ظرفیت چیلر و نحوه محاسبه آن

محاسبه ظرفیت چیلر یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که برای خرید این دستگاه تهویه مطبوع باید مورد توجه قرار گیرد. به عبارتی اگر چیلر هواخنک در ظرفیت درست خود انتخاب شود، راندمان مناسبی خواهد داشت و در صورتی که این ظرفیت به درستی تعیین نشود، بهترین چیلر هم نمی تواند تهویه مطبوع ایده آل را ارائه دهد. خوشبختانه تعیین ظرفیت چیلر و نحوه محاسبه آن کار دشواری نیست و به دو شیوه سرانگشتی و دقیق، می توان این کار را انجام داد. این تعیین ظرفیت، جدا از کاربری دستگاه انجام می شود و کلیه کسانی که قصد خرید چیلر تراکمی هواخنک را دارند، می توانند با آموزش هایی که در ادامه مطرح می شود، انتخاب مناسبی داشته باشند. برای محاسبه ظرفیت چیلر تراکمی هوا خنک ادامه مطلب را از دست ندهید.

تعیین ظرفیت اسمی و واقعی چیلر هواخنک

ظرفیت اسمی و واقعی چیلر

ظرفیت اسمی یا نامی، به عددی گفته می شود که بر اساس استانداردهای جهانی نظیر  AHRI تعیین شده و غالبا بر روی کمپرسور دستگاه درج می شود. این عدد در شرایط عادی و استاندارد تعیین می شود و تنها به ساختار چیلر بستگی دارد. این در حالی است که دستگاه های تهویه مطبوع، لزوما در شرایط استاندارد فعالیت نمی کنند و میزان دما، رطوبت، دسترسی چیلر به هوا، میزان فشار هوا و دیگر موارد، در ظرفیت واقعی آن نقش دارند. به همین دلیل ظرفیت دستگاه های تهویه مطبوع به دو دسته اسمی و واقعی تقسیم می شود. آنچه در کاتالوگ های دستگاه نوشته می شود و یا به صورت کلی در مورد یک چیلر هواخنک عنوان می شود، غالبا ظرفیت اسمی است و به طور کلی می توان ادعا کرد که این عدد، 20 درصد بیش تر از ظرفیت واقعی چیلر می باشد. اما بررسی دقیق تر برای محاسبه این ظرفیت ها نیاز است.

ظرفیت اسمی و واقعی چیلر

محاسبه چیلر برای ساختمان

محاسبه و تعیین ظرفیت چیلر برای ساختمان یکی از مهم ترین بخش های انتخاب این دستگاه است که به روش های مختلفی به انجام می رسد. محاسبه چیلر برای ساختمان را می توان به صورت سرانگشتی و یا با استفاده از نرم افزارهای تخصصی به انجام رساند. این محاسبه به شما خواهد گفت که به چه نوع دستگاهی و با چه ظرفیتی نیاز دارید و به این شیوه می توانید برآورد هزینه های اولیه یک پروژه و یا ساختمان را به انجام برسانید. روش ساده و سرانگشتی برای محاسبه چیلر برای ساختمان به کلیه افراد این امکان را می دهد که بتوانند ظرفیت مناسب برای دستگاه تهویه مطبوع خود را اندازه گیری کنند و با دانش کافی در جهت تهیه این دستگاه ها گام بردارند. در این مطلب به شما کمک کرده ایم تا با روش های مختلف نسبت به محاسبه چیلر برای ساختمان خود اقدام کنید. از مهم ترین مزیت این شیوه ها، قابل استفاده بودن آن برای همه انواع چیلرها و نه فقط نوع هواخنک است و کلیه مصرف کنندگان این دستگاه می توانند با این روش ها، ظرفیت مورد نیاز برودتی خود را محاسبه کنند.

محاسبه و تعیین ظرفیت چیلر هواخنک

تعیین ظرفیت چیلر به سه فاکتور اصلی بستگی دارد و این قانون در کلیه دستگاه های چیلر صادق است. با تعیین این ظرفیت، می توانید مناسب ترین سایزینگ چیلر را برای خود انتخاب کنید و راندمان بالایی از آن دریافت نمایید. 3 فاکتور نام برده عبارتند از:

 1. دمای آبی که به چیلر وارد می شود.
 2. دمای آبی که از چیلر خارج می شود.
 3. دبی یا شدت جریان آب در چیلر.

فرمول محاسبه ظرفیت چیلر تراکمی هواخنک به شرح زیر است:

Q=Cp*p*V*dT

در این جدول می توانید جزئیات هر یک از این فاکتورها را مشاهده  کنید.

 

اجزای فرمول ظرفیت چیلر جزئیات واحد اندازه گیری
Q ظرفیت چیلر Btu/hr
Cp ظرفیت گرمایی ویژه آب Btu/lb.F
p چگالی آب پوند بر گالن
V شدت جریان آب یا دبی گالن بر ساعت
dT اختلاف دمای آب ورودی و خروجی چیلر  درجه فارنهایت

 

محاسبه ظرفیت واقعی چیلر

ظرفیت چیلر و نحوه محاسبه آن به سادگی جای گذاری اعداد در فرمول نام برده است. چیلری را تصور کنید که با دبی 40 گالن بر دقیقه فعالیت می کند و اختلاف دمای آب ورودی و خروجی چیلر، 12 درجه فارنهایت می باشد. با درنظر گرفتن عدد 1 برای ظرفیت گرمایی ویژه آب  و عدد 8.33 به عنوان چگالی آن، می توان ظرفیت چیلر را محاسبه نمود. عدد 60 به منظور تبدیل دبی آب از دقیقه به ساعت در رابطه زیر قرار داده شده است.

Q=1*8.33*60*40*12=239904 Btu/hr

برای محاسبه ظرفیت واقعی چیلر بر اساس تن تبرید، می توان این عدد را به 12000 تقسیم کرد. در این مثال، ظرفیت چیلر 19.9 تن تبرید می باشد. هم چنین به منظور تعیین ظرفیت اسمی می توان 20 درصد به عدد به دست آمده اضافه کرد که بتوان به اورسایز چیلر دسترسی پیدا کرد. این عدد را غالبا به صورت گرد شده در اختیار مصرف کنندگان می گذارند تا به صورت حدودی از ظرفیت دستگاه تهویه مطبوع اطلاع داشته باشند.

محاسبه ظرفیت واقعی چیلر تراکمی

محاسبه ظرفیت چیلر بر اساس متراژ

محاسبات سرانگشتی ظرفیت چیلر تراکمی هوا خنک، یکی از راه هایی است که به شکلی سریع می توانید بررسی های لازم را انجام دهید. اگرچه برای خرید دستگاه های تهویه مطبوع، بررسی های دقیق و تخصصی لازم است، اما اطلاع از شیوه های ساده و سریع در برخی موارد کارگشا خواهد بود و به منظور تخمین هزینه و نوع دستگاه انتخابی، موثر است.

برای محاسبه ظرفیت چیلر بر اساس متراژ، باید فضای مفید ساختمان که تهویه در آن صورت می گیرد را در نظر داشته باشیم. به عبارتی، فضای سرویس های بهداشتی، مساحت زیر دیوار و کلیه قسمت هایی که به تهویه نیاز ندارند، از مساحت کل حذف می شود و عدد مساحت مفید به دست می آید. در ادامه این عدد را در ضریب شهر ضرب کرده تا به ظرفیت چیلر بر اساس Btu/hr دسترسی پیدا کنیم.

در این روش، ضریب شهر به دو فاکتور بستگی دارد: کاربری فضا و آب و هوای شهر. در این جدول می توانید ضریب شهر را برای کاربری مد نظر خود محاسبه کنید.

کاربری- شرایط آب و هوایی معتدل گرم خیلی گرم
مسکونی 500-400 600-500  700-600
اداری 600-500 700-600 800-700
تجاری 800-600 900-700 1000-800

این جدول انتخاب چیلر، برای محاسبه سرانگشتی و حدودی ظرفیت دستگاه ها و بر اساس متراژ می باشد و در بررسی های  اولیه و به منظور تخمین هزینه ها از آن بهره گرفته می شود. بررسی های دقیق تر به کمک نرم افزار و شیوه های نام برده انجام می شود تا خرید دستگاه تهویه مطبوع، با بالاترین راندمان را به همراه داشته باشد. باید اشاره کرد که عدد به دست آمده با تقسیم شدن بر 12000، ظرفیت چیلر هواخنک بر اساس تن تبرید را به شما می دهد. برای محاسبه درصد اورسایز (oversize) نیز می توان 20 درصد به عدد به دست آمده اضافه کرد.

محاسبه سرانگشتی ظرفیت چیلر هواخنک

نرم افزار محاسبه ظرفیت چیلر

برای محاسبه دقیق ظرفیت برودتی چیلر ها، می توان از نرم افزارهایی بهره گرفت که به شکلی ساده و با دقت بالا، این کار را انجام می دهند. شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع، نظیر کریر با راه اندازی نرم افزار محاسبه ظرفیت چیلر، کار را برای مصرف کنندگان ساده ساخته اند. این نرم افزارها کلیه فاکتورهایی که در تعیین ظرفیت دقیق دستگاه موثر می باشند را لحاظ کرده و به همین دلیل عددی که به کمک آنها حاصل می شود، دقیق و قابل اتکا است. به عنوان مثال در نرم افزار Carrier HAP، تعداد استفاده کنندگان از محیط، دستگاه های مولد حرارت در محیط، دمای داخلی و بیرونی محل استفاده، جنس مواد به کار برده شده در بدنه، کف و سقف بنا و دیگر فاکتورهای موثر در نظر گرفته می شود. برای محاسبه ظرفیت چیلر کریر و دیگر برندهای تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع می توانید از این نرم افزارها بهره بگیرید.

نرم افزار محاسبه ظرفیت چیلر

نتیجه آنکه

محاسبه ظرفیت چیلر تراکمی هواخنک با توجه به فاکتورهای دبی آب و دمای آب ورودی و خروجی چیلر تعیین می شود. عددی که در این مرحله به دست می آید، برای تمامی چیلرها قابل استفاده است و چنان چه مقدار 20 درصد عدد حاصله را به آن اضافه کنیم، به ظرفیت اسمی یا نامی دستگاه می رسیم. بررسی دقیق تر برای تعیین ظرفیت دستگاه های تهویه مطبوع، به کمک نرم افزارها انجام می شود و عدد حاصله قابل اعتمادتر خواهد بود. هم چنین در این مطلب تلاش شد تا محاسبه سرانگشتی ظرفیت چیلر تراکمی بر اساس متراژ را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا کارفرمایان و کاربران عزیز، بتوانند در زمانی کوتاه نسبت به تخمین ظرفیت مورد نیاز و محاسبه ظرفیت چیلر اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد چیلر های تراکمی هواخنک، محاسبه ظرفیت اسمی و واقعی و نیز خرید دستگاه برای انواع شرایط آب و هوایی و کاربری، با کارشناسان بازرگانی سایت تاپ تهویه در تماس باشید. هم چنین امکان خرید قسطی چیلر کریر، مدیا و محصولات ایرانی تاپ تهویه در این شرکت برای شما کاربران گرامی مهیا خواهد بود.

سوالات متداول

محاسبه ظرفیت چیلر بر اساس متراژ صورت می گیرد؟

بله. می توان به صورت سرانگشتی و با محاسبه مساحت مفید بنا و ضریب شهر که فاکتوری از دما و کاربری آن است، بر اساس متراژ، ظرفیت چیلر مورد نیاز را محاسبه کرد.

فرمول محاسبه ظرفیت چیلر چیست؟

محاسبه ظرفیت چیلر هواخنک با فرمولی که حاصل ضرب ظرفیت گرمایی ویژه آب، چگالی آب، اختلاف دمای آب ورودی و خروجی چیلر و دبی آن می باشد، صورت می گیرد.

نرم افزار محاسبه ظرفیت چیلر چگونه کار می کند؟

این نرم افزارها با بررسی اطلاعات دقیق در مورد بنا، شرایط آب و هوایی و مشخصات دستگاه، به کامل ترین شکل، ظرفیت واقعی چیلر هواخنک را محاسبه می کنند.

تعیین ظرفیت چیلر تراکمی هواخنک
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-242 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. علی تهرانچی 2022-08-25 - 00:11 - پاسخ

  بسیار مفید بود این مطلب،
  شهر قزوین جز کدام دسته از شهرها برای محاسبه ضریب شهره در ظرفیت چیلر هواخنک هستش؟

  • تاپ تهویه 2022-08-27 - 08:09 - پاسخ

   سپاس از توجه شما. قزوین جز شهرهای معتدل به حساب می آید.

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.