آخرین مقالات

محصولات پرفروش

روف تاپ پکیج چگونه کار می کند؟

روفتاپ پکیج از شاخص ترین دستگاه های تهویه مطبوع است که می تواند سرمایش مطبوعی را در محیط ایجاد کند و با اعمال فیلتر برای تصفیه هوا و کنترل رطوبت، به کاربردهای خود افزوده است. علت به کار بردن واژه پکیج در این دستگاه، ترکیبی از چیلر و هواساز است که به شکل یک مجموعه یک پارچه فعالیت می کند. سیکل تبرید که در انواع چیلرها وجود دارد، پایه تهویه مطبوع در این دستگاه است. در ادامه کنترل رطوبت و فیلترهای مختلف مورد نیاز، با توجه به انواع کاربری ها نظیر مراکز درمانی، محیط های بهداشتی و یا حتی مسکونی و اداری، بر روی هوای خنک اعمال می شود. برای بررسی مشخصات فنی روف تاپ پکیج و نیز اطلاع از شیوه کار آنها، باید به بررسی اجزا و سیکل تبرید در آن پرداخت که در ادامه مطرح شده است.

مشخصات دستگاه روفتاپ پکیج چیست؟

سیکل تبرید روفتاپ پکیج

عملکرد روف تاپ پکیج با سیکل تبرید آغاز می شود که توسط چیلر اتفاق می افتد. چیلرهای مورد استفاده در پکیج های پشت بامی می تواند از انواع هوا خنک و یا آب خنک باشد. غالبا به دلیل عدم تمایل به استفاده از برج های خنک کننده که در چیلرهای آبی نیاز است و نیز تولید روفتاپ در ظرفیت های پایین، از چیلرهای هوایی بهره گرفته می شود. اما این مساله بر اساس نیاز کاربر متغیر خواهد بود.

سیکل تبرید روف تاپ پکیج در کمپرسور چیلر آغاز می شود و مبرد با وارد شدن به این قسمت دچار افزایش دما و فشردگی خواهد شد. کمپرسور ها در پکیج های روفتاپ، می توانند در انواع مدل های اسکرال، اسکرو و حتی پیستونی باشند. اما غالبا از کمپرسور های اسکرال برای این منظور استفاده می شود که ظرفیت های پایین تری دارند. چنان چه دستگاه در ظرفیت های بالاتر تهیه شود، کمپرسورهای اسکرو جایگزین خواهند شد.

کندانسور روفتاپ مکانی است که مبرد با کاهش دما مواجه می شود و می تواند از نوع هواخنک یا آب خنک باشد. همان طور که اشاره شد، غالب کندانسورها در این دستگاه تهویه مطبوع، هواخنک می باشد که با بهره گیری از جریان هوا و فن های خنک کننده، کندانسور را خنک می کنند. مبرد با ورود به شیر انبساط با کاهش فشار و دما مواجه می شود و مرحله بعد و انتهای سیکل تبرید، اواپراتور دستگاه است که مبرد با عبور از آن خنک شده و برای ورود به هواساز آماده می شود.

بررسی سیکل تبرید در روف تاپ پکیج

جدول زیر اجزای سیکل تبرید تراکمی در دستگاه روفتاپ پکیج را نشان می دهد.

اجزای سیکل تبرید کاربرد
کمپرسور فشرده سازی مبرد و افزایش شدید دمای آن، استفاده به شکل اسکرال، اسکرو و پیستونی
کندانسور کاهش دمای مبرد، امکان استفاده از انواع هواخنک و آب خنک
شیر انبساط کاهش دما و فشار مبرد و تبدیل کردن آن به مایع
اواپراتور عبور دادن مبرد خنک و خنک کردن مجدد آن

 

توضیح جامع و کامل مهمترین مشخصات روفتاپ

در بررسی مشخصات این دستگاه ها باید به فیلترهایی که در آنها به کار برده می شود، اشاره کرد. غالبا این فیلترها از جنس آلومینیومی هستند که می توان آنها را شست و شو داد. جنس و تعداد فیلترهای به کار برده شده در روفتاپ، مستقیما به هدف استفاده از آن بازمی گردد. به این معنا که اگر دستگاه برای محیط های درمانی به کار برده می شود، باید از فیلترهای مناسب این اماکن بهره برد تا در کنار از بین بردن آلودگی های ناشی از گرد و غبار، عوامل بیماری زا را نیز مهار کند.

الکتروموتور و فن، بخش دیگری از این دستگاه تهویه مطبوع است. فن های به کار برده در پکیج پشت بامی می تواند از نوع پلاگ فن، بکوارد یا فوروارد باشد و به شکل مستقیم و یا به کمک تسمه به الکتروموتور متصل می شوند.

بدنه دستگاه، قسمت بیرونی آن است که پکیج داخل آن واقع شده است. در دستگاه های با کیفیت نظیر روفتاپ پکیج مدیا، این بخش از جنس ورق گالوانیزه سنگین می باشد که تحت تست های مختلف به منظور سنجش مقاومت قرار گرفته است. در دستگاه های روفتاپ پکیج حاره ای، این بخش باید خاصیت ضد خوردگی نیز داشته باشد تا به این شیوه از کارکرد درست و بدون آسیب آن در شرایط آب و هوایی گرم اطمینان حاصل کرد.

تابلو برق، قسمت دیگری است که در توضیح جامع مشخصات روف تاپ باید به آن اشاره کرد. این قسمت از دستگاه وظیفه رهبری و کنترل کارکرد روفتاپ را دارد و هر چه با کیفیت تر باشد، در طول عمر مفید سیستم سرمایشی شما تاثیر خواهد داشت. دو نوع تابلو برق در این دستگاه تهویه مطبوع به کار برده می شود که عبارت است از:

کلید کنتاکتوری: این نوع از تابلو برق به کمک سیم کشی هایی که در دستگاه صورت می گیرد، فعالیت خواهد کرد. در ساخت این قطعه از ترموستات، رله، کنتاکتور، کلید حرارتی، کنترل کننده فاز، ولتاژ و بار استفاده می شود.

PLC نوع دیگری از تابلو برق است که در اجزای تشکیل دهنده، مشابه با نوع بالایی است. با این تفاوت که به جای سیم کشی، از یک پنل برای کنترل این قسمت بهره گرفته شده است. این پنل کنترلی، PLC نام دارد و سبب شده تا دقت دستگاه بالاتر رفته و ابعاد آن به نسبت کلید کنتاکتوری کوچک تر باشد. از نظر قیمت نیز این نوع، گران تر از مدل اول خواهد بود.

عملکرد سیستم کنترلی روفتاپ پکیج

شاخص هایی در دستگاه روف تاپ وجود دارد که در صورت خارج شدن پارامتر ها از حالت استاندارد، با خطا در دستگاه مواجه خواهید شد و یا روف تاپ به طور کلی خاموش می شود. این عملکرد کنترلی شامل قطعاتی نظیر کمپرسور، کندانسور، فیلترها، فن ها، بررسی فشار روغن کمپرسور، دمای شارژ مجدد کمپرسور، دمای هوای خروجی و دیگر موارد تخصصی است. غالبا زمانی که عملکرد سیستم کنترلی دستگاه خطا و یا مشکلی را شناسایی کند، آن را به شکل آلارم نمایش خواهد داد و یا دستگاه را خاموش خواهد کرد.

ویژگی های روفتاپ پکیج

مشخصات فنی پکیج پشت بامی تا حد زیادی مزیت های این دستگاه را آشکار می سازد. در بررسی ویژگی های این دستگاه تهویه مطبوع باید گفت که با توجه به یکپارچه بودن ساختار، از نظر محل استقرار و صرفه جویی در هزینه ها، نقاط قوت زیادی به نسبت ترکیب چیلر و هواساز وجود دارد. در ادامه شما را بیش تر با ویژگی های این دستگاه آشنا خواهیم کرد.

اشغال کمترین میزان فضا

ساختار یکپارچه روفتاپ ها سبب شده تا از نظر ابعاد کوچک تر از ترکیب هواساز و چیلر باشند و از این نظر برای کاربران و به ویژه کسانی که با مشکل کمبود فضا مواجهند، مناسب است.

سروصدای بسیار کم

دستگاه های روفتاپ پکیج به گونه ای طراحی می شوند که از کمترین سروصدا در حین کار بهره برده و آلودگی صوتی در زمان کارکرد ایجاد نخواهند کرد.

امکان سرمایش و گرمایش

تهویه مطبوعی که توسط روفتاپ پکیج ها ایجاد می شود، می تواند از نوع سرمایشی و گرمایشی باشد. این دستگاه با بهره گیری از چیلر، هوای خنک و با استفاده از هیتر یا کویل های بخار، هوای گرم تولید خواهد کرد. امکان کنترل رطوبت و نیز فیلتراسیون هوا نیز در این دستگاه ها وجود داشته و می توان انتظار تهویه مطبوع به معنای کامل از این دستگاه را داشت.

امکان استفاده از انواع کمپرسورها

کمپرسورهای روفتاپ پکیج می تواند از نوع اسکرال، اسکرو و پیستونی باشد و این انتخاب با توجه به ظرفیت دستگاه و شرایط استفاده از آن تعیین می شود. در ظرفیت های پایین تر از کمپرسورهای اسکرال و در ظرفیت های بالاتر از انواع اسکرو و پیستونی بهره گرفته می شود.

اشغال فضای کم توسط روفتاپ

مشخصات کلی روفتاپ پکیج حاره ای

دستگاه روف تاپ پکیج حاره ای به دستگاهی گفته می شود که در محدوده دمایی بالاتر از حد استاندارد و معتدل و غالبا در دمای 20 تا 55 درجه سانتی گراد کار می کند. روف تاپ پکیج مدیا مدل MRC یکی از این انواع است که می توان از آن در شرایط آب و هوایی بسیار گرم بهره برد. هم چنین ساکنان شهرهای کنار دریا که در آب و هوای بسیار گرم و مرطوب زندگی می کنند، می توانند از روفتاپ پکیج حاره ای مدیا استفاده کنند. این دستگاه ها باید دارای بدنه ای ضد زنگ و ضد خوردگی باشند تا در محیط های مرطوب دچار آسیب نشوند. از دیگر مشخصات فنی این دستگاه باید به تست نمک 1000 ساعته آن اشاره کرد و باید گفت سخت ترین استانداردها در انواع حاره ای این دستگاه ها به کار برده می شود تا کاربران مناطق گرم و مرطوب با خیالی آسوده از آن استفاده کنند.

بررسی روفتاپ پکیج حاره ای

روف تاپ پکیج مدیا

روفتاپ پکیج مدیا (midea) یکی از بهترین دستگاه های تهویه مطبوعی است که در بازار وجود دارد و با بهره گیری از بدنه ای مقاوم و مبرد سازگار با محیط زیست، توانسته جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان این دستگاه ها پیدا کند. این دستگاه با مبرد R410A کار می کند که خطری برای محیط زیست ندارد و سروصدای تولید شده توسط آن به شدت کم است. این امکان در دستگاه تهویه مطبوع میدیا وجود دارد که هم در پشت بام و هم زمین نصب شوند. بدنه روف تاپ پکیج مدیا مدل MRC دارای خاصیت ضد خوردگی است که می تواند در بدترین شرایط آب و هوایی و حتی محیط های اسیدی فعالیت کند. این دستگاه روف تاپ پکیج مدیا حاره ای نامیده می شود و برای محیط های ساحلی و مناطقی که دمای بالایی دارند، استفاده می شود.

میدیا در این دستگاه تهویه مطبوع خود از کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی استفاده کرده است که سروصدای کمی تولید می کنند و از این نظر برای کاربران بسیار ایده آلند. می توان از روفتاپ پکیج میدیا در حالت سرمایش و گرمایش استفاده کرد و مصرف انرژی پایین و راندمان بالای دستگاه، از مزیت های آن است.

دستگاه روفتاپ پکیج میدیا

در این جدول به برخی از ویژگی های این دستگاه اشاره شده است.

ویژگی توضیحات
مبرد R410A
کمپرسور پیستونی
بدنه بدنه گالوانیزه سنگین با خاصیت ضد خوردگی
بهترین مکان استفاده فضاهای بزرگ و یکپارچه نظیر سالن های ورزشی، مساجد، انبارها و ورزشگاه ها
سایر ویژگی ها سازگاری مبرد با محیط زیست، راندمان بالا، سروصدای بسیار کم، امکان نصب انعطاف پذیر

 

روف تاپ پکیج کریر

روفتاپ پکیج کریر (carrier) از دیگر دستگاه هایی است که با بهره گیری از کیفیت بالای ساخت، توانسته برای شرایط آب و هوایی سخت با راندمان بالا مناسب گردد. این دستگاه از مبرد R-410A بهره می گیرد که سازگار با محیط زیست بوده و لایه ازن را تخریب نمی کند. دارا بودن استاندارد ASHRAE که مربوط به انجمن مهندسان تهویه مطبوع آمریکا می باشد، از مزیت های روف تاپ پکیج کریر مدل 48A می باشد. این دستگاه را می توان از ظرفیت 20 تا 60 تن نامی تهیه کرد و حتی برای محیط های مرطوب هم گزینه ای ایده آل می باشد. کمپرسور به کار رفته در این روفتاپ کریر، از نوع اسکرال است که با صدای کم و راندمان بالا کار می کند.

دستگاه روف تاپ پکیج کریر

در این جدول می توانید مشخصات فنی روف تاپ پکیج کریر را در یک نگاه مشاهده کنید.

 

ویژگی توضیحات
مبرد R410A
کمپرسور اسکرال
ظرفیت از 20 تا 60 تن نامی
بهترین مکان استفاده فضاهای بزرگ و یکپارچه نظیر سالن های ورزشی، مساجد، انبارها و ورزشگاه ها
سایر ویژگی ها سازگاری مبرد با محیط زیست، دارای استاندارد ASHRAE آمریکا، مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی و حتی مناطق مرطوب

 


عوامل موثر بر قیمت روفتاپ پکیج

قیمت روف تاپ پکیج تحت تاثیر عوامل تخصصی است که در ساختار این دستگاه وجود دارد. به عنوان مثال نوع کمپرسوری که در دستگاه به کار برده شده است، می تواند در قیمت تمام شده آن موثر باشد. کمپرسورهای اسکرال ظرفیت های پایین تری دارند و نسبت به انواع اسکرو، ارزان تر خواهند بود. ظرفیت دستگاه از دیگر مواردی است که در قیمت آن موثر می باشد.

در بررسی فاکتورها، باید به شرکت تولید کننده و معتبر بودن آن نیز اشاره کرد. قطعا کیفیت روفتاپ پکیج تولید شده توسط شرکت های بزرگی چون مدیا و کریر با سابقه طولانی در زمینه تولید دستگاه های تهویه مطبوع و نام خوش در این حوزه، بالاتر خواهد بود. جنس بدنه دستگاه و مقاوم بودن آن، از دیگر مواردی است که باید حین خرید به آن توجه کرد و چناچه از استانداردهای مناسبی بهره ببرد، قیمت روفتاپ پکیج را افزایش خواهد داد. ناگفته نماند که افزایش قیمت ناشی از کیفیت بالا، قطعا در آینده سبب کاستن از هزینه های اضافی ناشی از تعمیرات و تعویض قطعات خواهد شد.

در این دستگاه ها می توان از انواع فیلترها استفاده کرد که هر یک برای محیط خاصی مناسب می باشند. به عنوان مثال فیلتر استفاده شده در دستگاه های هایژنیک گران تر بوده و روفتاپ را برای محیط های درمانی مناسب می سازد. این در حالی است که به چنین فیلتری در محیط هایی نظیر انبار نیاز نیست و قطعا بر قیمت دستگاه تاثیر خواهد گذاشت.

عوامل موثر در قیمت روف تاپ پکیج

نتیجه آنکه

روفتاپ پکیج دستگاهی است که به صورت ترکیبی از چیلر و هواساز بوده و می تواند سرمایش و گرمایش مطبوعی ایجاد کند. این دستگاه قابلیت اعمال فیلتر بر روی هوا و حتی حذف عوامل بیماری زا برای محیط های درمانی را دارد. در بررسی مشخصات فنی روفتاپ پکیج باید گفت که این دستگاه به کمک سیکل تبرید می تواند هوایی خنک ایجاد کند که در ادامه با ورود به بخش هواساز، کیفیت بهتری پیدا کرده و فیلتر خواهد شد. کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور، فیلترها، فن و الکتروموتور اجزای اصلی این دستگاه هستند که کارکرد آن را شکل می دهند. اشغال فضای کم، امکان سرمایش و گرمایش، هزینه و سروصدای کمتر به نسبت ترکیب چیلر و هواساز، از مزیت های این دستگاه است. لازم به ذکر است که امکان استفاده از پکیج پشت بامی در انواع شرایط آب و هوایی حتی مناطق حاره ای وجود دارد و می توان با کسب اطلاعات کافی در زمینه این دستگاه، بهترین آنها را تهیه کرد. گروه صنعت تاپ تهویه با دارا بودن تیمی از خبره ترین کارشناسان بازرگانی، شما را در مسیر خرید روفتاپ پکیج و دیگر دستگاه های تهویه مطبوع، یاری خواهد کرد. کافی است برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فروش این مرکز در تماس باشید.

سوالات متداول

روفتاپ پکیج چگونه کار میکند؟

این دستگاه ترکیبی از چیلر و هواساز است که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی به کمک چیلرهای هواخنک و فیلتراسیون و تنظیم رطوبت به کمک هواساز، فعالیت می کند.

روف تاپ پکیج مدیا برای چه مکان هایی مناسب است؟

مدیا با تولید انواع دستگاه های روفتاپ پکیج حاره ای و استاندارد که از سخت ترین کنترل های کیفی گذر کرده اند، دستگاه پکیج پشت بامی را حتی برای گرم ترین شرایط آب و هوایی و مناطق ساحلی تهیه کرده است.

در روفتاپ پکیج از چه کمپرسورهایی استفاده می شود؟

به دلیل ظرفیت های پایین این دستگاه ها، غالبا از کمپرسورهای اسکرال بهره گرفته می شود. با این حال شاهد ساخت این دستگاه های تهویه مطبوع به کمک کمپرسورهای اسکرو و پیستونی هم هستیم.

بررسی مشخصات فنی روفتاپ پکیج
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-154 دیدگاه
4 دیدگاه
 1. الهام مظهری 2022-08-15 - 16:11 - پاسخ

  بهترین روف تاپ پکیج برای شهرهای شمالی کدوم یکی از دستگاه هاتون هستش و چقدر طول می کشه که ارسال بشه؟

  • تاپ تهویه 2022-08-16 - 08:00 - پاسخ

   دستگاه های روفتاپ پکیج حاره ای برای مناطق مرطوب و ساحلی انتخاب مناسبی هستند. برای دریافت اطلاعات در زمینه خرید محصول و مدت زمان سفارش، لطفا با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه در تماس باشید.88252897-021

 2. خراطیان 2022-11-22 - 06:58 - پاسخ

  روفتاپ پکیج ۲۰ تنی برای ساختمان ۴ طبقه مسکونی مناسبه؟

  • تاپ تهویه 2022-11-22 - 08:03 - پاسخ

   انتخاب روف تاپ پکیج با ظرفیت مناسب باید با بررسی شرایط ساختمان و اقلیم انجام شود. لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی با بخش فروش شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.