آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تفاوت بین سیستم های vrv و vrf چیست؟

فرق بین سیستم های vrf و vrv چیست؟ نام سیستم وی آر اف به عنوان یکی از نوین ترین سیستم های تهویه مطبوع، مدتی است که به گوش می رسد و مزیت هایی این سیستم ها دارند، سبب شده تا در انواع کاربری ها نظیر منازل مسکونی، تجاری، اداری و مراکز صنعتی از آنها استفاده شود. اما شاید نام سیستم vrv را نیز شنیده باشید و این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که تفاوت سیستم vrf با vrv در چیست؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع پرداخته و ماهیت این نام ها را مشخص کنیم.

تفاوت سیستم تهویه VRF و VRV

عملکرد VRF یا همان VRV

Vrf مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow به معنای جریان متغیر مبرد است. این دستگاه می تواند میزان جریان مبرد را در سیکل تبرید کنترل کند و با استفاده از یونیت های بیرونی و داخلی، قادر است، سرمایش و گرمایش را ایجاد کند. Vrv مخفف Variable Refrigerant Volume می باشد و در لغت به معنای حجم متغیر مبرد است. اما دلیل این نام گذاری متفاوت چیست؟ آیا این دو دستگاه تفاوتی در کارکرد با یکدیگر دارند؟

تفاوت سیستم vrf با vrv  تنها در همین نام گذاری است و باید گفت در برخی کشورهای دنیا نظیر ژاپن این دستگاه را با نام وی آر وی (VRV ) می شناسند. این در حالی است که در کشور ما نام وی آر اف مشهور تر است و بیش تر به گوش می خورد. گستره کاری VRF یا همان VRV سرمایش و گرمایش مطبوع را شامل می شود و البته به دلیل ارزان بودن گاز شهری در کشور ما، به نسبت برق، بعد گرمایشی این دستگاه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو دستگاه به کمک یک یا چند یونیت خارجی و یونیت های داخلی متنوع می توانند تهویه مطبوع را در واحد ها ایجاد کنند و امکان استفاده از تنها یک یونیت خارجی و اتصال آن به تعداد بالای یونیت های داخلی وجود دارد. این تعداد در وی آر اف مدیا سری 6 که آخرین نسل از وی آر اف های این شرکت است، به 64 عدد می رسد که بسیار مناسب و اقتصادی است.

سرمایش و گرمایش همزمان وی آر اف

مزایای سیستم های VRV

مزایای سیستم VRF / VRV را می توان در امکان سرمایش و گرمایش به طور همزمان دانست. این مزیت به معنای آن است که هر کاربر می تواند دمای واحد خود را با توجه به نیاز تنظیم کرده و به شکل مستقل از دیگر واحدها، تهویه مطبوع را برای خود فراهم آورد.

یونیت بیرونی سیستم وی آر اف، فضای کمی را اشغال می کند و به موتور خانه نیاز ندارد. این مزیت سبب می شود که بدون تحت تاثیر قرار گرفتن نمای ساختمان، بتوان بهترین مکان برای نصب دستگاه را انتخاب نمود.

سروصدایی که سیستم وی آر اف یا همان vrv تولید می کند، بسیار ناچیز است و می توان به سادگی از آن در انواع کاربری ها نظیر منازل مسکونی و هتل ها استفاده کرد.

هزینه برق هر واحد به صورت جداگانه محاسبه می شود و هر کاربر متناسب با مصرف خود، هزینه نهایی را پرداخت خواهد کرد.

امکان استفاده از یونیت های داخلی متنوع از دیگر مزیت های سیستم vrf است که سبب می شود تا در هر فضا متناسب با طراحی ساختمان و نیاز کاربر، گزینه ای ایده آل پیش رو باشد. سیستم وی آر اف می تواند از انواع یونیت های داخلی در شکل دیواری، زمینی، کنسول، کاستی، سقفی توکار، داکت فشار بالا، فشار پایین و فشار متوسط استفاده کند.

امکان استفاده از یونیت های داخلی متنوع در وی آر اف

نتیجه گیری

تفاوت سیستم vrf با vrv  در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که این دو نام، برای یک سیستم تهویه مطبوع به کار برده می شود. تنها تفاوت در محلی است که از این دستگاه ها نام برده می شود و در کشور ما استفاده از نام vrf  مرسوم می باشد. مزیت هایی که این سیستم های نوین تهویه مطبوع دارند، سبب شده تا جایگاه ویژه ای در بین انواع مصرف کنندگان کاربری های مسکونی، اداری، تجاری، مراکز بزرگی چون پاساژها، هتل و دیگر اماکن پیدا کنند. باید اشاره کرد که در حال حاضر بهترین سیستم وی آر اف در دنیا را شرکت مدیا تولید می کند که انواع دستگاه های این شرکت خوش نام در سایت تاپ تهویه موجود می باشد. چنان چه در زمینه خرید وی آر اف مدیا و یا دریافت اطلاعات بیش تر، به مشاوره نیاز داشتید، می توانید با کارشناسان بازرگانی مرکز تاپ تهویه در تماس باشید. اگر برای مطالعه این مطلب زمان کافی ندارید، می توانید با مطالعه فایل تفاوت vrf و  vrv، در زمانی کوتاه از این تفاوت ها مطلع شوید.

سوالات متداول

سیستم وی آر اف چیست؟

Vrf به معنای جریان متغیر سیال است و به نوعی از سیستم تهویه مطبوع اتلاق می شود که با بهره گیری از یونیت بیرونی و یونیت های داخلی، می توانند سرمایش و گرمایش را ایجاد کنند.

تفاوت سیستم vrf با vrv   در چیست؟

فرق این دو سیستم در نام گذاری متفاوت آنها در بخش های مختلف جهان است و در برخی کشورها نظیر ژاپن غالبا از نام VRV استفاده می کنند. این در حالی است که در کشور ما نام سیستم وی آر اف مرسوم تر است.

VRF VRV
مخفف Variable Refrigerant Flow مخفف Variable Refrigerant Volume
مورد استفاده در اکثر کشورها و از جمله ایران بیش تر مورد استفاده در کشور ژاپن

 

فرق بین سیستم های vrv و vrf چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-08-132 دیدگاه
2 دیدگاه
  1. هما اعتمادی 2022-08-13 - 16:29 - پاسخ

    تفاوت سیستم vrf و vrv از نظر قیمت چیه؟

    • تاپ تهویه 2022-08-14 - 08:08 - پاسخ

      قیمت دستگاه وی آر اف با توجه به شرکت تولید کننده، ظرفیت و فاکتورهای تخصصی دیگر تعیین می شود. برای دریافت مشاوره فنی رایگان با بخش بازرگانی شرکت تاپ تهویه تماس بگیرید. 88252897-021

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.