نصب چیلر در ساختمان

دستگاه چیلر تراکمی به دلیل راندمان بالایی که دارد، به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات سرمایشی در انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. نصب چیلر در ساختمان با توجه به نوع دستگاه که می تواند آب خنک یا هواخنک باشد، صورت می گیرد و هر دستگاه اصول خاص خود را در نصب و راه اندازی دارد. محل نصب چیلر هوا خنک در ساختمان با نوع آب خنک متفاوت است، زیرا نیازهایی که این دو دستگاه در زمان کار دارند، با هم تفاوت دارد. در این مطلب تلاش کرده ایم که بهترین محل نصب چیلر تراکمی هواخنک را در ساختمان مشخص کنیم و فاکتورهایی که در این حوزه باید به آن توجه شود را مطرح نماییم. باید اشاره کرد که نصب چیلر در ساختمان از هر نوعی که باشد، امری تخصصی است و باید به متخصصان این حوزه سپرده شود.

نصب چیلر هوا خنک در ساختمان

نحوه نصب چیلر

طریقه نصب چیلر یکی از مهم ترین بخش های استفاده از آن است و بررسی های انجام شده نشان می دهد که بخش بزرگی از نارضایتی و مشکلاتی که در زمان استفاده از این دستگاه ایجاد می شود، به عدم دانش کافی نصاب آن بازمی گردد. رعایت فاکتورهای مهمی که در نحوه نصب چیلر مطرحند، شرایط استفاده بهینه از دستگاه و کاهش دادن هزینه های تعمیر و نگه داری را منجر می شود. انتخاب محل مناسب نصب چیلر، مهم ترین گام در راه اندازی این دستگاه است و می تواند به راندمان بالای آن کمک کند. به همین دلیل در ادامه به بررسی محل نصب چیلر هوا خنک و فاکتورهایی که باید در زمان نصب به آن توجه شود، پرداخته ایم. هر چند که در نظر گرفتن مسیر لوله کشی یا کانال کشی به داخل ساختمان، نحوه اتصال دستگاه به فن کویل یا هواساز و دیگر موارد فنی هم از اهمیت به سزایی برخوردارند.

محل نصب چیلر هوا خنک

محل نصب چیلر تراکمی هوا خنک در ساختمان انتخابی دقیق و تخصصی است که باید توسط تکنسین های آموزش دیده و حرفه ای به انجام برسد. چیلر هواخنک دستگاهی است که وظیفه خنک کردن آب را برای مصارف سرمایشی ساختمان به عهده دارد. علت نام گذاری این دستگاه به اسم هواخنک، استفاده از جریان هوا برای کاهش دمای بخش کندانسور آن است. به این معنا که در زمان نصب چیلر باید به دسترسی به هوای آزاد و در نظر گرفتن جهت باد غالب توجه ویژه ای شود. یکی از مناسب ترین مکان ها برای نصب چیلر تراکمی هواخنک در ساختمان، پشت بام است که دسترسی خوبی به هوای آزاد داشته و گردش مناسب هوا می تواند شرایط را برای خنک کردن کندانسور فراهم آورد.

بهترین محل نصب چیلر هواخنک کجاست؟

دسترسی آسان به محل نصب چیلر

نصب و راه اندازی دستگاه های تهویه مطبوع و از جمله چیلر به فضای کافی برای کار نصاب نیاز دارد و در ادامه سرویس های منظم آن نیز این دسترسی مناسب را می طلبد. نصاب باید در زمان راه اندازی چیلر هواخنک، توجه ویژه ای به آزاد بودن دسترسی به بخش های مختلف دستگاه داشته باشد تا به سادگی بتوان هر نوع عملیات را بر روی آن به انجام رساند. این دسترسی آزاد و آسان، شرایطی را فراهم می کند که قطعات دستگاه چیلر بتوانند به درستی کار کرده و در زمان نیاز به تعمیر یا سرویس، این عمل بدون زحمت به انجام برسد.

دسترسی آسان به محل نصب چیلر هواخنک

زیرسازی بستر نصب چیلر

دستگاه چیلر دارای وزن سنگینی است و حتی اگر از مینی چیلر برای ساختمان خود استفاده می کنید، با وسیله ای سنگین مواجهید. بهترین محل نصب چیلر هواخنک، جایی است که بتواند به خوبی وزن دستگاه را تحمل کرده و برای این منظور لازم است تا زیرسازی های لازم در بستر نصب به انجام برسد. نصاب دستگاه با در نظر گرفتن شرایط ساختمان و وزن دستگاه چیلر، بستر سازی های لازم نظیر فوندانسیون بتنی را برای استقرار آن آماده می کند تا از وارد شدن آسیب به چیلر و سازه پیش گیری به عمل آید.

شرایط نصب چیلر تراکمی هواخنک باید به گونه ای باشد که دستگاه در سطحی صاف و بدون شیب و ناهمواری های موجود، قرار گیرد. زیرا هر گونه ناهمواری می تواند در مسیر سیکل تبرید، اختلال ایجاد کرده و راندمان دستگاه را کاهش دهد. هم چنین مناسب نبودن بستر نصب دستگاه، می تواند سبب وارد شدن فشار بیش از حد به کمپرسور چیلر هواخنک شود.

بسترسازی برای نصب چیلر هواخنک

نصب تابلو برق چیلر هواخنک

تابلو برق بخش کنترلی دستگاه چیلر است که باید در نزدیکی محل نصب آن استقرار پیدا کند. بهترین محل نصب چیلر تراکمی هواخنک در ساختمان این موضوع را در نظر گرفته و مکانی که امکان استقرار این دو بخش را کنار یکدیگر داشته باشد، فراهم می آورد.

نکات نصب تابلو برق چیلر هواخنک

 

اصول نصب چیلر در ساختمان جزئیات
دسترسی به هوای آزاد نصب چیلر در مکانی که هوا به خوبی در گردش باشد تا کندانسور دستگاه به سادگی خنک شود.
دسترسی آسان به بخش های مختلف دستگاه نصب دستگاه باید به نحوی صورت گیرد که بخش های مختلف آن به سادگی برای سرویس، تعمیر و کارکرد درست در دسترس باشد.
زیرسازی بستر چیلر

به دلیل وزن سنگین دستگاه، محل نصب آن باید به نحوی باشد که بتواند وزن آن را تحمل کند. برای این منظور از فوندانسیون بتنی بهره گرفته می شود.

تراز کردن سطح بستر دستگاه از دیگر الزامات زیرسازی بستر چیلر است.

نصب تابلو برق دستگاه نصب تابلو برق در مکانی با امکان دسترسی ساده و در نزدیکی چیلر صورت گیرد.

اصول نصب و راه اندازی چیلر تراکمی هواخنک

در نصب چیلر هواخنک و انتخاب محل مناسب برای این کار، نکاتی وجود دارد که طبق استانداردهای تهویه مطبوع آمریکا اشری تعیین می شود و نصاب باید با علم به این موارد، محل مناسب نصب را تعیین نماید. در ادامه به مهم ترین نکات نصب و راه اندازی چیلر هوا خنک اشاره شده است.

 • نصب چیلر هواخنک در کنار دیگر چیلرها، باید با رعایت فاصله های مناسب صورت گیرد. زیرا نزدیکی این دستگاه ها به یکدیگر می تواند بر روی عملکرد آنها تاثیر منفی گذاشته و راندمان را دچار کاهش کند.
 • نصب چیلر هواخنک باید با رعایت فاصله یک و نیم متری از دیوارهای ساختمان یا پشت بام باشد تا امکان عبور تکنسین و نیز گردش مناسب هوا فراهم گردد.
 • قسمت هایی از چیلر که بعدها نیاز به تعمیر و سرویس خواهد داشت، به یک متر فضای آزاد نیاز دارد که در زمان نصب و راه اندازی باید اعمال شود.
 • نصاب چیلر هواخنک باید قبل از هر اقدامی، نقشه تاسیسات ساختمان را مشاهده و بررسی کرده و با در نظر گرفتن ساختار لوله کشی ها، دسترسی به منابع برق و آب و دیگر فاکتورهای تخصصی، بهترین محل نصب چیلر هواخنک را تعیین نماید.

توجه به نقشه تاسیسات برای انتخاب مکان مناسب چیلر

 • از مکان یابی چیلر در نزدیکی خروجی دودکش ها و فاضلاب ساختمان خودداری کنید تا هوای در گردش اطراف دستگاه، آلوده نشود.
 • در نظر گرفتن جهت باد غالب در تعیین جهت استقرار چیلر هوایی بسیار موثر است و می تواند به خنک شدن بهتر کندانسور دستگاه منجر شود.
 • برای محافظت از دستگاه و عدم تابش مستقیم نور خورشید، توصیه می شود که در محل نصب چیلر هوا خنک در ساختمان، از سایه بان با رعایت ارتفاع مناسب، بهره گرفته شود.

اصول نصب چیلر تراکمی هواخنک

نتیجه آنکه

محل نصب چیلر هوا خنک، به عنوان دستگاهی محبوب در تهویه مطبوع انواع ساختمان ها، در فضایی باز است که بتواند به بهترین شکل گردش هوا را در محیط اطراف آن ایجاد کند. غالبا چیلرهای هواخنک را در پشت بام واحد ها نصب می کنند تا دسترسی آزادانه به گردش هوا در آن وجود داشته باشد و از سویی سبب تخریب جلوه بصری ساختمان نشود. شرایط نصب چیلر تراکمی هواخنک باید به نحوی باشد که بستر، توانایی نگه داری حجم دستگاه را داشته و برای این منظور غالبا از فوندانسیون های بتنی استفاده می شود. در نظر داشتن فضای کافی برای تعمیر و سرویس بخش های مختلف دستگاه و نیز گردش داشتن مناسب هوا در اطراف آن به منظور کاهش دمای کندانسور، از مهم ترین مواردی است که نصاب باید به آن توجه کند. چیلر هواخنک باید توسط متخصصان حرفه ای نصب و راه اندازی شود تا ضمن اطمینان از کارکرد درست آن، از وارد شدن آسیب به بخش های مختلف آن پیش گیری شود. گروه صنعت تاپ تهویه که انواع چیلرهای هواخنک مدیا، کریر و برند ایرانی تاپ تهویه تحت لیسانس HTW اسپانیا را تولید می کند، بهترین و حرفه ای ترین تیم تخصصی نصب و راه اندازی در ایران را به شما معرفی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید با بخش بازرگانی این شرکت در تماس باشید.

سوالات متداول

بهترین محل نصب چیلر هواخنک در ساختمان کجاست؟

با توجه به احتیاج به هوای آزاد و فضای باز، می توان بهترین و مناسب ترین مکان نصب دستگاه را در پشت بام ساختمان ها در نظر گرفت.

اصول نصب و راه اندازی چیلر تراکمی هواخنک چیست؟

در نظر گرفتن دسترسی به هوای آزاد، توجه به نقشه تاسیسات ساختمان، بستر سازی برای اطمینان از مقاوم بودن زمین برای نصب دستگاه، در نظر گرفتن مکان نصب تابلو برق چیلر، رعایت فاصله مناسب چیلر از دیوارها و دیگر دستگاه ها از مهم ترین اصولی است که در مکان یابی چیلر هواخنک باید به آن پرداخته شود.

آیا می توان چیلرهای هواخنک را در کنار یکدیگر نصب نمود؟

خیر، نصب چند چیلر تراکمی هوا خنک در کنار هم می تواند سبب کاهش راندمان دستگاه ها شده و فشار بیش از حد به کمپرسور های آنها وارد کند. به همین دلیل رعایت فاصله مناسب بین چیلرها در زمان نصب الزامی است.

محل نصب چیلر هواخنک در ساختمان
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-112 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. علی خامسی 2022-10-11 - 19:19 - پاسخ

  اطلاعات جامع و کاملی بود ممنون ازتون

  • تاپ تهویه 2022-10-12 - 08:13 - پاسخ

   سپاس از توجه شما

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.