آخرین مقالات

محصولات پرفروش

نصب فن کویل به جای رادیاتور

سیستم تهویه مطبوع به کمک دستگاه هایی سرمایش و گرمایش را به انجام می رساند که تنوع گسترده ای در آنها وجود دارد. انواع فن کویل ها که در مدل های زمینی، دیواری، سقفی توکار، سقفی کاستی و دیگر مدل ها در بازار موجود هستند، چیلرها، هوارسان و دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی، همگی از مواردی هستند که برای کاربران قابل استفاده می باشند. رادیاتورها هم از دسته تجهیزات نسبتا قدیمی تر در تهویه مطبوع هستند و با روی کار آمدن فن کویل ها و موجود شدن آن در انواع مدل های دکوراتیو و توکار، این سوال در ذهن کاربران ایجاد شده است که آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟ با نصب فن کویل به جای رادیاتور، می توان از همه قابلیت های این دستگاه به طور کامل بهره برد و در کل چه تفاوت هایی بین این دو دستگاه وجود دارد؟ در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم که آیا امکان استفاده از فن کویل به جای رادیاتور وجود دارد یا خیر؟

امکان نصب فن کویل به جای رادیاتور

استفاده از فن کویل به جای رادیاتور در سیستم گرمایشی پکیج

سیستم گرمایشی رادیاتورها و قیمت مناسب آنها سبب شد تا در سالهای گذشته در بسیاری از کاربری  ها شاهد استفاده از آنها باشیم. این در حالی است که فن کویل ها امکان سرمایش و گرمایش را داشته و با اتصال به منبع تولید برودت یا حرارت می توانند به خوبی و با سرعت بالاتری نسبت به رادیاتور، تغییر دمای محیط را به انجام برسانند.  اما استفاده از فن کویل به جای رادیاتور در سیستم گرمایشی پکیج، باید با در نظر گرفتن ملاحظاتی به انجام برسد تا این فرآیند به درستی اجرایی شود. مهم ترین نکته در نصب فن کویل به جای رادیاتور، در نظر گرفتن طول مسیر و لوله کشی هاست. نحوه اجرا شدن لوله کشی های سیستم تهویه مطبوع از محل پکیج تا فن کویل، باید به درستی مورد ارزیابی قرار گرفته و افت فشار در این لوله ها بررسی شود. از سویی با توجه به متنوع بودن یونیت های فن کویل و ساده بودن نصب آنها، این جایگزینی می تواند به آسانی و با در نظر گرفتن بهترین محل نصب به انجام برسد.

تنوع گسترده در مدل های فن کویل

مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور

فن کویل یا رادیاتور؟ کدام یک دستگاه مناسب تری برای نصب در انواع کاربری هاست و چرا؟ در پاسخ به این سوال باید به بررسی مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور بپردازیم. قطعا مهم ترین مزیت فن کویل به رادیاتور، سادگی و انعطاف پذیری در نصب است. فن کویل ها در انواع کاربری ها قابل استفاده می باشند و محل نصب آنها منعطف می باشد. این در حالی است که تعیین محل نصب رادیاتور برای دریافت بازدهی مناسب از این دستگاه، کمی دشوار تر بوده و باید با دقت و سخت گیری بیش تر به انجام برسد. لزوم نزدیک بودن رادیاتور به پنجره و بر روی زمین، از مهم ترین محدودیت هایی است که رادیاتورها دارند ودر غیر این صورت بازدهی آنها با کاهش مواجه خواهد شد. اما فن کویل ها در مدل های مختلف نظیر فن کویل زمینی، دیواری، سقفی، کاستی و … موجود بوده و با توجه به نیاز کاربر، معماری بنا و سلیقه استفاده کننده و جنبه بصری نصب دستگاه، می توان از یکی از مدل ها استفاده کرد.

تفاوت فن کویل و رادیاتور از نظر محل نصب

محل نصب جزئیات
فن کویل نصب در بخش های مختلف واحد با توجه به نوع دستگاه
رادیاتور

نصب بر روی زمین و در مجاورت پنجره

مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور را با بررسی عملکرد این دو دستگاه ادامه می دهیم. رادیاتورها دستگاه های گرمایشی هستند که با سرعت پایین می توانند دمای محیط را افزایش دهند. گرمایش به کمک این دستگاه ها مدت زمان طولانی نیاز خواهد داشت و این مساله در زمان شروع استفاده از دستگاه، خوشایند نیست و زمان زیاد برای گرم کردن محیط، برای کاربر قابل تحمل نخواهد بود. این در حالی است که به کمک فناوری های جدیدی که در ساخت فن کویل ها به کار برده شده است، سرمایش و گرمایش با سرعت بالا به انجام می رسد و تامین دمای مطلوب درخواستی توسط کاربر از نظر زمانی کوتاه تر خواهد بود. از این منظر تبدیل شوفاژ به فن کویل یکی از اقدامات موثر در تامین رضایت کاربران دستگاه های تهویه مطبوع است.

دیگر مزیت فن کویل به جای رادیاتور، سرمایشی و گرمایشی بودن fancoil است. این در حالی است که رادیاتورها تنها قادر به تامین گرما بوده و دستگاهی تک کاربره می باشند. با دانستن تفاوت هایی این دو دستگاه با یکدیگر دارند، می توان به این سوال پاسخ داد که فن کویل یا رادیاتور؟ کدام گزینه بهتری می باشد؟

سرمایش و گرمایش همزمان در فن کویل

 

عملکرد جزئیات
فن کویل امکان تامین سرما و گرما
رادیاتور

محدود به تامین گرما

تفاوت فن کویل با رادیاتور

بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور در قسمت های پیشین تا حدی انجام شد. اما ابعاد دیگری از این تفاوت ها در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد که به انتخاب گزینه مناسب برای شما کمک خواهد کرد. فن کویل می توانند نسبت به تنظیم رطوبت هوا و فیلتر کردن آن اقدام کنند. در انواع خاصی از دستگاه فن کویل، امکان ورود هوای تازه به سیستم تهویه مطبوع وجود دارد که در برخی کاربری ها به شدت مورد نیاز است. این در حالی است که رادیاتورها به چنین امکانی مجهز نبوده و تنها می توانند هوای محیط را گرم کنند.

نقش فن کویل در فیلتر هوا و تنظیم رطوبت

 

قابلیت ها جزئیات
فن کویل امکان تنظیم رطوبت، امکان فیلتر کردن هوا به منظور کاهش آلودگی، امکان استفاده از هوای تازه
رادیاتور

محدود به گرم کردن محیط

سرعت بالای فن کویل در سرمایش و گرمایش به نسبت رادیاتور، به دلیل وجود فن در این دستگاه می باشد که سبب بروز اختلاف فاحش در سرعت تغییر دمای محیط شده است. رادیاتورها بدون وجود فن این عمل را انجام می دهند و به همین دلیل گرمایش توسط آنها زمان بیش تری نیاز خواهد داشت. وجود فن در fancoil سبب شده تا هزینه اضافی ناشی از کارکرد این قطعه و مصرف برق ایجاد شود. اما رادیاتور فاقد این هزینه است و برای مصرف کننده ارزان تر خواهد بود. در تبدیل شوفاژ به فن کویل و بررسی قیمت، باید به هزینه خرید فن کویل و رادیاتور هم اشاره کرد.

گرمایش در رادیاتور با سرعت کم

سرعت تنظیم دما جزئیات
فن کویل سرعت بالا در تنظیم دما به دلیل وجود فن در دستگاه
رادیاتور

تامین گرما با سرعت کمتر به نسبت فن کویل به دلیل عدم وجود فن

مزیت های دستگاه فن کویل سبب شده تا هزینه خرید این دستگاه به نسبت رادیاتورها بالاتر باشد. در واقع با پرداخت هزینه بیش تر، آسایش دمایی مناسب تری برای کاربر فراهم می شود و سرعت تولید سرما و گرما در محیط نیز بالاتر خواهد بود. تفاوت قیمت در بین برندهای مختلف تولید کننده هم وجود خواهد داشت و شرکت هایی که از کیفیت بالایی در تولید دستگاه های خود بهره می برند، قیمت های بالاتری بر روی دستگاه های خود می گذارند. باید اشاره کرد که این هزینه، نوعی سرمایه گذاری برای مصرف کننده خواهد بود، زیرا هزینه های تعمیر و نگرانی بابت افت عملکرد آن را به شدت کاهش می دهد. برای اطلاع از قیمت فن کویل مدیا، کریر و دیگر برندهای معتبر که در این حوزه فعالیت می کنند، می توانید با بخش بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه تماس حاصل کنید.

مزیت فن کویل نسبت به رادیاتور

هزینه خرید و استفاده جزئیات
فن کویل قیمت بالاتر به دلیل بهره مندی از فن، فیلتر و دیگر قابلیت ها با توجه به نوع دستگاه

هزینه بالاتر استفاده به دلیل اضافه شدن مصرف برق فن های دستگاه

رادیاتور

قیمت پایین تر خرید دستگاه به نسبت فن کویل

هزینه های پایین استفاده دستگاه به دلیل عدم وجود فن

 

تفاوت فن کویل زمینی و رادیاتور چیست؟

شباهت فن کویل زمینی با رادیاتور، سبب شده تا بسیاری از کاربران در فکر جایگزینی رادیاتور خود با این نوع خاص از فن کویل ها باشند. اما چه تفاوتی بین این دو دستگاه وجود دارد و آیا می توان به جای رادیاتور، فن کویل نصب کرد؟ در پاسخ باید به تفاوت های این دو دستگاه اشاره کرد.

  • تفاوت در محل نصب فن کویل زمینی و رادیاتور: فن کویل زمینی به سادگی بر روی زمین به شکل توکار یا دکوراتیو نصب می شود. این در حالی است که رادیاتورها را تنها باید بر روی زمین، در نزدیکی پنجره نصب کرد تا راندمان دستگاه با مشکل مواجه نشود. نصب رادیاتورها به نسبت فنکویل، محدودیت های بیش تری دارد.
  • تفاوت در ساختار فن کویل زمینی و رادیاتور دیگر تفاوت این دو دستگاه است. فن کویل ها دارای فن بوده که می تواند با سرعت بالایی سرما و گرما را به محیط انتقال دهد. این در حالی است که رادیاتور تنها یک مبدل حرارتی است و بدون فن با سرعت آرام، قادر به تامین گرمایش خواهد بود.
  • فن کویل زمینی می تواند به شکل سرمایشی و گرمایشی فعالیت کند و دستگاهی دو منظوره در تهویه مطبوع شناخته می شود. اما رادیاتور تنها قادر به انتقال گرما می باشد.
  • فن کویل زمینی می تواند رطوبت هوا را کنترل کرده و فیلترهایی برای تصفیه آن اعمال کند. اما رادیاتورها به چنین امکاناتی مجهز نیستند.
  • رادیاتورها دارای شیر ورودی آب گرم هستند که می توان به صورت دستی، میزان جریان ورودی به دستگاه را تنظیم نمود. اما فن کویل زمینی به صورت دستی و دیجیتال می تواند این جریان را کنترل کرده و دمای هوای خروجی را تنظیم نماید.
  • قیمت فن کویل زمینی به نسبت رادیاتور، بالاتر بوده و این قیمت گران تر با توجه به مزیت هایی که این دستگاه دارد و شرایط مناسب تری که فراهم می کند، منطقی است.

تفاوت فن کویل زمینی و رادیاتور چیست؟

نتیجه آنکه

نصب فن کویل به جای رادیاتور مساله ای است که باید از نظر فنی مورد بررسی قرار گیرد. به این معنا که لوله کشی ها و فاصله بین پکیج و یونیت داخلی سنجیده شده و با در نظر گرفتن میزان افت فشار، محل نصب دستگاه و دیگر موارد تخصصی، این جایگزینی صورت گیرد. مزیت هایی که دستگاه فن کویل به نسبت رادیاتور دارد، کاربران زیادی را تشویق به استفاده از آنها کرده و با توجه به گسترده بودن مدل ها و تنوع در ساخت، دست مصرف کننده برای داشتن انتخابی بهینه و ایده آل باز است. مزیت های این جابجایی با خرید فن کویل از شرکت تاپ تهویه کامل تر نیز خواهد شد. زیرا این مرکز با ارائه بهترین و با کیفیت ترین انواع دستگاه فن کویل، با قیمت مناسب و حتی به صورت قسط بندی شده، شرایط را برای خریدی راحت تنها با یک تماس تلفنی مهیا ساخته است.

سوالات متداول

فن کویل یا رادیاتور؟

فن کویل ها به صورت سرمایشی و گرمایشی فعالیت کرده و سرعت تهویه هوا به کمک آنها بیشتر از رادیاتور است. هم چنین امکان تصفیه هوا و کنترل رطوبت را دارا می باشند. این در حالی است که رادیاتور تنها گرما را تامین کرده و مزیت دیگری ندارد.

نصب فن کویل به جای رادیاتور امکان پذیر است؟

بله. برای نصب فن کویل به جای رادیاتور باید به مسیر لوله کشی ها، طول آنها و میزان افت فشاری در زمان انتقال جریان اتفاق می افتد، توجه کرد و جایگزینی را تیمی خبره و متخصص سپرد.

آیا فن کویل با پکیج کار میکند؟

امکان اتصال فن کویل به پکیج از طریق لوله کشی های مخصوص وجود خواهد داشت. اما باید شرایط ساختمان و نوع فن کویل بررسی شده و این کار توسط متخصصان حرفه ای صورت می گیرد.

تبدیل شوفاژ به فن کویل از چه نظر مناسب تر است؟

سرعت گرمایش به کمک فن کویل بسیار بالاتر از شوفاژ می باشد و از سویی می توان به کمک فن کویل، هوا را تصفیه کرده و گرد و خاک آن را توسط فیلترهایی که در دستگاه تعبیه شده است، جذب نمود.

توسط تاریخ انتشار : 2022-09-03بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.