محصول، نیاز به تهویه مطبوع پیدا خواهند کرد. با توجه به ساختار یکپارچه این فضاها، می توان از روفتاپ پکیج برای این منظور استفاده کرد.

کاربرد پکیج روفتاپ در کارگاه صنعتی

به طور کلی می توان ادعا کرد که هر فضای بزرگ و یکپارچه ای که به تهویه مطبوع به کمک هوای تازه نیاز دارد، مکان مناسب برای استفاده از روف تاپ پکیج می باشد.

کاربرد روفتاپ پکیج در صنایع و تاسیسات چیست؟

تهویه مطبوع در صنایع و کارگاه ها، به کمک پکیج پشت بامی به خوبی به انجام می رسد. زیرا این فضاها غالبا دارای طراحی یک پارچه بوده و نیاز به سرمایش و گرمایش به کمک هوای تازه، تنظیم رطوبت و فیلتر شدن هوا به منظور از بین بردن انواع آلودگی، گرد و غبار و در برخی موارد عوامل بیماری زا، در آن وجود دارد. روفتاپ پکیج می تواند با کمترین آلودگی صوتی، هزینه برق مصرفی کمتر نسبت به چیلر و هواساز و ایجاد تهویه مطبوع از نوع گرمایش و سرمایش، بهترین گزینه برای انواع کاربری های صنعتی و تاسیسات باشد. با توجه به اینکه این دستگاه ها به کمک چیلرهای هواخنک تولید می شوند، برای اکثر شرایط آب و هوایی مناسب می باشند و کارگاه های صنعتی در کلیه بخش های کشور، می توانند از پکیج روفتاپ استفاده کنند.

کاربرد پکیج روف تاپ در صنعت

محدودیت های روف تاپ پکیج

آیا کاربرد روفتاپ پکیج محدود است؟ مواردی که عنوان شد، این ذهنیت را ایجاد می کند که در استفاده از این دستگاه تهویه مطبوع، محدودیت هایی وجود دارد. در واقع سیستم کانال کشی این دستگاه، امکان استفاده از آن را برای همه کاربری ها فراهم نمی آورد. از سویی این ساختار به شکل یکپارچه است و نمی توان دمای هر واحد را به صورت دلخواه تنظیم کرد. این مساله اگرچه در کاربری های بزرگ مقیاس و یکپارچه مناسب است، اما در کاربری های مسکونی، هتل ها و دیگر مراکزی که کاربر باید بتواند به طور مستقل دمای واحد را تنظیم کند، مناسب نمی باشد.

مواردی که نام برده شد، شاید در نگاه اول به نوعی محدودیت های روف تاپ پکیج باشد، اما در واقع ساختار این سیستم تهویه مطبوع به نحوی است که آن را برای چنین کاربردهایی مناسب ساخته و اگر در مکان مناسب از این دستگاه استفاده شود، می توان انتظار بازدهی بالا و رضایت کاربران را داشت. چنانچه تمایل دارید با کاربرد روفتاپ پکیج به صورت خلاصه آشنا شوید، می توانید فایل پی دی اف تهیه شده توسط گروه تاپ تهویه را مطالعه کنید.

محدودیت های روف تاپ پکیج چیست؟

نتیجه گیری

دستگاه روفتاپ پکیج، مجموعه ای متشکل از چیلر و هواساز است که می تواند با صرف هزینه و انرژی کمتری به نسبت این دو دستگاه به شکل جداگانه، تهویه مطبوع را ایجاد نماید. پکیج پشت بامی با سروصدای کم، راندمان بالا و قابلیت استفاده در انواع شرایط آب و هوایی، جایگاه ویژه ای در صنعت تهویه مطبوع پیدا کرده است. این سیستم، به کمک کانال کشی می تواند گرمایش و سرمایش را به واحد مد نظر برساند و امکان کنترل دما به صورت مجزا برای واحدها وجود ندارد. این مساله سبب شده تا عمده کاربرد روفتاپ پکیج ها در اماکن بزرگ و یکپارچه ای نظیر سوله، سالن های ورزشی، سینما، همایش، تالارها، انبارها و مراکز این چنینی باشد. شرکت تاپ تهویه با عرضه بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های تهویه مطبوع و از جمله روفتاپ پکیج، توانسته رضایت کاربران این سیستم نوین را جلب کند. برای خرید روفتاپ پکیج مدیا و کریر که از برندهای مطرح در این صنعت هستند، می توانید با کارشناسان بازرگانی این مرکز در تماس باشید.

سوالات متداول

استفاده از روفتاپ پکیج ها در چه نوع کاربری هایی توصیه می شود؟

با توجه به ساختار این دستگاه و سیستم کانال کشی آن، بهترین مکان استفاده از آن در فضاهای بزرگ و یک سره نظیر انبار، سوله، سالن های همایش، سالن ورزشی و … می باشد.

محدودیت های روفتاپ پکیج چیست؟

این دستگاه امکان کنترل دما در هر واحد را به کاربر نمی دهد و دمای خروجی از کلیه کانال ها یکسان می باشد. از سویی نیاز به کانال کشی برای استفاده از این دستگاه الزامی می باشد.

قیمت روفتاپ پکیج نسبت به خرید چیلر و هواساز کمتر است؟

ارزان تر بودن قیمت روف تاپ پکیج نسبت به چیلر- هواساز، از مهم ترین مزیت های آن است و در صورت امکان استفاده از این دستگاه، خرید آن برای کاربر به صرفه خواهد بود.

کاربردهای روف تاپ پکیج
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-21بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.