آخرین مقالات

محصولات پرفروش

گرمایش داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع است که می تواند به صورت سرمایشی و گرمایشی فعالیت کند. اگرچه اغلب این سیستم را در حالت سرمایشی استفاده می کنند، اما حالت گرمایش داکت اسپلیت هم یکی از قابلیت های این سیستم است و می توان از آن بهره برد. با توجه به محبوبیت این سیستم و رایج شدن استفاده از آن در انواع کاربری های اداری، تجاری، مسکونی و …، باید اطلاعات لازم در زمینه گرمایش داکت اسپلیت را کسب نمود تا بتوان به طور 4 فصل از این دستگاه استفاده کرد. سیستم داکت اسپلیت از دو بخش یونیت بیرونی و داخلی تشکیل شده است که با بهره گیری از کمپرسور، کندانسور و اواپراتور (یونیت داخلی) و استفاده از نیروی برق سرمایش را به انجام می رسانند. اما گرمایش داکت اسپلیت چیست؟ آیا نیاز به نصب دستگاهی در کنار این سیستم برای گرمایش وجود دارد و راه اندازی آن به چه شکلی خواهد بود؟ در این مطلب به بررسی این موضوع و پاسخ به این پرسش ها پرداخته شده است.

گرمایش داکت اسپلیت چیست؟

تبدیل سرمایش به گرمایش داکت اسپلیت

راه اندازی گرمایش داکت اسپیلت به دو شیوه صورت می گیرد که در یکی از این حالات، بدون نصب دستگاه اضافی می توان از گرمایش استفاده کرد و در حالت دوم به تجهیزات دیگری برای این منظور نیاز است. در ادامه راه حل های تبدیل سرمایش به گرمایش داکت اسپلیت را بررسی کرده ایم.

گرمایش داکت اسپلیت با هیت پمپ

هیت پمپ (heat pump) حالتی است که از کمپرسور دستگاه به منظور تامین گرمایش توسط دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می شود. داکت اسپلیت از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و شیر چهار طرفه در یونیت بیرونی و اواپراتور و فن در یونیت داخلی تشکیل شده است. مبرد از طریق لوله کشی های مسی در بین این یونیت ها گردش می کند و انتقال حرارت یا برودت را در اواپراتور که نوعی مبدل حرارتی است، به انجام می رساند. در فصل گرما، مبرد خنک با ورود به اواپراتور، دمای هوا را کاهش داده و آن را از طریق فن های دستگاه به محیط بیرون هدایت می کند. این اتفاق در فصل سرما، به طور برعکس اتفاق می افتد و با به کار افتادن شیر چهار طرفه، نقش کندانسور و اواپراتور عوض می شود. به این شیوه مبرد در کمپرسور دچار افزایش دما و فشار می شود و سپس وارد کویل های اواپراتور شده و گرمایش داکت اسپلیت با هیت پمپ به انجام می رسد. در ادامه با عبور مبرد از شیر انبساط، فشار آن کاهش پیدا کرده و وارد کندانسور شده و با جذب سرمای محیط بیرون، کاهش دما پیدا می کند. این سیکل مجدد تکرار شده و گرمایش به واسطه داکت اسپلیت به انجام می رسد. کارکرد داکت اسپلیت به شکل گرمایشی با استفاده از کمپرسور، مصرف برق را به همراه دارد و این مساله برای برخی مناطق که زمستان های طولانی دارند، به صرفه نمی باشد. اما در مقابل به نصب هیچ دستگاه اضافی برای گرمایش به واسطه این دستگاه نیازی نیست.

گرمایش داکت اسپلیت با هیت پمپ

مزایا و معایب استفاده از هیت پمپ داکت اسپلیت را در این جدول مشاهده می کنید.

مزایای هیت پمپ معایب هیت پمپ
عدم نیاز به دستگاه جانبی برای گرمایش هزینه برق مصرفی بالا

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

نصب کویل آبگرم داکت اسپلیت راه دیگری است که می تواند گرمایش به واسطه این سیستم را محقق کند. یونیت داخلی دستگاه را می توان به کویل گرمایشی مجهز کرد و با وارد شدن جریان آب گرم به این قسمت و حرکت فن های دستگاه، گرمایش را در فصول سرد سال ایجاد کرد. کویل آبگرم که به دستگاه داکت اسپلیت متصل می شود، نوعی مبدل حرارتی به شکل لوله های پر پیچ و خم است که می تواند حرارت را به محیط اطراف خود منتقل کند. فن هایی که در یونیت داخلی داکت اسپلیت نصب شده اند، هوا را در این قسمت به گردش درآورده و دمای آن را افزایش می دهند. به این شیوه تنظیم دمای داکت اسپلیت برای زمستان به کمک کویل های آبگرم به انجام می رسد. آب گرمی که در کویل ها جریان پیدا می کند، به دو شیوه قابل تامین است که در ادامه به بررسی آن پرداخته شده است.

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

گرمایش داکت اسپلیت با پکیج

کویل گرمایشی داکت اسپلیت را می توان به پکیج هایی که آب گرم تولید می کنند، متصل کرد. به این ترتیب با به کار افتادن پکیج، آب گرم توسط لوله کشی به سمت یونیت داخلی داکت اسپلیت هدایت می شود و در ادامه با به گردش درآمدن هوا توسط فن ها، هوای گرم تولید شده و وارد محیط می شود. استفاده از پکیج برای گرمایش داکت اسپلیت، باعث صرفه جویی در هزینه ها شده و مصرف برق ناشی از کارکرد کمپرسور دستگاه را به همراه نخواهد داشت. از سویی نیاز به استفاده از رادیاتور و لوله کشی های مخصوص آن در ساختمان نخواهد بود. اگرچه استفاده از پکیج برای گرمایش داکت اسپلیت مزایای زیادی به همراه دارد، اما امکان تنظیم دمای هر واحد به صورت جداگانه را به شما نمی دهد و دمای همه قسمت ها، یکسان می باشد. از سویی چنان چه قدرت پکیج در تامین آب گرم به اندازه کافی نباشد، در زمان هایی که از آب گرم برای مصارفی چون حمام استفاده می شود، ممکن است تامین مقدار کافی آب گرم دچار مشکل شده و دمای هوا به اندازه کافی توسط داکت اسپلیت افزایش پیدا نکند. پیش گیری از بروز این مساله با در نظر گرفتن موارد تخصصی در زمان نصب و راه اندازی پکیج و داکت اسپلیت صورت می گیرد و توصیه می شود، به منظور تامین آسایش دمایی در کلیه فصول، از مشاوران حرفه ای در حوزه تهویه مطبوع کمک بخواهید. شرکت تاپ تهویه با دارا بودن تیمی از متخصصان در این حوزه، مشاوره رایگان را به شما ارائه می کند. 02188252897

کویل گرمایشی داکت اسپلیت با موتورخانه

تامین آب گرم برای کویل های گرمایشی داکت اسپلیت را می توان به واسطه موتور خانه تامین نمود. ساختمان هایی که به موتورخانه مرکزی مجهز هستند، در تامین آب گرم مشکلات بسیار کمتری دارند و می توانند بدون محدودیت در این زمینه، آب گرم برای مصارف تهویه مطبوع و استفاده هایی نظیر حمام و سرویس ها را تامین کنند. هزینه های تامین آب گرم برای گرمایش به نسبت حالت هیت پمپ، در این شیوه نیز بسیار کمتر است و کمپرسور در این شرایط، کار نخواهد کرد. در کلیه شرایط اقلیمی و سردترین آب و هوا، می توان به میزان کافی آب گرم در موتورخانه تولید کرد و هزینه های مصرفی آن بسیار پایین خواهد بود. از سویی باید به هزینه های بالای نگه داری و تعمیرات موتورخانه و اشغال فضا در ساختمان اشاره کرد که از معایب نصب موتورخانه در ساختمان هاست.

گرمایش داکت اسپلیت با موتورخانه

مزایا و معایب استفاده از کویل گرمایشی برای گرمایش داکت اسپلیت در این جدول آورده شده است.

مزایای کویل گرمایشی داکت اسپلیت معایب کویل گرمایشی داکت اسپلیت
کاهش هزینه های مصرف انرژی دستگاه نسبت به حالت هیت پمپ

عدم امکان تنظیم دمای واحدها به صورت جداگانه

هزینه های تعمیر و نگه داری بالای موتورخانه و اشغال بخشی از فضای ساختمان

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

تبدیل سرمایش به  گرمایش داکت اسپلیت یکی از کارهای تخصصی است که باید به طور دقیق در ابتدای هر فصل صورت گیرد. برخی کاربران تنها تنظیم ترموستات دستگاه را برای تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان کافی می دانند و اقدامات مهم دیگری که باید انجام شود را نادیده می گیرند. اما برای دریافت بازدهی مناسب از داکت اسپلیت در همه فصول، لازم است تا مراحل زیر به درستی انجام شود.

تمیز کردن داکت اسپلیت

یونیت بیرونی و داخلی داکت اسپلیت باید در ابتدای هر فصل استفاده، به طور کامل نظافت و سرویس شود. این تمیز کردن شامل کویل ها و فیلترهای دستگاه می باشد. فیلتر دستگاه باید جداسازی شده و شست و شو یا تعویض شود. در صورت شستن فیلترهای داکت اسپلیت، باید از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل کرد و سپس جانمایی آن انجام شود. مبدل حرارتی بیرونی و داخلی دستگاه (کندانسور و اواپراتور) باید به طور کامل و با احتیاط شسته شود. شستن این مبدل ها کاری تخصصی است و بهتر است به افراد ماهر و آشنا به این دستگاه، سپرده شود. شستن فیلتر و مبدل های حرارتی می تواند ضمن کمک به بهبود راندمان دستگاه، طول عمر آن را نیز افزایش دهد.

هواگیری شیر آبگرم

اگر از کویل گرمایشی داکت اسپلیت برای گرمایش استفاده می شود، باید هواگیری کویل های آب گرم موتورخانه و پکیج انجام شود. غالبا در کویل های آبگرم از شیر سوزنی برای هواگیری استفاده می شود که می توان از آن استفاده کرد. هم چنین پکیج ها دارای شیر مخصوص هواگیری بوده که برای این منظور به کار برده می شوند.

تنظیم ترموستات داکت اسپلیت

راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت با تنظیم ترموستات دستگاه همراه خواهد بود. در صورتی که از سیستم هیت پمپ برای گرمایش استفاده شود، باید ترموستات دستگاه را از حالت سرمایش به گرمایش تغییر داد که غالبا توسط گزینه mode انجام می شود. اما چنان چه از کویل گرمایشی داکت اسپلیت استفاده می شود، باید حالت فن داکت اسپلیت را فعال نمود. در این حالت تنها می توان سرعت فن را تنظیم نمود و با کم و زیاد کردن درجه حرارت آب پکیج یا موتورخانه، دمای واحدها را تنظیم نمود.

تنظیم ترموستات داکت اسپلیت

نتیجه آنکه

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان به منظور استفاده چهار فصل از این دستگاه، بسیار متداول است. برای این منظور دو شیوه متفاوت استفاده از هیت پمپ و کویل آب گرم وجود  دارد که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. چنان چه قصد خرید داکت اسپلیت را دارید، بهتر است فصول استفاده از دستگاه را مشخص کرده و درصورتی که نیاز به استفاده در زمستان از این سیستم را دارید، بهترین گزینه را با توجه به شرایط اقلیمی و میزان بودجه انتخاب نمایید. در این مسیر کارشناسان فروش شرکت تاپ تهویه اطلاعات کاملی را به صورت رایگان در اختیار شما می گذارند. هم چنین سیستم داکت اسپلیت HTW که محصولی از شرکت تهویه مطبوع اسپانیایی است، در این مرکز به صورت نقد و اقساط به فروش می رسد و گارانتی معتبر و تحویل فوری از مهم ترین مزیت های آن می باشد.

سوالات متداول

راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت چگونه است؟

سیستم گرمایش داکت اسپلیت به دو شیوه هیت پمپ و با استفاده از نیروی برق و یا کویل آب گرم و استفاده از گاز شهری محقق خواهد شد.

گرمایش داکت اسپلیت با پکیج چگونه است؟

با اتصال کویل آب گرم داکت اسپلیت به پکیج، می توان از آب گرم تولید شده به واسطه آن برای گرمایش ساختمان استفاده کرد.

حالت فن داکت اسپلیت را چه زمانی فعال کنیم؟

اگر از کویل گرمایشی داکت اسپلیت استفاده می کنیم، در زمستان باید دستگاه را در حالت فن قرار داده تا تنها با گردش هوا از روی کویل های آب گرم، گرمایش واحدها را تامین کند.

گرمایش داکت اسپلیت
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-30بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.