آخرین مقالات

محصولات پرفروش

مقایسه فن کویل با داکت اسپلیت

داکت اسپلیت و فن کویل از دستگاه های تهویه مطبوعی هستند که دارای شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر می باشند. تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل با یکدیگر سبب شده تا هر یک در کاربری های خاصی مورد استفاده قرار گیرد. سازندگان و استفاده کنندگان از دستگاه های تهویه مطبوع باید به خوبی از ویژگی های هر یک از این سیستم ها اطلاع داشته باشند تا در هر ساختمان، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنند. با توجه به اینکه فن کویل – مینی چیلر یا چیلر و داکت اسپلیت، از سیستم های پرکاربرد و محبوب در حوزه سرمایش هستند، در این مطلب به مقایسه ساختار و تفاوت هایی که بین این دو سیستم وجود دارد، پرداخته ایم. ابعاد مختلفی نظیر نحوه نصب، قیمت، شیوه کار، مشخصات فنی و … در مقایسه فن کویل با داکت اسپلیت، بررسی شده است.

فرق فن کویل و داکت اسپلیت

فرق داکت اسپلیت با فن کویل چیست؟

قبل از اینکه تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل را بررسی کنیم، نگاهی به ساختار این دو دستگاه می اندازیم. هر دو دستگاه به صورت سرمایشی و گرمایشی قادر به فعالیت بوده و در انواع کاربری های مسکونی، تجاری، اداری و … قابل استفاده می باشند. در این بخش معرفی کوتاهی از این سیستم ها انجام شده است.

بررسی داکت اسپلیت

ساختار داکت اسپلیت دارای دو بخش یونیت بیرونی و درونی است که با لوله کشی های مسی به یکدیگر متصل می شوند. این لوله کشی ها، حاوی مبرد می باشند که برای سرمایش یا گرمایش از یونیت بیرونی به درونی منتقل می شود. یونیت درونی این دستگاه در سقف کاذب و به صورت توکار نصب می شود و با استفاده از کانال کشی به بخش های مختلف یک واحد راه پیدا می کند. یونیت بیرونی شامل کمپرسور و کندانسور است که در بیرون ساختمان و در مکان هایی نظیر تراس یا بیرون پنجره مستقر می شود و با لوله کشی مسی به بخش درونی اتصال پیدا می کند. گرمایش داکت اسپلیت به کمک کویل آب گرم که به پکیج یا موتورخانه متصل می شود، انجام خواهد شد. آب گرم تولید شده، وارد کویل های دستگاه شده و با به گردش درآمدن هوا از روی آنها، گرمایش اتفاق می افتد. در نهایت هوای گرم شده از طریق کانال کشی های صورت گرفته، وارد هر واحد خواهد شد. اطلاعات کامل تر در حوزه ساختار این دستگاه را می توانید در صفحه داکت اسپلیت مشاهده کنید.

مقایسه ساختار داکت اسپلیت و فن کویل

بررسی فن کویل

فن کویل ها را باید واحدهای توزیع کننده هوا دانست که در اشکال مختلف سقفی توکار، دیواری، زمینی، کاستی و کانالی موجود می باشند. این واحدها برای تامین هوای سرد به چیلر یا مینی چیلر متصل می شوند و گرمایش آنها از طریق کویل های آب گرم متصل به موتورخانه یا پکیج به انجام می رسد. اتصال فن کویل به منابع تولید کننده برودت یا حرارت از طریق لوله کشی هایی است که آب سرد یا گرم درون آن جاری است. فن کویل ها با توجه به نوع ساختمان، معماری بنا، نیاز یا عدم نیاز به هوای تازه و دیگر فاکتورها، برای یک واحد انتخاب می شوند و هر یک از انواع این دستگاه ها، ویژگی های خاص خود را دارند که توصیه می کنیم، اطلاعات دقیق تر در مورد همه انواع آن را در مطلب فن کویل مطالعه کنید. اما طرز کار همگی فن کویل ها یکسان بوده و مبدل حرارتی و فن، اصلی ترین بخش های تشکیل  دهنده آن می باشند. در ادامه اصلی ترین تفاوت های این دو دستگاه مطرح شده است.

موقعیت نصب داکت اسپلیت و فن کویل

نصب فن کویل با توجه به نوع دستگاه که می تواند زمینی، دیواری، سقفی توکار، کاستی یا کانالی باشد، متفاوت خواهد بود. چنان چه در یک ساختمان فضای کافی برای نصب دستگاه به صورت روکار وجود داشته باشد، می توان از انواع زمینی یا دیواری بهره گرفت که تعمیر و سرویس آن به سادگی صورت می گیرد. اما در محیط هایی که فضای کوچکی دارند و یا مایل به دیده شدن یونیت داخلی دستگاه تهویه مطبوع خود نیستند، از انواع فن کویل سقفی توکار، کاستی یا کانالی بهره گرفته می شود. اما داکت اسپلیت تنها دارای یک نوع خاص است که به شکل توکار درون سقف کاذب نصب می شود و می توان به کمک کانال کشی، آن را به بخش های مختلف یک واحد متصل کرده و سرمایش و گرمایش را در آنها توزیع کرد.

اتصال بین یونیت داخلی و بیرونی داکت اسپلیت با لوله های مسی است که مبرد را درون خود دارند. در دستگاه هایی که به این شیوه عمل می کنند، راندمان دستگاه در طول لوله کشی بلند دچار افت می شود و محدودیت های در پیاده سازی لوله کشی های حاوی مبرد وجود دارد. به همین دلیل اغلب یونیت های بیرونی داکت اسپلیت را تراس یا نمای ساختمان نصب می کنند. این در حالی است که فن کویل متصل به چیلر یا مینی چیلر، فاقد چنین محدودیتی است و می توان دستگاه چیلر را در هر نوع ساختمان با ارتفاع بلند یا کوتاه در پشت بام یا موتور خانه (برحسب نوع چیلر) نصب نمود.

موقعیت نصب داکت اسپلیت و فن کویل

تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل از نظر کانال کشی و لوله کشی

اتصال مینی چیلر یا چیلر به فن کویل از طریق لوله کشی های مخصوص آب صورت می گیرد و این در حالی است که در داکت اسپلیت، لوله کشی یونیت بیرونی و داخلی از جنس مس بوده و مخصوص انتقال مبرد طراحی شده است. داکت اسپلیت از طریق ساختار کانالی توزیع هوای سرد و گرم را به انجام می رساند و فن کویل ها متناسب با نوعی که دارند، یا به شکل کانالی و یا به شکل لوله کشی طراحی می شوند. هزینه های اجرای کانال کشی در داکت اسپلیت ها و نیز استفاده از لوله کشی های مسی، بیش تر از لوله کشی هایی است که بین مینی چیلر و فن کویل انجام می شود و از سویی تعمیرات و نگه داری ساختار های دارای کانال دشوار تر از سیستم های حاوی لوله کشی خواهد بود.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت از نظر مستقل بودن

مستقل بودن یک سیستم تهویه مطبوع به آن معناست که هر یونیت می تواند دمای واحد خود را تنظیم کرده و شرایط تهویه مطبوع واحد خود را تحت کنترل داشته باشد. در این سیستم ها هزینه های مصرفی دستگاه به طور مستقل برای هر واحد محاسبه می شود و این مساله برخلاف سیستم های مرکزی است که هزینه بین کل واحدهای استفاده کننده تقسیم می شود. در این بررسی باید گفت که داکت اسپلیت در دسته سیستم های تهویه مطبوع مستقل جای دارد. به این معنا که هر واحد استفاده کننده از این دستگاه، توان کنترل دما و شرایط تهویه خود را داشته و هزینه های انرژی مصرفی به طور مستقل محاسبه می شود. فن کویل ها با توجه به اینکه به چه دستگاه مولد برودت یا حرارتی متصل هستند، می توانند مستقل یا مرکزی باشند. چنان چه برای یک واحد از مینی چیلر استفاده شود که به فن کویل ها اتصال پیدا کرده باشد، ساختار آن می  تواند مستقل و مشابه داکت اسپلیت باشد. اما در صورت استفاده از مینی چیلر یا چیلر به صورت مرکزی برای چند واحد، این ساختار مستقل نبوده و هزینه های مصرفی بین کلیه استفاده کنندگان پخش خواهد شد. هم چنین امکان کنترل سیستم تهویه مطبوع در اختیار واحدها نمی باشد و به طور مرکزی تنظیم خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیش تر در این حوزه می توانید به مطلب مقایسه سیستم تهویه مطبوع مرکزی و مستقل مراجعه کنید.

مقایسه داکت اسپلیت و فن کویل از نظر هوای تازه

تامین هوای تازه یکی از نیازهایی است که در برخی کاربری ها وجود دارد و برای برآورده کردن آن، باید از دستگاه هایی استفاده کرد که دارای ساختار کانالی می باشند. داکت اسپلیت دستگاهی است که می توان در آن از هوای تازه استفاده کرد و در کاربری هایی که این نیاز وجود دارد، از آن بهره گرفته می شود. در مقابل، فن کویل سقفی توکار و کانالی، قادر به تامین هوای تازه برای واحد ها خواهند بود و می توان در محیط هایی با این نیاز، از فن کویل کانالی یا داکت فن کویل استفاده کرد. اما انواع دیگر نظیر فن کویل زمینی یا دیواری به چنین امکانی مجهز نیستند و تنها از هوای برگشتی ساختمان برای تهویه مطبوع استفاده می کنند.

میزان صدای فن کویل و داکت اسپلیت

صدای دستگاه های تهویه مطبوع اغلب ناشی از کارکرد فن دستگاه می باشد. در یونیت داخلی داکت اسپلیت، از فن بزرگی استفاده می شود که بتواند همه هوای موجود در کانال را با شدت مناسب به محیط وارد کند. توزیع هوا در بین کانال ها و انتقال آن به همه واحدها، به عهده این فن بوده و به همین دلیل باید قدرت کافی در این بخش از دستگاه وجود داشته باشد. بنابراین انتظار می رود که حین کار داکت اسپلیت، صدای حرکت فن به گوش برسد. البته خرید داکت اسپلیت باکیفیت بالا سبب می شود که میزان صدای تولید شده کاهش پیدا کند و نصب اصولی آن نیز تا حد زیادی در این مساله تاثیرگذار است. این در حالی است که در فن کویل ها و به ویژه انواع زمینی و دیواری که برای هر واحد به صورت مستقل نصب می شوند، به فن های بزرگ برای توزیع هوا نیاز نداشته و میزان صدای تولید شده توسط آنها به مراتب کمتر از داکت اسپلیت خواهد بود. سرویس های منظم و دوره ای هر دوی این دستگاه ها می تواند به طور چشم گیری در کاهش میزان صدای تولید شده موثر باشد و فرسوده شدن آنها به مرور زمان سبب بالا رفتن صدای آن حین کار خواهد شد.

مقایسه صدای تولید شده فن کویل و داکت اسپلیت

تنظیم دما در فن کویل و داکت اسپلیت

فن کویل به عنوان واحد توزیع کننده دما عمل می کند و منبع اصلی این دستگاه برای تامین سرمایش، چیلر یا مینی چیلر می باشد. در ساختمان هایی که از فن کویل استفاده می کنند، امکان کنترل مستقل دما در هر واحد به صورت مستقل و مجزا و بر اساس نیاز کاربر وجود خواهد داشت. به عنوان مثال می توان در یک اتاق، دمای 22 درجه و در اتاق دیگر دمای 25 درجه سانتی گراد را تجربه کرد و از طریق ترموستات فن کویل، شرایط دمایی را در هر بخش تحت کنترل داشت. این در حالی است که در داکت اسپلیت، چنین حالتی وجود ندارد و دمای هوا در کلیه بخش های استفاده کننده از یک داکت اسپلیت، یکسان خواهد بود. هم چنین روشن و خاموش شدن همه قسمت ها به صورت همزمان بوده و استفاده کنندگان نمی توانند به طور مستقل به دمای واحدها کنترلی داشته باشند. اما در صورتی که در ورودی هر کانال از دمپرهای برقی استفاده شود، می توان در زمان هایی با بستن دریچه ورودی هوا، از وارد شدن آن به واحد جلوگیری کرد. هم چنین می توان با نیمه بسته کردن آن، میزان هوای ورودی به یک واحد را کمتر کرد و از این شیوه، به عنوان راهی برای تنظیم دما استفاده کرد. هرچند که کاهش دبی هوای ورودی، راهی دقیق برای کنترل دما نیست، اما می توان با استفاده از این شیوه، تا حدی کنترل بخش های مختلف یک ساختمان را به دست گرفت. باید اشاره کرد که استفاده از این دمپرها و جانمایی آن در ورودی هر کانال، سبب افزایش قیمت تمام شده دستگاه خواهد شد.

مقایسه کنترل دما در فن کویل و داکت اسپلیت

تفاوت قیمت داکت اسپلیت و فن کویل

قیمت داکت اسپلیت و فن کویل تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی است که شامل قیمت اولیه، موارد موثر در آن و نیز هزینه های اجرا می باشد. در اولین گام باید میزان ظرفیت برودتی مورد نیاز برای یک ساختمان یا واحد مشخص شود تا بتوان تعداد دستگاه های لازم را تعیین کرد. نوع فن کویل یکی دیگر از مواردی است که در تعیین قیمت آن تاثیرگذار است و تفاوت در شکل و شیوه نصب، اختلاف قیمت را به دنبال دارد. پس از تعیین ظرفیت و مشخص شدن تعداد دستگاه های مورد نیاز، باید به هزینه های اجرای این سیستم ها که شامل کانال کشی و لوله های حاوی مبرد در داکت اسپلیت و لوله کشی های آب در فن کویل و مینی چیلر است، پرداخت. طبیعتا کانال کشی و اجرای لوله کشی های مسی، قیمت گران تری به نسبت لوله کشی های آبی دارد و هزینه اجرای داکت اسپلیت از فن کویل_ چیلر بالاتر خواهد بود.

قیمت خرید اولیه دستگاه مینی چیلر بالاتر از داکت اسپلیت در ظرفیت برابر خواهد بود، اما می توان از یک دستگاه چیلر مرکزی برای یک ساختمان استفاده کرد و هزینه ها را در بین تعداد واحدهای استفاده کننده تقسیم نمود. در بررسی قیمت داکت اسپلیت و فن کویل، باید موارد زیادی از جمله شرایط ساختمان، نیازهای تهویه مطبوع کاربران، شرایط اقلیمی و میزان بودجه مورد نظر را لحاظ کرد و در نهایت گزینه مناسب را انتخاب نمود. مشاوره تخصصی رایگان در حوزه قیمت فن کویل و داکت اسپلیت را می توانید از بخش فروش شرکت تاپ تهویه دریافت کنید. 02188252897

مقایسه قیمت داکت اسپلیت و فن کویل

در این جدول می توانید تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل را از جنبه های مختلف مشاهده کنید.

مقایسه فن کویل و داکت اسپلیت جزئیات
موقعیت نصب  نصب فن کویل به صورت توکار و روکار متناسب با نوع دستگاه در مقابل نصب داکت اسپلیت به صورت توکار

نصب یونیت بیرونی در تراس، نمای ساختمان یا پشت بام با رعایت محدودیت طول لوله کشی در داکت اسپلیت در مقابل نصب چیلر یا مینی چیلر در پشت بام یا موتورخانه بدون محدودیت طول لوله کشی

ساختار لوله و کانال کشی  ساختار کانال کشی بین یونیت درونی و واحدهای توزیع هوا در داکت اسپلیت و لوله کشی مسی بین یونیت بیرونی و درونی

ساختار لوله کشی آبی بین چیلر و فن کویل با صرف هزینه های کمتر و شرایط نگه داری و تعمیر ساده تر

مرکزی یا مستقل بودن مستقل بودن داکت اسپلیت در مقابل امکان استفاده از چیلر مرکزی به همراه فن کویل یا مینی چیلر به صورت مستقل
تامین هوای تازه امکان تامین هوای تازه  در داکت اسپلیت و فن کویل سقفی توکار و کانالی
میزان صدای فن کویل بالاتر بودن میزان صدای داکت اسپلیت به دلیل فن های بزرگ تر به منظور توزیع هوا در کانال ها
تنظیم مستقل دما امکان تنظیم مستقل دما در فن کویل ها در مقابل یکسان بودن دما در همه بخش های مورد استفاده توسط داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یا فن کویل؟

تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل را در این مطلب از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار دادیم و اینک می توان دریافت که کدام دستگاه، برای چه کاربری هایی مناسب است و قادر به تامین چه نیازهای تهویه ای می باشد. داکت اسپلیت ها قادر به تامین دمای مجزا در هر واحد نیستند و دارای ساختار کانالی می باشند. ساختار این دستگاه دارای یک یونیت بیرونی و یونیت داخلی با اتصال توسط لوله کشی های مسی است. در مقابل فن کویل ها دارای مدل های مختلف زمینی، دیواری، کاستی، سقفی توکار و کانالی می باشند که توسط لوله کشی های حاوی آب، به چیلر یا مینی چیلر متصل می شود. فن کویل امکان کنترل دما به صورت مستقل در هر واحد را دارا می باشد و در کاربری هایی که نیازهای تهویه ای متفاوت وجود دارد، به کار برده می شود. سیستم های نام برده هر دو از مرسوم ترین انواع تجهیزات سرمایشی در انواع ساختمان ها می باشند و نمی توان ادعایی مبنی بر برتری یک دستگاه به دیگری کرد. این نیازهای تهویه مطبوع یک ساختمان است که تعیین می کند از چه دستگاهی استفاده شود و بیش ترین بازدهی را از کدام سیستم می توان دریافت کرد. انتخاب سیستم مناسب، باید با توجه به شرایط ساختمان، تعداد استفاده کنندگان و نیازهایی که در آن فضا وجود دارد، تعیین شود و در این مسیر می توان از متخصصان آموزش دیده این حوزه استفاده کرد. گروه صنعت تاپ تهویه برای انتخاب دستگاه مناسب، تنها با برقراری تماس تلفنی با مشاوران فروش، راهنمایی تان خواهد کرد.

سوالات متداول

تفاوت داکت اسپلیت و فن کویل چیست؟

فرق داکت اسپلیت با فن کویل در شیوه نصب دستگاه، مستقل بودن کنترل دما در هر واحد، کانال کشی در مقابل لوله کشی، تامین هوای تازه، قیمت تمام شده و میزان صدای تولید شده است که در این مطلب به طور کامل بررسی شده است.

فن کویل بهتر است یا داکت اسپلیت؟

ساختار ساختمان، نیازهای تهویه ای کاربران و میزان بودجه ای که برای تهویه مطبوع در نظر گرفته شده است، تعیین می کند که کدام دستگاه برای یک کاربری مناسب تر می باشد.

 

مقایسه داکت اسپلیت و فن کویل
توسط تاریخ انتشار : 2022-12-31بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.