آخرین مقالات

محصولات پرفروش

سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری

سیستم تهویه مجتمع های تجاری یکی از مهم ترین بخش های ساخت و بهره برداری از این مکان هاست که به دلیل بخش بندی این مکان ها باید توسط دستگاه های خاص و با بهره گیری از تاسیسات حرفه ای صورت گیرد. سیستم تهویه مطبوع پاساژ، با توجه به اجتماع افراد زیاد در آن در ساعات خاص و خالی شدن در زمان هایی نظیر شب ها، سیستمی خاص خواهد بود که بتواند دمای آسایش را در هر فصلی تامین کرده و کیفیت هوا را در حد قابل قبول نگاه دارد. ساختار مراکز تجاری و پاساژها با یکدیگر متفاوت بوده و اختلاف مساحت، تعداد واحدها و مغازه ها، شرایط اقلیمی و … باعث می شود که نیازهای تهویه مطبوع در هر مرکز تجاری با دیگری متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است تا سازندگان با نیازهای اصلی مراکز تجاری و پاساژها آشنا شده و متناسب با شرایط خاص خود، بهترین سیستم های تهویه مطبوع را انتخاب نمایند.

الزامات تهویه مطبوع مراکز تجاری

هدف از تهویه مطبوع پاساژها و مراکز تجاری ایجاد شرایط آسایش دمایی و کیفیت هوایی مطلوب برای استفاده کنندگان از فضاست. این نیاز در هر فصل با توجه به تغییر میزان دما متفاوت خواهد بود و به دلیل وسعت مراکز تجاری و متغیر بودن استفاده کنندگان از فضا، باید فاکتورهای خاصی در طراحی و انتخاب دستگاه ها رعایت شود. در این بخش مهم ترین دلایل استفاده از سیستم تهویه مطبوع پاساژ با بررسی جزئیات عنوان شده اند.

اهداف تهویه مطبوع پاساژها

کنترل کیفیت هوا

کیفیت هوا در پاساژ و مراکز تجاری یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید تامین شود. به دلیل تجمع افراد زیاد در این مراکز و تقسیم بندی فضا به واحدهای کوچک با عبور افراد در آنها، کیفیت هوا دچار افت خواهد شد و میزان کربن دی اکسید و رطوبت در آن به شدت افزایش خواهد یافت. چنان چه کیفیت هوا در مراکز تجاری و پاساژها، مناسب نباشد، افراد مایل به حضور در آن نخواهند بود و این مساله یک شکست برای چنین فضاهایی محسوب می شود.

کنترل کیفیت هوا تنها معطوف به حضور افراد در این مکان ها نیست و استفاده از انواع خوشبو کننده ها و ترکیب آنها با بوی محصولات و … می تواند دلیل دیگری بر افت کیفیت هوای داخل واحدها و فضای باز پاساژها باشد. چنان چه در فضای پاساژ، رستوران، کافی شاپ و فضایی برای پخت و پز وجود داشته باشد، بوی ناشی از پخت غذا نیز وارد هوا شده و در صورت نداشتن تهویه مناسب، کیفیت هوای داخلی مراکز تجاری با افت شدید مواجه می شود. با توجه به شرایط نام برده، سیستم تهویه مطبوع پاساژ باید شرایطی را ایجاد کند که کیفیت هوای این مکان ها در سطح مطلوب حفظ شده و از انتشار بو، کربن دی اکسید و دیگر فاکتورهایی که هوا را دچار افت کیفی می کند، جلوگیری به عمل آورد.

کنترل کیفیت هوا در مراکز تجاری

تهویه مطبوع مستقل در هر واحد

استقلال واحدها در کنترل دما و رطوبت، باعث می شود که کیفیت هوای کلی پاساژ به شکل بهتری صورت گیرد و از سویی رضایت صاحبان هر واحد را به همراه خواهد داشت. به این شیوه هر کاربر می تواند با توجه به نیازی که در واحد خود وجود دارد، دما، رطوبت و دیگر فاکتورها را تنظیم کرده و شرایط مطلوبی را در مغازه خود ایجاد کند.

کنترل رطوبت در پاساژ

رطوبت از دیگر فاکتورهایی است که باید در تهویه مطبوع مراکز تجاری کنترل شود تا سبب نارضایتی استفاده کنندگان نشود. این مساله به ویژه در شهرهایی که میزان رطوبت بالایی دارند، بسیار حائز اهمیت بوده و باید به واسطه سیستم های تهویه مطبوع کنترل شود. تجمع افراد زیاد در مراکز تجاری و پاساژها شرایطی را ایجاد می کند که میزان رطوبت در محیط افزایش پیدا کند. به این ترتیب ضمن افت کیفیت هوا، رضایت کاربران از حضور در پاساژ کاهش خواهد داشت. به همین دلیل کنترل رطوبت هوا در پاساژ و مراکز تجاری باید به بهترین شکل صورت گیرد.

کنترل گرد و غبار و آلودگی

هوای محیط های تجاری و پاساژها باید عاری از گرد و غبار و آلاینده ها باشد تا تنفس در آن به خوبی صورت گیرد. این مساله در شهرهای بزرگ که با مشکل آلودگی دست و پنجه نرم می کنند، به شدت حائز اهیمت است و آلوده بودن هوای مراکز تجاری می تواند زمینه را برای عدم تمایل مشتریان به حضور را فراهم کند. استفاده از فیلترهایی که بتواند گرد و غبار و آلودگی های محیطی را از هوای داخل پاساژ بزداید و مانع از ورود آن به واحدها شود، در چنین محیط هایی الزامی است.

فیلتر هوا در مراکز خرید

تامین هوای تازه

سیستم تهویه مطبوع پاساژها و مراکز تجاری باید با تامین هوای تازه صورت گیرد و این مساله باید به صورت دائمی در این مراکز انجام شود. بهتر است برای ارتقا کیفیت هوای این مراکز، دستگاه های تهویه مطبوع، از هوای تازه استفاده کرده و به این شیوه تازگی و طراوت این محیط ها را حفظ کنند.

هوشمند بودن سیستم تهویه مطبوع پاساژ

افراد حاضر در مراکز تجاری در ساعات مختلف روز با یکدیگر متفاوت است و این مساله سبب می شود تا بار نهان این فضاها تغییر کند. از سویی با روشن شدن سیستم های روشنایی، تغییرات دمایی در محیط اتفاق می افتد. این تغییرات الزام استفاده از سیستم تهویه مطبوع هوشمند را در مراکز تجاری بیش تر می کند تا به این شیوه میزان دما، رطوبت و سرعت گردش هوا را به سادگی و با استفاده از سنسورهای هوشمند این دستگاه ها کنترل شود. چنین سیستم هایی هزینه های مصرفی دستگاه های تهویه مطبوع را کاهش داده و به نفع مالکان واحدها خواهد بود.

معرفی سیستم خنک کننده پاساژ

دستگاه های پیشنهادی تنظیم هوا در پاساژ باید بتوانند کلیه موارد نام برده در قسمت های پیشین را تامین کرده و به خوبی از پس ارتقا کیفیت هوا، کنترل رطوبت و آلاینده ها برآیند. هم چنین امکان کنترل دمای هر واحد به صورت جداگانه نیازی است که در صورت تامین شدن، می تواند به بهترین شکل رضایت مشتریان و صاحبان واحدها را تامین کند. طبیعتا سیستم تهویه ای که بتواند در مراکز تجاری، پاساژها و … از عهده این وظایف برآید، باید از نوع سیستم های مرکزی باشد. به این معنا که یک دستگاه مرکزی تهویه در موتورخانه یا پشت بام نصب می شود و از طریق کانال یا لوله کشی، شرایط بهینه دمایی را به واحدها می رساند. در این قسمت به معرفی انواع سیستم خنک کننده پاساژ پرداخته می شود.

چیلر برای مراکز تجاری

چیلر اصلی ترین دستگاهی است که برای تهویه مطبوع سرمایشی پاساژها و مراکز خرید به کار برده می شود. این دستگاه از انواع تجهیزات مرکزی تهویه مطبوع است که دارای مدل های مختلفی است که برای اقلیم و ظرفیت های مختلف مناسب می باشد. چیلر تراکمی هواخنک یکی از این مدل هاست که برای استفاده در همه انواع آب و هوا و ظرفیت ها مناسب می باشد و قابلیت اتصال به هواساز و فن کویل را داراست. این دستگاه در پشت بام ساختمان ها و یا فضای باز در نزدیکی آن نصب می شود و یکی از به صرفه ترین و کاربردی ترین انواع چیلرهاست. چیلر آب خنک نیز نوع دیگری است که دارای تجهیزات برج خنک کننده برای سرمایش پاساژ بوده و نیاز به موتورخانه برای راه اندازی دارد. این دستگاه دارای راندمان بالایی بوده که به دلیل استفاده از جریان آب برای خنک سازی دستگاه است. این نوع خاص در مناطق شرجی و مرطوب راندمان پایینی دارد، اما در دیگر شرایط اقلیمی به خوبی پاسخ گو خواهد بود.

چیلر برای تهویه مطبوع مراکز تجاری

بویلر برای مراکز تجاری

گرمایش پاساژها و مراکز تجاری به کمک بویلرها به خوبی به انجام می رسد. این دستگاه ها آب گرم مورد نیاز برای مصارف گرمایشی ساختمان را فراهم کرده و آن را از طریق هواساز یا فن کویل به واحدها می رساند.

چیلر و بویلر، دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مرکزی هستند که با اتصال به واحدهای توزیع کننده نظیر هواساز یا فن کویل قادر به تامین تهویه مطبوع در واحدها می باشند. هواسازها، دارای ساختار کانال کشی بوده و به فیلترهایی مجهزند که می تواند انواع آلودگی را از هوا پاکسازی کرده و هوایی با کیفیت عالی را به محیط وارد کند. هم چنین تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی در این دستگاه ها موجود است که برای کنترل این شاخص، کاربردی خواهد بود. امکان تامین هوای تازه به واسطه هواسازها میسر است و می توان کلیه شاخص های مورد نیاز برای تهویه ای مطبوع در پاساژ و مجتمع های تجاری را به واسطه ترکیب این دستگاه ها ایجاد کرد.

روف تاپ پکیج در مراکز تجاری

دستگاه روفتاپ پکیج از دیگر تجهیزاتی است که قابل استفاده در مراکز تجاری و پاساژها می باشد. این دستگاه که ترکیبی از چیلر هواخنک و هواساز است، به شکل یک یونیت یکپارچه در پشت بام واحدها نصب شده و سرمایش مطلوب با کنترل همه فاکتورهای نام برده را اجرایی خواهد کرد. چیلر وظیفه خنک سازی آب را در این دستگاه داشته و در ادامه آب خنک شده وارد هواساز دستگاه شده و هوای ورودی به واحد ها را خنک می کند. عبور هوا از فیلترهایی که برای حذف ذرات گرد و غبار و … تعبیه شده اند و کنترل رطوبت به واسطه تجهیزات هواساز، موجب خروج هوایی مطلوب از کانال های هوارسان می شود. به منظور گرمایش با روف تاپ پکیج می توان از اتصال هواساز به آب گرم تولید شده توسط بویلر بهره گرفت و به این شیوه گرمایش و سرمایش را به کمک روف تاپ پکیج تامین کرد.

دستگاه روف تاپ پکیج در تهویه مطبوع پاساژها

دستگاه وی آر اف در پاساژ

سیستم VRF یکی از تجهیزات مرکزی گرمایش و سرمایش است که با نیروی برق کار می کند. این سیستم از نظر ساختار مشابه با چیلر هواخنک است، با این تفاوت که به جای عبور آب در مجرای یونیت داخلی، مبرد به طور مستقیم به لوله ها وارد می شود. ساختار وی آر اف به گونه ای است که یک یونیت بیرونی در پشت بام یا فضای باز نزدیک ساختمان نصب می شود و این واحد به تعدادی یونیت داخلی در واحدها متصل می شود و با گردش مبرد در این واحدها، سرمایش و گرمایش به انجام می رسد. استفاده از وی آر اف در پاساژ می تواند به تامین گرمایش و سرمایش منجر شود و میزان رطوبت نیز در حالت سرمایشی کنترل شده و کاهش خواهد یافت. اما برای تامین نیاز رطوبت زدایی و یا فیلتراسیون حرفه ای، باید یونیت بیرونی را به یک سیستم هواساز متصل نمود. VRF گرمایش و سرمایش را به کمک نیروی برق به انجام می رساند و در ایران که گاز شهری برای گرمایش بسیار ارزان است، صرفه اقتصادی ندارد. اما می توان از سرمایش آن به طور بهینه بهره گرفت. زیرا این سیستم دارای کمپرسورهای اینورتر بوده که مصرف برق را کاهش می دهد و با کنترل متغیر جریان مبرد، به اندازه نیاز کاربر مبرد را وارد چرخه تبرید می کند که مجدد به کاهش هزینه های مصرفی منجر می شود.

VRF در تهویه مطبوع پاساژها

قیمت دستگاه تهویه پاساژ

دستگاه های تهویه مطبوع مراکز تجاری و پاساژها غالبا در تعداد بالا خریداری می شوند تا بتوانند پاسخ گوی نیازهای تهویه ای کل مرکز بوده و آسایش حرارتی را در این مراکز تامین سازند. به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است که بهترین دستگاه ها با قیمت مناسب برای این مراکز تهیه شود که ضمن ارائه خدمات در سطح عالی، برای سازندگان هم توجیه اقتصادی داشته باشد. قیمت سیستم تهویه پاساژ باید مناسب بوده و بهتر است از دستگاه های مقرون به صرفه ای که بتواند کلیه نیازهای تهویه مطبوع مراکز و مجتمع های تجاری را تامین کند، بهره گرفته شود. در تهیه این دستگاه ها باید به هزینه های مصرف انرژی نیز توجه نمود تا استفاده از این تجهیزات، توجیه اقتصادی داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از گاز شهری در کشور ما به دلیل ارزان بودن در تهویه مطبوع بسیار رایج است. از سویی می توان با به کار گیری فناوری های پیشرفته ای که در برخی دستگاه های تهویه مطبوع نظیر VRF به کار رفته، نظیر کمپرسورهای اینورتر، در مصرف انرژی دستگاه صرفه جویی کرد. برای استعلام قیمت چیلر، وی آر اف و روف تاپ پکیج می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

قیمت دستگاه تهویه مطبوع در مراکز تجاری

نتیجه آنکه

سیستم تهویه مطبوع پاساژ و مجتمع های تجاری به دلیل تجمع افراد زیادی در آنها و تنوع بوهای ناشی از خوشبو کننده ها، محصولات و مواد غذایی، از اهمیت زیادی برخوردار است. فاکتورهایی نظیر ارتقا کیفیت هوا، کنترل رطوبت و آلاینده ها از مهم ترین مواردی هستند که باید در تهویه مطبوع پاساژ مورد توجه قرار گیرد. دستگاه هایی که برای این منظور استفاده می شوند، باید ضمن ارزان بودن قیمت اولیه آنها، هزینه های مصرف انرژی پایین تری داشته باشند. برخی از کاربردی ترین دستگاه های مورد استفاده در مراکز تجاری در این مطلب معرفی شده اند که از نظر کارکرد و هزینه های اولیه خرید، شرایط مناسبی دارند. گروه صنعت تاپ تهویه از وارد کنندگان دستگاه های تهویه مطبوع از برندهای کریر آمریکا و مدیا چین است و به دلیل حذف واسطه ها در مسیر فروش، ارزان ترین قیمت ها در ایران عرضه می کند. از سویی این مرکز تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع نظیر چیلر نیز می باشد و دستگاه های تولیدی این مرکز در عین بهره مندی از عالی ترین سطح کیفی زیر نظر شرکت HTW اسپانیا، دارای گارانتی و قیمت بسیار مناسب می باشند. این مرکز کلیه دستگاه های تهویه مطبوع خود را به صورت قسطی و با خدمات پس از فروش به دست مصرف کننده می رساند.

سوالات متداول

هدف از تهویه مطبوع مراکز تجاری و پاساژ چیست؟

سیستم تهویه مطبوع این مراکز باید بتوانند ضمن تامین دمای آسایش در کلیه فصول، گرد و غبار، بوهای ناخوشایند و رطوبت را کنترل کرده و هوایی با کیفیت مطلوب را برای کاربران تامین سازد.

قیمت سیستم های خنک کننده پاساژ چقدر است؟

قیمت این دستگاه ها با توجه به  نوع سیستمی که انتخاب می شود، متغیر خواهد بود. هم چنین ظرفیت دستگاه و تعداد یونیت های مورد نیاز در این مساله دخیل خواهند بود. برای استعلام قیمت دقیق دستگاه های تهویه مطبوع پاساژ می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.02188252897

دستگاه های پیشنهادی تنظیم هوا در پاساژ کدامند؟

ترکیبی از چیلر –هواساز یا بویلر –هواساز، سیستم وی آر اف (VRF) و نیز دستگاه روف تاپ پکیج گزینه های مناسب برای تنظیم هوا در پاساژ می باشند.

سیستم تهویه مطبوع پاساژ و مراکز خرید
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-17بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.