آخرین مقالات

محصولات پرفروش

مزایا و معایب پکیج روفتاپ چیست؟

پکیج پشت بامی یا روف تاپ پکیج یکی از دستگاه های تهویه مطبوع است که به شکل سرمایشی و گرمایشی تهویه مطبوع را تامین می کند. نام این دستگاه نشان گر نصب آن بر روی پشت بام به شکل پکیج است. پکیج بودن به معنای ترکیب دو دستگاه چیلر و هواساز در یک یونیت است که سبب این نام گذاری شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایا و معایب روف تاپ پکیج بپردازیم تا مشخص شود که این دستگاه برای چه کاربری هایی مناسب و برای کدام مکان ها نامناسب است. در مطلب روف تاپ پکیج به طور کامل به معرفی این سیستم تهویه مطبوع پرداخته شده است و چنان چه مایل به کسب اطلاعات بیش تر در مورد آن هستید، پیشنهاد می کنیم، ابتدا مطلب نام برده را مطالعه کنید.

عملکرد روف تاپ پکیج

طرز کار روفتاپ پکیج مشابه با چیلرهاست و از سیکل تبرید تراکمی استفاده می کند. اگرچه این دستگاه، ترکیبی از چیلر هواخنک و هواساز است، اما در کارکرد، به طور دقیق مشابه با چیلرها کار نمی کند و تفاوت هایی با آنها دارد. در سیستم چیلر مبرد پس از خنک کردن آب، آن را به فن کویل یا هواساز ارسال می کند تا برای سرمایش محیط از آن بهره گرفته شود. اما عملکرد روفتاپ پکیج به نحوی دیگر است و مستقیما از مبرد برای خنک کردن هوای درون هواساز استفاده می کند. مبرد با ورود به کمپرسور فشرده شده و دما و فشار آن افزایش پیدا می کند. در مرحله بعد وارد کندانسور شده و با کاهش دما، به حالت مایع تبدیل می شود. این مایع وارد شیر انبساط شده و فشار آن دچار کاهش شدید می شود. دمای مبرد با ورود به این بخش به شدت کاهش پیدا کرده و خنک می شود. اینک  هوای تازه به همراه هوایی که از محیط برگشت داده شده، ترکیب شده و از روی این کویل عبور می کند. در نتیجه خنک شدن هوا و ورود آن به واحد ها از طریق کانال های هواساز، اتفاق می افتد. هوا در این مسیر از فیلترهای هواساز نیز عبور کرده و با توجه به نوع فیلتری که در آن به کار برده شده، انواع ذرات از آن جداسازی می شوند.

بررسی عملکرد روف تاپ پکیج

بررسی معایب و مزایای پکیج یونیت

مزایا و معایب روف تاپ پکیج با توجه به ساختار آن که در قسمت پیشین بررسی شد، مشخص می شود. این سیستم تهویه مطبوع دارای ویژگی هایی است که آن را برای برخی مکان ها مناسب و برای برخی دیگر ناکارآمد کرده است. با بررسی مزایا و معایب آن می توان به مناسب ترین مکان ها برای نصب روفتاپ پکیج یا پکیج پشت بامی پی برد.

مزایای روف تاپ پکیج چیست؟

 • سیستم روفتاپ پکیج در پشت بام منازل نصب می شود و همین مساله سبب می شود که سروصدای ناشی از کارکرد آن، برای ساکنان آزاردهنده نباشد. هرچند که در صورت خرید روفتاپ پکیج از مراکز معتبر و برندهای خوش نام، سروصدای دستگاه بسیار کم خواهد بود.

نصب پکیج یونیت در پشت بام

 • این دستگاه به شکل یونیت یکپارچه طراحی می شود که نسبت به چیلر و هواساز به صورت جداگانه، فضای بسیار کمتری را اشغال می کند. به همین دلیل در ساختمان هایی که فاقد حیاط یا موتورخانه هستند، به سادگی می توان از این دستگاه استفاده کرد.

اشغال فضای کم در روفتاپ پکیج

 • راندمان پکیج پشت بامی به نسبت چیلر- هواساز بیش تر است، زیرا ساختار یکپارچه آن که در کارخانه به این شکل طراحی شده، باعث بهبود بخشیدن به عملکرد دستگاه و جلوگیری از اتلاف انرژی شده است.
 • روش انبساط مستقیم که در این دستگاه به کار برده می شود و مبردی که مستقیما وارد کویل های هواساز می گردد، سبب شده تا سرمایش در این دستگاه با سرعت بیش تری نسبت به سیستم چیلر صورت گیرد. زیرا در چیلرها ابتدا مبرد آب را خنک کرده و سپس آب وارد لوله های هواساز یا فن کویل می شود.
 • پکیج پشت بامی نصب ساده و آسان تری به نسبت دیگر انواع دستگاه های تهویه مطبوع دارد. به دلیل آنکه این سیستم به صورت یکپارچه طراحی شده است و تنها کانال کشی های آن است که ساختار مجزا دارد. نصاب روف تاپ پکیج می تواند به سادگی پکیج را در پشت بام نصب کرده و آن را به سیستم کانال کشی داخلی مجهز کند. در مقایسه با سیستم چیلر- هواساز، این شیوه نصب بسیار ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.
 • امنیت بیش تر دستگاه از دیگر مزیت های روف تاپ پکیج است. به این معنا که سیستم روف تاپ درون یک محفظه بسته قرار گرفته و در برابر سرقت، آلودگی ها، باران و باد و … محافظت می شود. این در حالی است که در دیگر سیستم های تهویه مطبوع که در فضای باز قرار می گیرند، چنین حالتی ایجاد نخواهد شد.
 • انعطاف پذیری در استفاده از هوای تازه یا هوای برگشتی و یا ترکیبی از هر دو، از دیگر مزیت های این دستگاه است. سیستم روفتاپ پکیج می تواند به طور کامل از هوای تازه استفاده کند، هوای تازه را با هوای برگشتی از ساختمان ترکیب کرده و به دمای مطلوب برساند و یا کاملا از هوای برگشتی برای تهویه مطبوع بهره گیرد. با توجه به نوع نیازی که کاربر دارد، ساختار دستگاه تعیین شده و امکان ساخت هر سه مدل آن در گروه صنعت تاپ تهویه وجود خواهد داشت.

استفاده از هوای تازه و برگشتی در روفتاپ پکیج

 • قیمت روفتاپ پکیج به نسبت سیستم چیلر-هواساز کمتر می باشد و برای مصرف کنندگانی که به دنبال خرید دستگاهی با قیمت ارزان تر هستند، گزینه ای ایده آل است. استفاده از کمپرسورهای اسکرال و کندانسورهای هواخنک به شکل پکیج در کنار هواساز، سبب به صرفه بودن این دستگاه ها به نسبت دیگر انواع مدل ها و هم چنین ارزان تر بودن آن به نسبت چیلر در ظرفیت مشابه خواهد بود.

قیمت مناسب روف تاپ پکیج

 • عدم نیاز به دستگاه مکمل برای تهویه مطبوع از دیگر مزیت های این دستگاه است. روفتاپ پکیج می تواند به تنهایی سرمایش و گرمایش را در واحدها ایجاد کند و خریداران را از دیگر انواع دستگاه های تهویه مطبوع بی نیاز گرداند. باید اشاره کرد که گرمایش در این دستگاه ها به کمک هیت پمپ صورت می گیرد و در این حالت سیکل تبرید به شکل معکوس اتفاق می افتد. با توجه به استفاده از نیروی برق برای گرمایش و گران بودن این انرژی در کشور به نسبت گاز شهری، بسیاری از کاربران مایل به استفاده از این قابلیت روفتاپ پکیج ها نیستند. با این حال نمی توان از گرمایشی و سرمایشی بودن این دستگاه ها غافل شد و باید از نظر تنظیم دما آن را دستگاهی کامل دانست.
مزایای روف تاپ پکیج جزئیات
سروصدای کم دستگاه روف تاپ در پشت بام ساختمان نصب می شود و همین مساله سبب شده تا سروصدای ناشی از کارکرد آن ساکنان را آزار ندهد.
اشغال فضای کم با توجه به یکپارچه بودن ساختار این دستگاه، ابعاد آن کوچکتر از سیستم چیلر و هواساز شده است و این مساله سبب اشغال فضای کمتر به نسبت دو دستگاه نام برده خواهد شد. هم چنین نیازی به داشتن حیاط یا موتورخانه برای نصب و راه اندازی دستگاه وجود ندارد.
سرمایش سریع به دلیل انبساط مستقیم با توجه به ورود مستقیم مبرد به کویل های هواساز و عدم استفاده از آب، سرمایش در این دستگاه به نسبت چیلر، با سرعت بیش تری به انجام می رسد.
نصب ساده به دلیل ساختار یکپارچه با توجه به اینکه همه بخش های دستگاه در یک پکیج یکپارچه قرار گرفته است، می توان انتظار داشت که نصب آن به نسبت دیگر سیستم های تهویه مطبوع ساده تر صورت گیرد.
امنیت بیش تر دستگاه در برابر عوامل محیطی همه قسمت های پکیج یونیت درون محفظه نگه دارنده دستگاه واقع شده است و این مساله آن را در برابر عوامل محیطی نظیر آفتاب، باد، طوفان و حتی سرقت ایمن کرده است.
انعطاف پذیری در تامین هوا سیستم روف تاپ پکیج را می توان در سه مدل هوای تازه، هوای برگشتی و ترکیبی از این دو مدل طراحی کرد که با توجه به انتخاب و نیاز کاربر، این طراحی معین می شود.
قیمت مناسب دستگاه خرید روف تاپ پکیج به نسبت چیلر-هواساز به شکل جداگانه، هزینه کمتری را برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت.
بی نیازی از دستگاه های دیگر برای تهویه مطبوع روفتاپ پکیج دستگاهی مستقل است که می تواند بدون نیاز به دستگاهی دیگر، سرمایش و گرمایش را تامین کند.

معایب روف تاپ پکیج چیست؟

مهم ترین مزیت های پکیج یونیت ها در قسمت پیشین مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به معرفی معایب یا محدودیت هایی که پکیج پشت بامی دارد، پرداخته ایم تا همه ابعاد این سیستم تهویه مطبوع بررسی شوند.

 • سیستم کانال کشی این دستگاه به نحوی است که امکان کنترل دمای هر واحد به صورت مستقل و جداگانه وجود ندارد و این مساله در ساختمان هایی که کاربر باید دسترسی مستقل برای تنظیم دمای واحد خود را داشته باشد، مناسب نیست.

عدم امکان کنترل دمای هر واحد

 • با توجه به استفاده از چیلر تراکمی هواخنک در ساختار این دستگاه و محدود بودن ظرفیت پکیج، از این سیستم تهویه مطبوع در مکان های بسیار بزرگ که به دستگاه هایی با ظرفیت های بالا نیاز است، استفاده نمی شود. زیرا برای بهره گیری از روفتاپ پکیج در حجم بالا، نه تنها نیاز به استفاده از چند دستگاه در پشت بام داریم، بلکه حجم کانال کشی ها بسیار زیاد خواهد بود که به صرفه و منطقی نمی باشد.
 • قرارگیری روفتاپ پکیج در پشت بام، نگه داری و سرویس آن را بسیار حساس تر کرده و این مساله در سیستم های روف تاپ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا باد، باران، طوفان، گرد و خاک، تابش آفتاب و … می تواند به بدنه دستگاه آسیب وارد کند و اگر پکیج خریداری شده از کیفیت بالایی بهره نبرد، ممکن است به بخش های داخلی آن نیز صدمه وارد شود. به همین دلیل لازم است تا این دستگاه در صورت استفاده به شکل سرمایش سالی یکبار و در صورت استفاده سرمایشی و گرمایشی سالی دوبار سرویس شده و در نگه داری از بدنه آن دقت بالایی به کار برده شود.

قرارگیری روف تاپ پکیج در معرض عوامل محیطی

معایب روفتاپ پکیج جزئیات
عدم امکان کنترل دمای هر واحد روف تاپ پکیج از دسته سیستم های کانالی تهویه مطبوع است که نمی توان در آن دمای هر واحد را به طور جداگانه تنظیم نمود.
محدود بودن ظرفیت هوادهی چیلرهای هواخنک با کمپرسورهای اسکرال در این دستگاه، ظرفیت هوادهی آن را محدود کرده اند و به همین دلیل برای کاربری های بزرگ مقیاس نمی توان از این دستگاه استفاده کرد.
قرارگیری در پشت بام و احتمال وارد شدن آسیب به آن نصب پکیج روف تاپ در پشت بام، ممکن است سبب وارد شدن آسیب های ناشی از وزش باد، تابش آفتاب، باران و … به دستگاه شود و لازم است تا مراقبت های خاصی از آن صورت گیرد.

نتیجه آنکه

مزایا و معایب روف تاپ پکیج با توجه به ساختار یکپارچه و کانالی آن تعیین می شود. این دستگاه به صورت ترکیبی از چیلر هواخنک و هواساز طراحی می شود و می تواند سرمایش و گرمایش را در محیط ایجاد کند. از مهم ترین مزیت های این دستگاه باید به مستقل بودن، قیمت ارزان تر پکیج پشت بامی، بازدهی بالا، نصب ساده و اشغال فضای کم برای نصب اشاره کرد. از سویی سیستم کانال کشی این دستگاه، امکان کنترل دمای هر واحد به صورت جداگانه را از کاربر سلب می کند و آن را برای محیط های یکسره، سالن ها، سوله ها و یا مکان هایی که تنظیم دمای مستقل از اهمیت برخوردار نیست، مناسب کرده است. شرکت تاپ تهویه از وارد کنندگان دستگاه روفتاپ پکیج کریر آمریکا و مدیا چین در ایران است که آنها را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب و رقابتی به دست مصرف کننده می رساند. اگر مایل به خرید روفتاپ پکیج هستید، می توانید با برقراری تماس با بخش بازرگانی این مرکز، درخواست خود را ثبت کنید. تاپ تهویه در زمینه فروش قسطی روف تاپ پکیج نیز فعالیت کرده و این امکان را برای کاربران خود مهیا نموده است.

سوالات متداول

مهم ترین مزیت های روف تاپ پکیج چیست؟

نصب ساده و سریع، راندمان بالا، قیمت ارزان به نسبت چیلر- هواساز، امکان استفاده از هوای تازه، برگشتی و یا ترکیبی از این دو، اشغال فضای کم و بی نیازی از موتورخانه از مهم ترین مزیت های این دستگاه تهویه مطبوع است.

مهم ترین معایب روفتاپ پکیج چیست؟

سیستم کانال کشی این دستگاه امکان کنترل دمای مستقل هر واحد را به کاربر نمی دهد و این مساله مهم ترین ایراد سیستم پکیج پشت بامی است.

مزایا و معایب روف تاپ پکیج چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-042 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. ارسلان میرزایی 2022-10-05 - 07:32 - پاسخ

  شما ارسال روفتاپ پکیج به شهسوار رو انجام میدین؟

  • تاپ تهویه 2022-10-08 - 08:31 - پاسخ

   سلام کاربر عزیز. بله امکان ارسال دستگاه به کلیه شهرهای ایران میسر است.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.