آخرین مقالات

محصولات پرفروش

مقایسه سیستم VRF با اسپلیت

سیستم وی آر اف به عنوان یکی از مدرن ترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی شناخته می شود و در مقابل کولر گازی یا اسپلیت را می توان یکی از انواع قدیمی تر، اما مشابه با vrf دانست. این دو سیستم در عین شباهت های زیادی که به یکدیگر دارند، تفاوت های بارزی نیز دارا می باشند که سبب شده هر یک برای کاربری خاص مناسب شود. مقایسه سیستم VRF با کولر گازی به کاربران امکان می دهد که تفاوت های این دو ساختار را درک کرده و انتخاب مناسبی برای تهویه مطبوع خود داشته باشند. در این مطلب سعی کرده ایم به بررسی و مقایسه سیستم وی آر اف با اسپلیت بپردازیم و به این شیوه به عنوان یک راهنمای خرید VRF یا کولر گازی برای کاربران عزیز عمل کنیم. ابعاد مختلف نظیر مصرف انرژی، قیمت خرید، نگه داری و تعمیرات، نصب و راه اندازی و … از مواردی است که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. اما در ابتدا به معرفی مختصر هر دو سیستم خواهیم پرداخت.

مقایسه سیستم وی آر اف و اسپلیت

نگاهی به سیستم VRF

وی آر اف از دسته سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی است که به شیوه انبساط مستقیم کار می کند و مبرد مستقیما به منظور کاهش یا افزایش دما، به بخش داخلی ساختمان وارد می شود. این سیستم از دو بخش یونیت بیرونی و داخلی تشکیل شده که به واسطه لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. هر یونیت خارجی می تواند به تعداد زیادی یونیت داخلی متصل شده و کارایی مناسبی داشته باشد. هم چنین این ساختار می تواند با کنترل جریان مبرد بر اساس نیاز، میزان برودت و حرارت ساختمان را تنظیم کند. به این شیوه از وارد شدن بار اضافی به کمپرسور جلوگیری شده و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

معرفی کولر گازی یا اسپلیت

اسپلیت هم از سیستم های انبساط مستقیم در تهویه مطبوع است که دارای یونیت بیرونی و داخلی است. این یونیت ها به واسطه لوله کشی به یکدیگر متصل شده و شکل یونیت داخلی این دستگاه غالبا دیواری است. از این دستگاه می توان به منظور سرمایش و گرمایش استفاده کرد و یکی از تجهیزات قدیمی است که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت های سیستم وی آر اف و کولرگازی پرداخته شده است.

تفاوت اسپلیت با وی آر اف در چیست؟

برای بررسی کامل این موضوع، لازم است تا از ابعاد مختلف به تفاوت های کولر گازی و VRF پرداخته شود. هر یک از این دستگاه ها مزایا و معایبی دارند و در نتیجه برای ساختمان با کاربری، آب و هوا، متراژ و نیازهای سرمایشی و گرمایشی خاصی مناسب خواهند بود. به همین دلیل شناخت کامل هر دو، می تواند به شما در انتخاب گزینه مناسب برای کاربری تان کمک کند.

مقایسه از نظر مصرف انرژی

سیستم VRF از فناوری نوینی استفاده می کند که به آن اجازه می دهد، میزان مبرد در گردش را بر اساس نیاز کاربر تنظیم کند. این در حالی است که در کولر گازی یا اسپلیت، میزان مبرد همواره مقدار ثابتی است و نمی توان مقدار آن را با توجه به نیاز و درخواست کاربر تغییر داد. فناوری کنترل متغیر میزان مبرد که در سیستم وی آر اف به کار برده شده است، باعث کاهش محسوسی در مصرف انرژی می شود و می توان با اطمینان اعلام کرد که از نظر هزینه مصرف برق، سیستم وی آر اف بسیار به صرفه تر خواهد بود.

تفاوت مصرف برق اسپلیت و وی آر اف

تفاوت مصرف انرژی این دو سیستم در جدول زیر آورده شده است.

مصرف انرژی VRF مصرف انرژی کولر گازی
مصرف انرژی کمتر به دلیل فناوری کنترل جریان مبرد مصرف انرژی بیش تر به دلیل ثابت بودن میزان مبرد در گردش

مقایسه کولر گازی و VRF از نظر محل نصب

سیستم وی آر اف و اسپلیت هر دو دارای یونیت بیرونی و داخلی هستند و یونیت خارجی این دستگاه ها باید در فضای باز نصب شود و به موتور خانه نیازی ندارد. یونیت خارجی اسپلیت را می توان در تراس ساختمان نیز نصب نمود و این امکان در سیستم وی آر اف به دلیل مرکزی بودن ساختار وجود ندارد. اما چنانچه یک واحد مایل به نصب این سیستم برای خود باشد، می تواند از مینی VRF بهره گیرد و در صورت مناسب بودن فضای تراس، یونیت خارجی را در این مکان قرار دهد. یونیت های داخلی هر دو سیستم در واحد ها نصب شده و از طریق لوله کشی هایی به بخش بیرونی متصل می شوند.

تفاوت های محل نصب دو سیستم در این جدول قابل مشاهده است.

محل نصب وی آر اف محل نصب کولر گازی
نصب یونیت بیرونی VRF در فضای باز نظیر پشت بام

نصب یونیت بیرونی مینی وی آر اف در فضای باز نظیر پشت بام یا تراس در صورت مناسب بودن فضا

نصب یونیت بیرونی در فضای باز نظیر پشت بام یا تراس

تفاوت وی آر اف و اسپلیت از نظر ساختار

VRF از سیستم های مرکزی تهویه مطبوع محسوب می شود و این امکان وجود دارد که یونیت خارجی آن، به تعدادی یونیت داخلی متعدد اتصال پیدا کند. به عنوان مثال در نسل 6 وی آر اف مدیا، می توان هر یونیت خارجی را به 64 یونیت داخلی متصل نمود. اما در اسپلیت چنین شرایطی وجود ندارد و باید آن را از تجهیزات واحدی تهویه مطبوع دانست. به این معنا که به ازای هر یونیت بیرونی، تنها یک یونیت داخلی قابل استفاده است.

تفاوت ساختار vrf و اسپلیت

در این جدول می توانید ساختار این دو سیستم تهویه مطبوع را مقایسه کنید.

ساختار VRF ساختار کولر گازی
سیستم مرکزی تهویه مطبوع

امکان اتصال هر یونیت خارجی به تعداد زیادی یونیت بیرونی در اشکال مختلف

سیستم واحدی تهویه مطبوع

امکان اتصال هر یونیت بیرونی تنها به یک یونیت داخلی

گرمایش VRF و کولرگازی

اسپلیت و وی آر اف، هر دو قابلیت استفاده به صورت سرمایشی و گرمایشی را دارا می باشند. به این معنا که در فصول سرد سال، با بهره گیری از گرمایش این سیستم ها، کمپرسور شروع به کار کرده و با استفاده از انرژی برق، گرمایش واحد ها را به انجام می رساند. تفاوتی که بین این دو سیستم از نظر گرمایش وجود دارد، امکان نصب کویل آب گرم در سیستم وی آر اف است که می تواند به پکیج یا موتور خانه متصل شده و در فصول سرد سال، به جای استفاده از مبرد و انرژی برق برای گرمایش، از آب گرم و گاز شهری برای این منظور بهره گرفته شود. به این شیوه می توان عمر مفید کمپرسور VRF را افزایش داد و تا حد زیادی در مصرف برق دستگاه در زمستان صرفه جویی کرد. باید اشاره کرد که وی آر اف در مدل های پیشرفته خود، قابلیت استفاده به صورت سرمایش و گرمایش همزمان را نیز داشته و این مورد یکی از قابلیت های جالب این سیستم محسوب می شود.

تفاوت گرمایش اسپلیت و وی آر اف

تفاوت گرمایش این دو دستگاه را در جدول زیر مشاهده کنید.

گرمایش VRF گرمایش اسپلیت
امکان گرمایش و سرمایش و قابل استفاده به صورت 4 فصل

امکان استفاده از کویل آب گرم در یونیت داخلی و استفاده از انرژی ارزان گاز در فصل سرما

امکان گرمایش و سرمایش همزمان

امکان گرمایش و سرمایش و چهار فصلی بودن این سیستم

قابل استفاده با انرژی برق برای گرمایش و سرمایش و عدم امکان اتصال کویل آب گرم به یونیت داخلی

مقایسه از نظر کنترل رطوبت

در هر دو سیستم، با عبور هوا از روی کویل های حاوی مبرد سرد، رطوبت اضافی آن گرفته شده و هوایی با رطوبت کاهش یافته در فصول گرم سال به محیط وارد می شود. این حد از کنترل رطوبت برای بسیاری از کاربری ها کفایت می کند، اما چنان چه به سطح بالاتری از رطوبت زنی یا رطوبت زدایی نیاز باشد، می توان یونیت بیرونی سیستم وی آر اف را با هواساز ترکیب کرد و به این شیوه به طور حرفه ای میزان رطوبت محیط را در کلیه فصول کنترل نمود.

مقایسه کنترل رطوبت vrf و کولر گازی

تفاوت هایی که در کنترل رطوبت در این دو سیستم وجود دارد، در این جدول آورده شده است.

کنترل رطوبت در وی آر اف کنترل رطوبت در کولرگازی
کاهش رطوبت محیط با عبور هوا از روی کویل های سرد و تبدیل بخار آب به مایع

امکان اتصال یونیت بیرونی دستگاه به هواساز به منظور کنترل حرفه ای رطوبت

کنترل رطوبت از طریق عبور هوا از روی کویل های سرد و تبدیل بخار آب اضافی به مایع

مقایسه وی آر اف و کولر گازی از نظر فیلتر هوا

یونیت داخلی مینی وی آر اف، VRF و کولرگازی به فیلترهایی مجهز است که می تواند ذرات آلوده، گرد و غبار و عوامل آلاینده را به خود جذب کند. مشابه با مورد قبلی، این سطح از فیلتراسیون هوا برای بسیاری از کاربری ها، قابل قبول بوده و در صورت نیاز به تصفیه تخصصی هوا، سیستم وی آر اف قابل اتصال به دستگاه هواساز می باشد.

تفاوت فیلتر هوا در کولر گازی و vrf

جدول زیر به بررسی مقایسه فیلتراسیون هوا در این دو سیستم پرداخته است.

فیلتراسیون هوا در VRF فیلتراسیون هوا  در اسپلیت
استفاده از فیلترهای مخصوص در یونیت های داخلی به منظور حذف  عوامل آلاینده

امکان اتصال یونیت بیرونی به دستگاه هواساز برای از بین بردن همه انواع آلودگی و میکروارگانیسم ها

استفاده از فیلتر در یونیت داخلی به منظور از بین بردن آلودگی ها

مقایسه قیمت خرید اسپلیت با سیستم وی آر اف

قیمت VRF به دلیل استفاده از تکنولوژی کنترل میزان مبرد، در ظرفیت برابر بالاتر از کولرگازی است. اگرچه کاربران وی آر اف، قیمت بالاتری بابت خرید دستگاه پرداخت می کنند، اما در ادامه به دلیل کاهش هزینه های برق مصرفی و نیز امکان استفاده از گرمایش به کمک کویل آب گرم، در هزینه هایشان صرفه جویی خواهد شد. از سویی به ازای خرید سیستم وی آر اف برای یک ساختمان، تنها یک یونیت بیرونی خریداری می شود، این در حالی است که با خرید کولرگازی، باید برای هر واحد یک یا چند عدد دستگاه تهیه کرد. به روز بودن فناوری وی آر اف، سبب شده تا در بسیاری از کشورهای مدرن دنیا، از این سیستم استفاده شود. اما در کشور ما شاید قیمت بالاتر این دستگاه مانعی بر سر راه تهیه آن به شکل گسترده است. به همین دلیل گروه صنعت تاپ تهویه امکان خرید VRF به صورت قسطی را برای شما فراهم آورده است و می توانید در زمانی کوتاه این دستگاه را در محل خود دریافت نمایید.

قیمت خرید vrf و اسپلیت

تفاوت قیمت خرید این دو دستگاه را می توان در این جدول مشاهده کرد.

قیمت خرید وی آر اف قیمت خرید کولر گازی
قیمت اولیه خرید بالاتر به دلیل بهره گیری از فناوری های مدرن در کنترل متغیر جریان مبرد قیمت اولیه ارزان تر به نسبت وی آر اف

 

 

انتخاب وی آر اف یا کولر گازی؟

مقایسه سیستم VRF با کولر گازی از ابعاد مختلف صورت گرفت و اینک می توان با اطلاعات تخصصی تری نسبت به خرید سیستم وی آر اف یا اسپلیت اقدام کرد. هیچ یک از این سیستم ها به دیگری برتری نداشته و تنها در ویژگی ها با هم تفاوت  هایی دارند. کاربران باید نیاز خود را از تهویه مطبوع بدانند، میزان بودجه ای که برای خرید دستگاه و استفاده از آن در نظر دارند، را لحاظ کنند، شرایط آب و هوایی را به منظور استفاده از سرمایش و گرمایش دو دستگاه و نیز کنترل رطوبت و آلودگی در نظر داشته باشند، از انتخاب یک سیستم مرکزی یا واحد مطمئن شده و سپس اقدام به تهیه دستگاه نمایند. اگر قصد استفاده از یک سیستم سرمایشی و گرمایشی با صرف هزینه برق مصرفی پایین تر داشته باشید، سیستم وی آر اف گزینه مناسب تری است و این در حالی است که کولرگازی می تواند گرمایش را با هزینه برق بالاتر به واحد شما وارد کرده و در مقابل قیمت خرید آن پایین تر است.

اگر مایل به خرید وی آر اف به صورت قسطی یا نقد هستید، می توانید از کارشناسان بازرگانی گروه صنعت تاپ تهویه راهنمایی خواسته و مشاوره رایگان دریافت کنید. این کارشناسان کلیه اطلاعات لازم در زمینه انواع دستگاه های تهویه مطبوع را در اختیار شما گذاشته و امکان تحویل فوری کالا را فراهم می کنند. برای این منظور تنها برقراری تماس تلفنی با کارشناسان این مرکز کافی است.

سوالات متداول

تفاوت اسپلیت با وی آر اف در چیست؟

این دو سیستم در مصرف انرژی، قیمت خرید، گرمایش و سرمایش، نحوه نصب، مرکزی بودن سیستم تهویه مطبوع و کنترل رطوبت و فیلتراسیون هوا با یکدیگر متفاوتند .

مصرف برق وی آر اف بیش تر است یا کولر گازی؟

به دلیل استفاده از فناوری کنترل جریان مبرد، مقدار انرژی مصرفی دستگاه وی آر اف بر اساس نیاز کاربر کنترل شده و هزینه برق کمتری را ایجاد خواهد کرد.

قیمت خرید VRF بیش تر است یا اسپلیت؟

به دلیل فناوری های پیشرفته تری که در وی آر اف به کار برده شده، قیمت خرید آن به نسبت کولرگازی بیش تر است.

مقایسه سیستم وی آر اف و کولر گازی
توسط تاریخ انتشار : 2022-10-09بدون دیدگاه
ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.