آشنایی با سیستم چیلر خانگی (مینی چیلر)

مینی چیلر خانگی یا آپارتمانی، یکی از دستگاه های تهویه مطبوع است که به شکل مستقل می تواند سرمایش واحد ها را تامین ساخته و حتی در واحد های صنعتی به کار برده شود. این دستگاه بر اساس خنک سازی آب و در نتیجه ایجاد سرمایش کار می کند و نوعی چیلر تراکمی هواخنک است که بر اساس سیکل تبرید تراکمی فعالیت می کند. در بررسی چیلر خانگی باید گفت که این دستگاه به کمک فن کویل، هوای خنک مطبوع را به داخل واحدها ارسال می کند و حتی می توان از آن به عنوان نوعی سیستم گرمایشی هم بهره برد. مینی چیلرها کاربرد صنعتی هم دارند و از آنها به منظور خنک سازی دستگاه ها یا محیط های صنعتی بهره گرفته می شود. در این صورت لازم است تا آب خنک وارد مبدل حرارتی و یا دستگاه مد نظر شده و دمای آن را کاهش دهد. برای آنکه بدانیم مینی چیلر چگونه کار میکند؟ لازم است تا بررسی اجزای آن را به طور مختصر انجام داده و به این شیوه با کارکرد آن آشنا شویم. در ادامه این مطلب، با جزئیات این موضوع را بررسی می کنیم.

آشنایی با چیلر خانگی

مینی چیلر از چه قطعاتی ساخته می‎ شود؟

اجزای مینی چیلر دقیقا مشابه با چیلرهای هواخنک می باشد و طرز کار این دو دستگاه نیز مشابه یکدیگر است. قطعات اصلی دستگاه را در ادامه معرفی کرده ایم.

کمپرسور مهم ترین بخش این دستگاه تهویه مطبوع است که غالبا از نوع اسکرال می باشد. دلیل استفاده از این نوع کمپرسور، ظرفیت پایین تر آن به نسبت دیگر انواع و نیز استهلاک کمتر می باشد. به این شیوه دستگاه کمتر دچار آسیب و هزینه های تعمیر خواهد شد. در مواردی که نیاز به تولید مینی چیلر با ظرفیت بالاتر باشد، از کمپرسورهای پیستونی استفاده می شود. مینی چیلر هواخنک تاپ تهویه دارای کمپرسور اسکرال از برند های معتبر دنیا نظیر دانفوس است که کارایی آن را به طور چشم گیری افزایش داده است.

کندانسور بخش دیگر این دستگاه است و نوعی مبدل حرارتی محسوب می شود که توسط جریان هوا یا فن هایی خنک می شود. این بخش وظیفه دارد تا گرمای مبردی که در کمپرسور فشرده شده و دمای آن افزایش یافته را بگیرد تا سیکل تبرید ادامه پیدا کند. استفاده از موتورفن های مختلف نظیر زیلابگ، EBM و ROSENBERG از دیگر ویژگی های مینی چیلر تاپ تهویه است.

شیر انبساط قسمتی از دستگاه است که مبرد با ورود به آن دچار افت فشار و دما می شود تا برای عبور از اواپراتور آماده گردد.

اواپراتور دستگاه بخشی است که مبرد با عبور از آن کاملا خنک خواهد شد. این قسمت از دستگاه را به وسیله فوم هایی عایق می کنند تا راندمان مینی چیلر بالاتر رفته و از ایجاد قطرات آب بر روی آن پیش گیری به عمل آید.

تابلو برق در چیلر خانگی وظیفه کنترل همه تجهیزات برقی را به عهده دارد و نوع مدرن آن که PLC نام دارد، در مینی چیلر تاپ تهویه به کار برده شده است.

مینی چیلر تاپ تهویه با کمپرسور دانفوس

نحوه عملکرد دستگاه مینی چیلر چگونه است؟

طرز کار مینی چیلر و نحوه عملکرد آن، با توجه به شناخت اجزای تشکیل دهنده، به سادگی قابل شرح است. برای آگاهی از اینکه مینی چیلر چگونه کار میکند؟ باید دانست که این دستگاه در مکان های خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر این دستگاه به عنوان چیلر خانگی مورد استفاده قرار گیرد، سیکل تبرید در کمپرسور آغاز شده و با فشرده سازی مبرد که غالبا از نوع R22 یا R407c است، ادامه پیدا می کند. مبرد فشرده شده که دمای آن افزایش پیدا کرده، وارد کندانسور می شود تا در آنجا خنک شود. کندانسور مینی چیلر، از نوع هوایی است و به وسیله جریان هوا و فن های مخصوص، خنک می شود تا سیکل ادامه پیدا کند. مبرد با کاهش پیدا کردن دما، وارد اکسپنشن ولو یا همان شیر انبساط می شود و در این قسمت مجدد دچار کاهش دما و افت فشار می گردد. در ادامه مسیر مبرد با عبور از اواپراتور، به خنک شدن آبی که وظیفه ایجاد سرمایش را دارد، منجر می شود و با افزایش پیدا کردن دمای خود، مجدد وارد کمپرسور می شود.

نحوه کار مینی چیلر صنعتی نیز مشابه با انواع خانگی است، با این تفاوت که آب خنک شده در ادامه مسیر وارد دستگاه یا مبدل حرارتی شده و دمای آن را کاهش می دهد. این آب گرم مجدد به دستگاه چیلر بازمی گردد تا وارد سیکل تبرید تراکمی شود و چرخه را ادامه دار کند. در صنعت در اکثر مواقعی که نیاز به خنک سازی وجود داشته باشد، استفاده از مینی چیلرها در اولویت قرار خواهند داشت. زیرا صرفه اقتصادی این دستگاه ها و راندمان بالای آنها، مناسب کاربردهای صنعتی است.

فروش مینی چیلر صنعتی

سیستم سرمایش و گرمایش مینی چیلر

در بررسی نحوه کار مینی چیلر باید به سیستم گرمایشی آن نیز اشاره کرد. این دستگاه ها می توانند به جای تولید آب سرد، از طریق فرآیندی، آب گرم تولید کرده و برای گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. سیستم سرمایش و گرمایش مینی چیلر، هر دو قابل پیاده سازی و اجرا می باشد، اما از آنجایی که این دستگاه ها با برق کار می کنند و قیمت گاز شهری در کشور ما به نسبت برق ارزان تر است، استفاده از بخش گرمایشی آن رونق چندانی ندارد. نحوه کار مینی چیلر با اتصال به فن کویل ها که در هر واحد استقرار پیدا کرده اند، به انتها می رسد. هوایی که برای ورود به واحدها، به دمای مد نظر رسیده است، از طریق انواع فن کویل می تواند به فضا وارد شود. فن کویل های زمینی، دیواری، کاستی، سقفی توکار و دیگر مدل ها، همگی قابلیت اتصال به مینی چیلر را دارند و این مساله سبب پرکاربرد شدن این دستگاه شده است.

ابعاد دستگاه مینی چیلر، ظرفیت و قیمت ارزان تر آن به نسبت چیلر، شرایطی را فراهم کرده است که در انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی از این دستگاه ها استفاده شود. امکان سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد و عدم اشغال فضای زیاد برای نصب و راه اندازی و نیز نصب آسان، از مهم ترین مزیت های این چیلر خانگی است که به محبوبیت آن افزوده است.

سرمایش و گرمایش با چیلر خانگی

بهترین برند چیلر خانگی کدام است؟

مینی چیلر تراکمی هوا خنک توسط شرکت های بزرگ دنیا در حال تولید و عرضه است. اما بهترین برند میلی چیلر کدام است؟ در نظر گرفتن کیفیت بالا، قیمت مناسب، کارکرد بدون صدا و سایر موارد تخصصی در انتخاب بهترین چیلر خانگی موثر خواهد بود. در ادامه شما را برای خرید مینی چیلر از بهترین شرکت های تولید کننده راهنمایی خواهیم کرد.

مینی چیلر ایرانی تولید شرکت تاپ تهویه که از برترین و معتبرترین شرکت های تهویه مطبوع کشور است، گزینه ای ایده آل محسوب می شود. این دستگاه دارای کمپرسور اسکرال از نام های تجاری درخشانی چون دانفوس (DANFOSS) و کوپلند (COPELAND) است. کمپرسور قلب دستگاه چیلر است و باید از عالی ترین سطح کیفی بهره ببرد که در این مینی چیلر ایرانی، این شرط محقق گشته است. کندانسورهای با کیفیت بالا، سروصدای بسیار کم، قابلیت استفاده در انواع کاربری ها، ابعاد کوچک، عدم نیاز به برج خنک کننده، تابلو برق PLC، نصب آسان و سریع و امکان اتصال به انواع مدل فن کویل ها، از مزیت های مینی چیلر تاپ تهویه است.

نصب مینی چیلر تاپ تهویه

 

 

مینی چیلر مدیا دیگر محصولی است که در بررسی بهترین انواع این دستگاه تهویه مطبوع باید به آن اشاره کرد. میدیا بزرگ ترین شرکت تولید کننده دستگاه های سرمایش و گرمایشی در دنیاست و با تولید مینی چیلر با کیفیت بسیار بالا و امکان استفاده در انواع کاربری ها، بخش عمده ای از بازار را به خود اختصاص داده است.

برای اطلاع از قیمت مینی چیلر ایرانی و دیگر مدل ها، دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات فنی، با کارشناسان بازرگانی شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.

خرید مینی چیلر مدیا

خرید و فروش مینی چیلر دست دوم

فروش مینی چیلر با توجه به ظرفیت پایین تر به نسبت chiller، امکان خنک سازی هر واحد به طور مستقل، اشغال فضای کم، قیمت پایین تر و دیگر مزایا، بسیار رایج می باشد. در این بین فروش مینی چیلر دست دوم هم بخشی از بازار را به خود اختصاص داده است. شاید در نگاه اول قیمت پایین تر به نسبت چیلر، خریدار را ترغیب به تهیه آن کند، اما به دلیل حساسیت بسیار بالای کلیه دستگاه های تهویه مطبوع، توصیه می شود که از خرید انواع دست دوم آن خودداری کنید. زیرا چنانچه مشکلی در قطعات آن وجود داشته باشد، ناچار به پرداخت هزینه های سنگینی برای تعمیر خواهید شد و هیچ خدمات پس از فروشی به شما تعلق نخواهد گرفت. این در حالی است که با یکبار خرید مینی چیلر ایرانی و یا خارجی با کیفیت بالا و دارای خدمات پس از فروش و انجام سرویس های دوره ای، تا مدت ها از پرداخت هزینه های مربوط به تعمیرات به دور خواهید ماند.

نتیجه گیری

نحوه کار مینی چیلر با معرفی اجزای آن در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت. این دستگاه ها قادرند با استفاده از کمپرسور های اسکرال یا پیستونی، کندانسور های هواخنک، اواپراتور، شیر انبساط، مبرد و دیگر تجهیزات جانبی، سرمایش مطبوعی را ایجاد کنند. مینی چیلر آپارتمانی این هوای خنک را به واسطه فن کویل به فضا وارد می کند. در مقابل انواع صنعتی این دستگاه تهویه مطبوع، در نهایت وارد مبدل حرارتی یا دستگاهی که قصد خنک سازی آن را دارند، می شوند. با مطالعه این مطلب به درک بهتر این موضوع خواهید رسید که مینی چیلر چگونه کار میکند و بهترین برند تولید کننده این دستگاه کدام است. در این زمینه هر نوع پرسش و نیاز به مشاوره ای، توسط کارشناسان بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه پاسخ داده خواهد شد. هم چنین برای مطالعه سریع نحوه کار مینی چیلر، می توانید این مطلب را دانلود و بررسی کنید.

سوالات متداول

طرز کار مینی چیلر و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

این دستگاه ها به کمک سیکل تبرید تراکمی، به خنک سازی آبی می پردازند که برای ایجاد سرمایش در واحد ها به کار برده می شود. این طرز کار، باعث رایج شدن استفاده از مینی چیلر صنعتی و خانگی شده است.

بهترین برند مینی چیلر کدام است؟

در حال حاضر مینی چیلر ایرانی تاپ تهویه در بین دستگاه های داخلی و مینی چیلر مدیا در بین مدل های خارجی، از بالاترین سطح کیفی بهره می برد.

مینی چیلر دست دوم را از کجا تهیه کنیم؟

با توجه به حساسیت بالای دستگاه های تهویه مطبوع و از بین رفتن خدمات پس از فروش در صورت جابجایی دستگاه، توصیه می شود که از خرید مینی چیلر دست دوم خودداری کرده و با پرداخت هزینه بیش تر، دستگاهی نو، با کیفیت بالا و دارای ضمانت پس از فروش تهیه نمایید.

مینی چیلر خانگی چگونه کار می کند؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-162 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. بیتا احمدی 2022-08-17 - 07:03 - پاسخ

    مطلب کامل و خوبی بود، از مینی چیلر هواخنک میشه گرمایش هم گرفت؟

    • تاپ تهویه 2022-08-17 - 08:01 - پاسخ

      سپاس از توجهتون. بله از مینی چیلر می توان برای گرمایش هم استفاده کرد.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.