آخرین مقالات

محصولات پرفروش

نحوه انتخاب VRF چیست؟

سیستم تهویه مطبوع وی آر اف، از دسته سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که بر اساس فناوری های نوین و برای اولین بار در کشور ژاپن طراحی و ساخته شد. اگر این سیستم را برای تهویه مطبوع محیط خود برگزیده اید، باید با نحوه انتخاب وی آر اف به خوبی آشنا باشید تا بهترین بهره وری از دستگاه را دریافت کنید. ابتدا باید بدانید که هدف و خواسته شما از تهویه مطبوع چیست و با در نظر گرفتن این خواسته ها، آیا VRF گزینه ای مناسب برایتان خواهد بود یا خیر؟ اما نحوه انتخاب وی VRF چیست؟ چه فاکتورهایی را باید در خرید این دستگاه مد نظر قرار داد و آیا می توان از وی آر اف در همه انواع ساختمان ها بهره برد؟ در این مطلب به بررسی مهم ترین فاکتورهای انتخاب وی آر اف پرداخته ایم.

ساختار سیستم وی آر اف

نحوه انتخاب وی آر اف با شناخت ساختار این سیستم میسر خواهد شد. در ابتدا باید بدانیم که وی آر اف چیست و چه بخش هایی دارد و در ادامه با نحوه انتخاب بهترین نوع آن آشنا شویم. هر دستگاه VRF از دو بخش یونیت بیرونی و یونیت داخلی تشکیل شده است. هر یونیت بیرونی می تواند به تعدادی یونیت داخلی متصل شود و به این شیوه سرمایش، گرمایش و یا سرما و گرما را همزمان به محیط وارد کند. اتصال بین این دو بخش به واسطه لوله کشی های مسی صورت می گیرد و محل قرارگیری یونیت خارجی غالبا در پشت بام می باشد. در بررسی ساختار سیستم وی آر اف باید به تنوع بالا در یونیت های داخلی اشاره کرد. این یونیت ها از نظر ساختار به فن کویل شباهت زیادی داشته و می توانند در انواع مدل زمینی، دیواری، سقفی، کنسول و … مورد استفاده قرار گیرند. اما کدام دستگاه وی آر اف برای کاربری مد نظر شما مناسب است؟ کدام یونیت داخلی در فضای شما کارایی بیش تری دارد؟ قطعا پاسخ به این سوالات با مشورت با یک متخصص حرفه ای در این حوزه میسر خواهد شد. اما می توان با کسب اطلاعاتی در این حوزه، به تصمیم گیری بهتر شما کمک کرد.

ساختار سیستم وی آر اف

انتخاب VRF مناسب

برای انتخاب وی آر اف مناسب، در ابتدا باید به امکان سنجی نصب دستگاه در محل پرداخت. در بین انواع سیستم های تهویه مطبوع، هر یک برای مکان خاصی مناسب تر بوده و در فضایی دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت. پس از بررسی مناسب بودن دستگاه برای کاربری و ساختمان مورد نظر، به نحوه انتخاب وی آر اف و یونیت های داخلی و بیرونی آن خواهیم رسید. اما شاخص های انتخاب وی آر اف چیست؟

انتخاب vrf مناسب

سرمایش و گرمایش وی آر اف

سیستم وی آر اف می تواند به شکل گرمایش، سرمایش و یا گرمایش و سرمایش همزمان فعالیت کند. این سیستم ها در ساختار با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. به عنوان مثال اگر هدف شما از خرید این دستگاه، سرمایش محیط است، نیازی به تهیه انواع گرمایش و سرمایش همزمان آن نخواهد بود. زیرا هزینه خرید این مدل ها بالاتر می باشد. به طور کلی سه مدل سیستم وی آر اف وجود دارد که عبارتند از:

  • وی آر اف سرمایشی
  • وی آر اف سرمایشی و گرمایشی
  • وی آر اف بازیافت گرما

نوع اول تنها قادر به تامین سرمایش است، دومین مدل در فصل سرما، گرمایش ایجاد کرده و در فصول گرم سال، سرمای محیط را تامین می کند. در نهایت سیستم سرمایش و گرمایش همزمان VRF را خواهیم داشت که می تواند بر اساس نیاز کاربران، در یک یونیت داخلی، سرما و در یونیت داخلی دیگری، گرما ایجاد کند.

یونیت خارجی

بعد از انتخاب نوع سیستم VRF، نوبت به گزینش بهترین یونیت خارجی برای ساختمان می رسد. یونیت خارجی این دستگاه ترکیبی از کمپرسور، موتور، کندانسور و شیر انبساط است و مهم ترین فاکتور در انتخاب آن، در نظر گرفتن ظرفیت است. ظرفیت یونیت خارجی باید با توجه به تعداد واحد ها و یونیت های داخلی مورد نیاز صورت گیرد.

یونیت داخلی

انتخاب یونیت داخلی وی آر اف، باید با توجه به ساختار ساختمان، ارتفاع سقف و … صورت گیرد. همان طور که اشاره شد، یونیت داخلی VRF، انواع مختلفی دارد که می توان آن را بر روی زمین، دیوار، سقف و یا سقف کاذب نصب نمود. شرایط ساختمان، سلیقه کاربر، میزان فضای موجود در واحد و دیگر فاکتورهای تخصصی است که تعیین می کند کدام یونیت داخلی برای شما مناسب تر است.

یونیت های داخلی و خارجی وی ار اف

شرکت تولید کننده VRF

از دیگر مواردی که در انتخاب سیستم وی آر اف موثر است، شرکتی است که دستگاه را تولید می کند. انواع دستگاه ها که توسط شرکت های مختلف تولید می شود، در خدمات پس از فروش، کیفیت دستگاه ها، شرایط نصب و استفاده و کیفیت سرمایش و گرمایش با یکدیگر تفاوت دارند. به هنگام خرید وی آر اف باید توجه ویژه ای به کیفیت دستگاه و ضمانت های پس از فروش آن داشته باشید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در بین شرکت های تولید کننده سیستم وی آر اف، می توان میدیا را یکی از پیشتازان دانست که توانست با تولید انواع سیستم وی آر اف مدیا و مینی vrf، نیاز همه انواع کاربری ها را تامین سازد.

تولید کنندگان وی آر اف

قیمت دستگاه

قیمت وی آر اف، مورد مهم دیگری است که در هنگام انتخاب آن باید مد نظر قرار گیرد. دستگاه ها با توجه به کیفیت و ویژگی هایی که دارند، دارای قیمت های مختلفی هستند. با توجه به اینکه این دستگاه تهویه مطبوع به نسبت دیگر انواع سیستم ها نوین تر بوده، قیمت بالاتری هم دارد. در ایران شرکت های وارد کننده دستگاه های تهویه، سیستم وی ار اف از شرکت های متعددی را ارائه کرده اند. قیمت VRF نیز با توجه به میزان کیفیت محصول و خدمات پس از فروش آن متفاوت است. گروه صنعت تاپ تهویه از وارد کنندگان مستقیم وی آر اف مدیا است و این محصولات را با ضمانت پس از فروش و به صورت قسطی به دست مصرف کننده می رساند. کلیه مصرف کنندگان می توانند برای خرید قسطی VRF از شرکت تاپ تهویه اقدام کرده و در زمانی بسیار کوتاه محصول را در محل خود دریافت نمایند.

الزامات نصب

VRF دارای شرایط خاصی در نصب و راه اندازی است که باید توسط خریدار رعایت شود. اختلاف ارتفاع بین یونیت خارجی و یونیت های داخلی نباید از حد مشخصی بیش تر شود و این میزان را شرکت تولید کننده دستگاه معین می کند. می توان با مراجعه به کاتالوگ دستگاه وی آر اف، به این الزامات که در نصب سیستم وی آر اف وجود دارد، پی برد. توصیه می شود قبل از خرید وی آر اف از فروشنده درخواست کنید که این الزامات را برای ساختمان شما مورد بررسی قرار دهد و در صورت مناسب بودن دستگاه، اقدام به خرید آن کنید. این مشاوره های تخصصی به صورت رایگان در شرکت تاپ تهویه و توسط کارشناسان بخش فروش، به شما عرضه خواهد شد.

مزایای انتخاب وی آر اف

نحوه انتخاب وی آر اف به عنوان سیستم تهویه مطبوع، با فاکتورهایی مشخص شد. اما در این بخش به بررسی این موضوع می پردازیم که مزایای انتخاب VRF برای سرمایش و گرمایش بنا چیست؟ در بین انواع سیستم های تهویه مطبوع، به چه دلیلی این دستگاه را برای خرید انتخاب کنیم؟

صرفه جویی در مصرف انرژی

کاهش هزینه های برق مصرفی سیستم وی آر اف، یکی از مهم ترین دلایلی است که این سیستم جایگزین انواع قدیمی تر شده است. به لطف کمپرسورهای اینورتر که در یونیت خارجی وی آر اف تعبیه شده است، میزان مصرف انرژی در آن کاهش محسوسی پیدا کرده و می توانید با پرداخت هزینه ای بسیار کمتر به نسبت چیلرها، از این سیستم استفاده کنید.

گرمایش و سرمایش همزمان

سیستم وی آر اف می تواند تهویه مطبوعی برای 4 فصل باشد. به عبارتی شما می توانید از این دستگاه در تابستان و زمستان به شکل سرمایشی و گرمایشی استفاده کنید. VRF به شما امکان گرمایش و سرمایش همزمان را نیز می دهد و این فناوری که از ویژگی های برجسته این سیستم است، می تواند در دسته مهم ترین مزایای انتخاب وی آر اف جای گیرد.

وی آر اف و گرمایش و سرمایش همزمان

بی نیازی از موتورخانه و اشغال فضای کم

یونیت خارجی وی آر اف، اندازه ای بسیار کوچک دارد و هر دستگاه یونیت بیرونی می تواند به تعداد زیادی یونیت داخلی متصل شود. این به معنای استقرار دستگاه در فضایی بسیار اندک است و نیاز به نصب آن در موتور خانه وجود ندارد. شما می توانید دستگاه را در پشت بام خانه خود نصب کنید و یا حتی مینی وی آر اف ها را در تراس خود قرار دهید. اشغال فضای بسیار کم از مهم ترین ویژگی های سیستم وی آر اف است که مورد استقبال سازندگان بناها قرار گرفته است.

سروصدای بسیار کم

سیستم وی آر اف برخلاف دستگاه های قدیمی تر تهویه مطبوع، صدای بسیار کمی تولید می کند که برای کاربران آزار دهنده نیست. همین مساله سبب شد تا وی آر اف در بدو ورود مورد توجه بسیاری از صاحبان هتل ها، رستوران و دیگر مراکزی که آرامش در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، قرار گیرد.

صدای کم سیستم VRF

نتیجه آنکه

نحوه انتخاب وی آر اف به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم ترین آنها باید به در نظر گرفتن ساختار ساختمان و مناسب بودن دستگاه برای آن، الزامات نصب وی آر اف، یونیت های داخلی و خارجی و انتخاب مناسب ترین آنها از نظر ظرفیت و ساختار، قیمت دستگاه و کیفیت آن اشاره کرد. نحوه انتخاب VRF شامل موارد تخصصی است و توصیه می شود که برای تهیه این دستگاه حتما از کارشناسان حوزه تهویه مطبوع کمک بخواهید. مزیت هایی که سیستم وی آر اف دارد، آن را به دستگاهی محبوب در بین مصرف کنندگان انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و … کرده است و به همین دلیل لازم است تا اطلاعات کافی در زمینه انتخاب درست سیستم وی آر اف در اختیار افراد قرار گیرد.

سوالات متداول

فاکتورهای مهم در انتخاب وی آر اف چیست؟

ظرفیت یونیت های بیرونی و داخلی، کیفیت دستگاه، الزامات نصب و راه اندازی که توسط تولید کننده عرضه می شود، خدمات پس از فروش و قیمت وی آر اف، مهم ترین فاکتورهای انتخاب می باشند.

انتخاب وی آر اف مدیا چه مزیت هایی دارد؟

با خرید وی آر اف میدیا می توانید از خدمات پس از فروش حرفه ای این دستگاه ها به همراه کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسب و قسطی که در سایت تاپ تهویه امکان پذیر است، بهره ببرید.

نحوه انتخاب وی آر اف چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-09-26بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.