آخرین مقالات

محصولات پرفروش

تهویه سالن مرغداری

تهویه مطبوع در محل پرورش پرندگان یکی از اقدامات اولیه ای است که در زمان راه اندازی این کسب و کار باید به آن توجه نمود. تهویه سالن مرغداری به دلیل تراکم بالای پرندگان در محیط و رشد سریع آنها با توجه به تغییرات ژنتیکی، اهمیت زیادی دارد و باید به طور دقیق و حرفه ای صورت گیرد. دستگاه های تهویه مطبوعی که در این مکان ها به کار برده می شوند، باید از نظر تامین هوای تازه، خنک سازی دمای محیط و دفع کردن بخارات و گازهای سمی و مزاحم در سطح عالی عمل کند تا مشکلی برای طیور ایجاد نشود. در بین انوع سیستم های موجود، چیلر مرغداری یکی از محبوب ترین و پربازده ترین هاست که می تواند برای انواع سالن های پرورش مرغ از کوچک ترین تا بزرگ ترین سوله ها مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه در انواع مختلف موجود می باشد و خریدار باید با در نظر گرفتن شرایط سالن مرغداری خود، انتخاب بهینه ای را انجام دهد. در ادامه بیش تر به بررسی تهویه سالن مرغداری با استفاده از چیلر پرداخته ایم.

تهویه سالن مرغداری چگونه است؟

اهداف تهویه مطبوع مرغداری

تنظیم دما، رطوبت، سرعت گردش هوا و فیلتر کردن آن به منظور از بین رفتن عوامل بیماری زا و گازهای سمی، از اهدافی است که در تهویه سالن مرغداری به دنبال آن هستیم. در تهویه هوای مرغداری، هدف تنها جابجا کردن هوای داخلی نیست و سطحی بسیار فراتر از این اقدام باید برای تامین سلامتی پرندگان صورت گیرد. مرغ ها موجودات هوازی هستند که اکسیژن مصرف می کنند و در مقابل دی اکسید کربن تولید خواهند کرد. فضولات این حیوانات حاوی رطوبت است و تجمع آن می تواند زمینه را برای رشد انواع عوامل بیماری زا فراهم کند. دفع فضولات مرغ ها سبب تولید گاز آمونیاک می شود که به مقدار بسیار کمی در هوای آزاد وجود دارد. اما تجمع آن در فضای بسته مرغداری برای پرندگان به شدت خطرآفرین بوده و می تواند سبب خفه شدن آنها شود. بنابراین اهداف تهویه مطبوع مرغداری ها را می توان موارد زیر عنوان کرد:

 • تامین هوای تازه
 • کنترل میزان رطوبت
 • خارج کردن هوای داخلی که حاوی کربن دی اکسید و آمونیاک می باشد.
 • تامین اکسیژن کافی
 • کنترل میزان دمای آسایش پرنده

اهمیت سیستم تهویه در مرغداری به قدری بالاست که در صورت تامین نشدن این نیاز برای پرنده، ضمن کاهش بازدهی این صنعت، باید شاهد از بین رفتن طیور به دلیل تنش های گرمایی، تجمع گازهای سمی و احتمال نشر بیماری های واگیردار در محیط مرطوب مرغداری بود. اما دستگاه هایی که برای تهویه مرغداری به کار برده می شوند، کدامند؟

اهمیت و اهداف تهویه مطبوع مرغداری

چیلر مرغداری چیست؟

چیلر مرغداری همان دستگاه تهویه مطبوعی است که در دیگر کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر ساختار، تفاوتی با دیگر انواع چیلرها ندارد. چیلرهای مرغداری با هدف حذف گرما از محیط  و کاهش دمای آن مورد استفاده قرار می گیرند تا به این شیوه ضمن کاهش میزان تلفات در طیور، راندمان و سود مرغداری را افزایش دهند. زیرا با افزایش دما، میزان تخم گذاری در مرغ ها کاهش پیدا کرده و این مساله در سود چنین کسب و کارهایی اثرات سوء خواهد گذاشت. با بهره گیری از چیلر مرغداری می توان تا حد زیادی بهره وری این صنعت را افزایش داد. چیلرها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: چیلر جذبی و چیلر تراکمی. این دو دستگاه هر دو با هدف کاهش دمای آب به منظور خنک سازی یک محیط به کار برده می شوند و تفاوت در اجزا و شیوه کار آنهاست. می توانید با مراجعه به مطلب تفاوت چیلر جذبی و تراکمی، اطلاعات دقیق و کاملی در این خصوص به دست آورید.

چیلر مرغداری می تواند ضمن تامین دمای آسایش پرندگان در همه فصول و جلوگیری از ایجاد تنش دمایی بین آنها، با تامین هوای تازه، کنترل رطوبت و نیز فیلتر کردن هوا، تهویه مطلوبی را در این فضاها ایجاد کند. این دستگاه برای کارکرد مناسب، به هواسازهایی متصل می شود که از طریق کانال کشی، هوای مطبوع را به محیط وارد می کنند. هواساز دستگاهی است که از طریق کویل آب سرد و گرم به چیلر یا بویلر متصل می شود و مجهز به فیلترهای قوی تصفیه هوا، تجهیزات رطوبت زنی و رطوبت زدایی است و به این شیوه می تواند بخش اعظمی از نیازهای تهویه ای مرغداری را تامین کند.

فن مرغداری

تهویه سالن مرغداری باید با خارج کردن هوای داخلی محیط صورت گیرد. زیرا همان طور که اشاره شد، این هوا دارای گازهای سمی و خطرناکی نظیر آمونیاک است که می تواند سلامت طیور را به خطر بیندازد. فن مرغداری دستگاهی است که در انواع مختلف موجود بوده و می تواند هوای داخل مرغداری را تهویه کرده و خارج سازد. هرچند که در مرغداری های باز استفاده از تهویه طبیعی به جای هواکش مرغداری مورد بهره قرار می گیرد، اما به دلیل بسته بودن فضای اکثر مرغداری ها، استفاده از تهویه مصنوعی به کمک فن های مرغداری ضرورت دارد.

بررسی انواع فن مرغداری

این فن ها در انواع مدل در بازار موجود می باشند که عبارتند از:

تهویه طولی مرغداری: در این شیوه دریچه هوا در انتهای عرض سالن و فن ها در انتهای عرض دیگر نصب می شوند تا تهویه به صورت طولی به انجام برسد. فاصله مجاز بین هواکش و دریچه نباید از 60 متر بیش تر باشد.

تهویه عرضی مرغداری: در این نوع تهویه، فن ها در دیواره طولی محل نگه داری پرندگان نصب می شوند و به این ترتیب تهویه به صورت عرضی به انجام می رسد. در این شیوه باید توجه کرد که عرض سالن بین 8 الی 12 متر باشد، در غیر این صورت تهویه به طور کامل و دقیق صورت نگرفته و پرندگان در قسمت های خاصی که شرایط بهتری از نظر هوای تنفسی دارد، تجمع خواهند کرد. هم چنین نصب هواکش و فن ها نباید درست روبروی هم انجام شود تا به این شیوه از ایجاد نقطه کور در مرغداری پیش گیری شود.

تهویه سقفی مرغداری: هواکش و دریچه ها در این شیوه در سقف قرار می گیرند و با انتقال هوای گرمی که به سمت بالا حرکت می کند، تهویه را به انجام می رسانند. در سالن های مرغداری که عرض بیش تر از 12 متر دارند و یا هوای محیط بیش از اندازه گرم یا سرد است، از تهویه سقفی استفاده می شود.

تهویه از کف مرغداری: در این روش کف سالن را به کانال هایی مجهز می کنند و در ادامه بر روی آنها منافذ و توری هایی نصب می کنند و در انتهای کانال، فن ها را مستقر می سازند. به این ترتیب تهویه هوای داخلی از کف سالن مرغداری به انجام می رسد. برای بازدهی بیش تر این کانال کشی ها را در محل تغذیه طیور قرار می دهند، زیرا تجمع مرغ ها در این فضا بیش تر بوده و تهویه موثرتر خواهد بود.

فن جت مرغداری: شیوه دیگری از تهویه در مرغداری ها، به نام فن جت وجود دارد که ساختار آن به شکل یک کانال به فاصله سی سانتی متر از سقف است. در ابتدای این کانال از یک فن به شدت قدرتمند استفاده می شود و بدنه کانال دارای سوراخ هایی است تا بتواند هوای داخلی مرغداری را به خوبی تهویه کند. می توان از این روش ها به صورت ترکیبی هم استفاده کرد و به این شیوه تهویه هوای کامل تری را در مرغداری ها به انجام رساند.

انواع فن تهویه مرغداری

خرید چیلر مرغداری

سیستم چیلر- هواساز و فن های تهویه هوا، گزینه های مناسبی برای ایجاد تهویه مطبوع در سالن های مرغداری هستند. اما تنوع در مدل های این دستگاه ها، می تواند برای صاحبان این مشاغل گیج کننده باشد. برای خرید چیلر مرغداری به عنوان هسته اصلی سیستم تهویه مطبوع که دمای هوا را خنک کرده و کاهش می دهد، باید اطلاعات دقیقی در مورد ظرفیت مورد نیاز، کمپرسورهای دستگاه، نوع کندانسور و … داشته باشید. از آنجایی که دستگاه های تهویه مطبوع مرغداری به صورت دائمی باید مشغول به کار باشند، کیفیت بالای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. کمپرسور به عنوان بخش اصلی چیلر، باید از عالی ترین سطح کیفی و متناسب با شرایط اقلیمی و ظرفیت خنک کنندگی ایده آل بهره ببرد. هم چنین خدمات پس از فروش و گارانتی قطعات آن از مهم ترین مواردی است که باید در خرید  چیلر مرغداری لحاظ شود. در دسترس بودن تکنسین های وارد که در زمانی کوتاه کلیه سرویس های چیلر مرغداری را به انجام برسانند، باید در زمان خرید دستگاه لحاظ شود. زیرا تهویه سالن مرغداری باید به صورت دائمی انجام شده و از کار افتادن آن می تواند عواقب خطرناکی را برای صاحبان این صنعت به همراه داشته باشد.

نصب و راه اندازی چیلر مرغداری

راه اندازی چیلر مرغداری باید توسط افراد ماهر و آشنا به این حوزه صورت گیرد. زیرا ملاحظات بسیار حساس و دقیقی در این کاربری وجود دارد که توسط متخصصان حرفه ای لحاظ شده و اجرایی می شود. گروه صنعت تاپ تهویه عرضه کننده دستگاه چیلر از بهترین و به روزترین برندهای روز دنیا نظیر چیلر کریر آمریکا، چیلر مدیا و محصولات تولید داخل با برند تاپ تهویه و تحت لیسانس شرکت HTW اسپانیا می باشد. چیلرهای این مرکز دارای بهترین کمپرسورهای روز دنیا بوده که برای کارکرد طولانی مدت در محیط هایی نظیر مرغداری مناسب می باشند. از سویی کلیه دستگاه های این مرکز با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می شوند و نصب و راه اندازی چیلر مرغداری توسط کارشناسان حرفه ای و زبده این مرکز به انجام می رسد. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد مناسب ترین چیلرهای مرغداری می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید.

قیمت چیلر مرغداری

قیمت دستگاه های تهویه مطبوع با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود که مهم ترین آن کیفیت دستگاه و ظرفیت آنها می باشد. قیمت چیلر مرغداری نیز تابعی از عوامل نام برده است و با در نظر گرفتن کارایی، کیفیت و ظرفیت مشخص می شود. نوع کمپرسور چیلر به عنوان هسته اصلی این دستگاه  تهویه مطبوع، بسیار حائز اهمیت است و می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت دستگاه چیلر مناسب مرغداری داشته باشد. از سویی ظرفیت دستگاه و حجم خنک کنندگی آن نیز در این قیمت تاثیرگذار است. به عنوان مثال قیمت مینی چیلر که در ظرفیت حداکثر تا 15 تن تبرید تولید می شود، کمتر از چیلرهایی با ظرفیت بالا می باشد. با توجه به متفاوت بودن قیمت هر برند و مشخصات فنی دستگاه ها، نمی توان قیمت مشخصی را برای چیلر مرغداری تعیین کرد. برای استعلام قیمت دقیق دستگاه ها می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

این مرکز وارد کننده چیلر از برندهای معتبر و شناخته شده ای نظیر کریر و میدیا است و به دلیل عرضه مستقیم دستگاه، قیمت تمام شده آن بسیار مناسب و رقابتی خواهد بود. هم چنین تولیدات داخلی این شرکت، با قیمت بسیار مناسب و به دور از دست واسطه ها، به دست مصرف کننده می رسد. امکان خرید قسطی چیلر مرغداری نیز در گروه صنعت تاپ تهویه برای مصرف کنندگان عزیز فراهم شده است. به این شیوه می توانید با شرایط آسان تری خرید دستگاه چیلر را به انجام برسانید.

خرید و قیمت چیلر مرغداری

نتیجه آنکه

چیلر مرغداری به عنوان یکی از اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع در این مراکز، دارای مدل های مختلفی بوده و بخشی از تهویه این مراکز را به عهده دارد. فن های تهویه به عنوان تجهیزات خارج کننده هوای داخلی و به گردش درآورنده آن، بخش دیگری از تهویه در این مراکز می باشند. دستگاه هواساز به عنوان تجهیزی به منظور تنظیم رطوبت و فیلتر کننده هوا در این مراکز به کار برده می شود و به این شیوه می توان انتظار داشت که تهویه مطبوع در مرغداری به شکلی ایده آل به انجام برسد. برای استعلام قیمت چیلر مناسب مرغداری و نیز نحوه خرید قسطی و نقد آن می توانید با بخش فروش این مرکز در تماس باشید. هم چنین می توانید با دریافت مشاوره رایگان در این حوزه، اطلاعات خود را قبل از خرید دستگاه ها کامل کنید.

سوالات متداول

تهویه سالن مرغداری چگونه انجام می شود؟

تهویه مطبوع مرغداری ها توسط دستگاه چیلر برای تنظیم دما، هواساز برای تنظیم رطوبت و فیلتراسیون هوا و فن های تهویه به منظور تامین هوای تازه و ایجاد گردش مناسب به انجام می رسد.

سفارش دستگاه چیلر مرغداری چگونه انجام می شود؟

برای سفارش و خرید چیلر مرغداری می توانید از طریق بخش فروش شرکت تاپ تهویه که عرضه کننده چیلرهای مدیا، کریر و محصولات گروه تاپ تهویه است، اقدام کنید. 02188252897

قیمت چیلر مرغداری چقدر است؟

قیمت چیلر مناسب مرغداری با توجه به نوع آن (جذبی، تراکمی هواخنک یا تراکمی آب خنک)، نوع کمپرسور، برند تولید کننده و ظرفیت خنک کنندگی متغیر خواهد بود.

چیلر مرغداری چیست؟
توسط تاریخ انتشار : 2022-11-082 دیدگاه
2 دیدگاه
 1. صفدری 2022-11-21 - 08:00 - پاسخ

  دستگاه ۶۰ تن تبرید برای مرغداری موجوده؟

  • تاپ تهویه 2022-11-21 - 08:10 - پاسخ

   سلام کاربر گرامی. بله چیلر 60 تن موجود داریم و برای ثبت سفارش و دریافت اطلاعات بیش تر می توانید با بخش فروش گروه صنعت تاپ تهویه در تماس باشید. 02188252897

ثبت ديدگاه

جهت مشاوره تخصصی و استعلام قیمت محصولات تماس بگیرید.